Britská společnost Power Roll od roku 2012 pracuje na levném tištěném filmu, který generuje elektřinu ze slunečního záření. Nedávno přešli na nový design perovskitových solárních článků pro tento film, který přibližuje zajímavou technologii k praktickému uplatnění. Díky tomuto vylepšení by měla být výroba filmu levná a využitelná v průmyslovém měřítku.
Technologie solárního filmu Power Rollu je založená na ražení „mikrodrážkových struktur“ do substrátu z plastu, podobně jako se vyrábí „hologram“ na kreditní kartě. Na čtvereční metr se vejde 500 tisíc „mikrodrážkových struktur, “ které jsou pokryty vodivými materiály a fotoaktivním inkoustem. Stabilitu a odolnost solárního filmu zajišťují vrstvy obalového filmu.
Power Roll využívají jednoduché a levné výrobní postupy, a také široce dostupný perovskit jako klíčový materiál pro přeměnu slunečního záření na elektřinu. Leccos už dokázali a mají celou řadu patentů.
Novinkou je teď ve spolupráci s University of Sheffield vylepšená „mikrodrážková struktura,“ díky které mají solární články filmu elektrické kontakty spíše na zadní straně. To je cesta k efektivnější produkci energie i k levnější a jednodušší výrobě.
Odborníci rovněž prostudovali strukturu solárních článků vyrobených s novým designem a použili k tomu zařízení Hard X-ray Nanoprobe. Díky detailním snímkům mohli solární články dále vylepšit.
Zmíněný nový design rovněž odbourává nutnost použití průhledné vodivé oxidové vrstvy (TCO, transparent conductive oxide), který obvykle vyžaduje drahé a obtížně dostupné materiály, jako je indium. Tento krok dále snižuje náklady na výrobu solárního filmu.
Zásadní předností solárního filmu společnosti Power Roll je výjimečně nízká hmotnost a velmi snadné použití. Film je možné umístit na všechny možné pevné povrchy a pak ho zase přemístit jinam. Rovněž ho lze snadno převážet, včetně velmi izolovaných oblastí. Loni v říjnu (2024) Power Roll vybrali na financování 5,4 milionů dolarů, které utratí na rozjetí průmyslové výroby.
Video: Power Roll – Game Changing Flexible Solar PV
Literatura
Další směr fotovoltaiky – tkanina s ultralehkými solárními články
Autor: Dagmar Gregorová (14.12.2022)
Studiem rozsivek k výkonnějším solárním panelům
Autor: Dagmar Gregorová (03.02.2023)
Tandemové solární články univerzity KAUST zlomily světový rekord
Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2023)
Diskuze:
To tu bylo slibováno už před 25 lety
Martin Novák2,2025-03-11 20:22:46
A ohebné panely můžete koupit, ale jsou dražší, poloviční účinnost a životnost v měsících spíše než v letech. Tyhle nevypadají jinak už proto že jsou v plastu který má maximální životnost 10 let, ovšem průhlednost ztratí mnohem dřív.
A "levné" asi tak jako "levné" sodíkové baterie, ale když se podíváte do ceníku tak LiFePo stojí 6000 a stejná sodíková 10 tisíc.
Účinnost
Viktor L.,2025-03-11 08:14:04
Účinnost má být 12,8 %, viz https://www.pv-magazine.com/2025/03/03/power-roll-developing-12-8-efficient-back-contact-perovskite-solar-devices/
Petr Nováček,2025-03-10 23:34:09
Perovskit, takže stále nevyřešená degradace panelů, kdy za pár let je účinnost malá. Ale na fasádu by se to hodilo.
Libor Zak,2025-03-10 15:33:34
Sice není uvedeno jak levný, nebo o kolik levnění konečný produkt bude. Případně, jakou má účinnost ve srovnání s běžně používanými panely, ale obecně si myslím, že je to správná cesta.
Dalším krokem by rozhodně měl být design. Současná podoba panelů je sice praktická, ale vzhledově je to otřesné. Při troše snahy by mohly panely být použity jako fasádní materiál, povrchová vrstva plotů, střešní krytina (tam už sílu estetičnosti dokázalo SolarCity), i na větrné elektrárny by se dal možná tento materiál instalovat jako opláštění a zvýšit tak účinost. Další se nabízí mostní konstrukce, zvukové bariéry kolem dálnic. Pokud by byly panely dostatečně propustné tak i okna.
Teď už jen konečně dořešit infrastrukturu a především levné a bezpečné ukládání energie. Nakonec by mohla solární energie být použitelná a ekologická, což v současnotsti především v zemích s nedostatkem slunečního svitu jako je ČR v současnoti není.
Jenže tyto články o levných perovskitech se objevují posledních 20 let docela pravidelně a kde nic, tu nic. Jen potřeba dalšího výzkumu a grantů. Tady se však píše o rozjetí průmyslové výroby, tak snad to není zase další tunel.
Re:
D@1imi1 Hrušk@,2025-03-10 18:06:30
Jen upozorním, že výrobní náklady solárního panelu jsou jen část nákladů. Pak je potřeba elektronika, která ten proud upraví a pošle do sítě a lidi, kteří to bezpečně nainstalují. Samotné panely jsou celkem levné, práce nikoliv.
A pokud jsou panely v sérii, vadí částečné zastínění, takže třeba ta mostní konstrukce nebo ploty by mohla být problém (záleží, jaký most a jak by se to pojalo).
Bral bych takovou folii na obytňák nebo jako doplňkový zdroj energie na elektromobil.
Re:
Petr Nováček,2025-03-10 23:36:09
Současné panely jsou vzhledově v pohodě, plot si z nich taky můžete udělat. Panely vydrží 30 let kdežto krytina klidně jednou tolik, takže je lepší mít vyměnitelné panely než řešit nefunkční střechu.
Re:
Eva M,2025-03-12 07:07:44
jednoho krasneho dne se treba podari pohanet odsolovani, nasledne si treba pomohou poustni a pripoustni oblasti
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/pisecna-duna-ohrozuje-vesnici-mongolsko-vedci-mendelova-univerzita.A231107_222220_domaci_mav
.. nwbo taky ne
Re: Re:
D@1imi1 Hrušk@,2025-03-12 10:10:20
Hezký článek. Čeští odborníci lítají do Mongolska zachraňovat území, které si Mongolové zničili nadměrnou pastvou. Tak to by mohlo stačit na vyčištění naší pomyslné karmy a teď už nemusíme lít miliardy do podpory nesmyslných OZE, že? U OZE jiný efekt než vylepšování karmy není, zato v tom Mongolsku se té přírodě snad skutečně pomůže.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce