Nefalšované scifi: DARPA připravuje velké biomechanické struktury ve vesmíru  
Vyvážet konstrukční materiál na oběžnou dráhu je stále nesmírně drahý špás. Co kdybychom ale nechali na orbitě řízeně vyrůst hybridní biomechanické struktury, které vytvoří požadovanou konstrukci? Přesně o tomhle sní americká agentura DARPA, která už provádí přípravy, aby této hodně odvázané myšlence vdechli život.
Biomechanická orbitální struktura. Kredit: Vytvořila Lota Mihulková na inteligenci Zoner AI Image Creator.
Biomechanická orbitální struktura. Kredit: Vytvořila Lota Mihulková na inteligenci Zoner AI Image Creator.

Spojené státy mají teď problémy především samy se sebou. Je ve hvězdách, jak bude fungovat NASA, univerzity nebo výzkumné instituty. Zdá se ale, že přinejmenším populární agentura na zázraky DARPA prozatím dál pracuje na tak pokročilých projektech, že na jejich možné uplatnění v praxi sotva dohlédneme. I když i nad nimi teď visí otazník.

 

Orbitální výtah na trpasličí planetě Ceres. Kredit: Wikideas1, Wikimedia Commons.
Orbitální výtah na trpasličí planetě Ceres. Kredit: Wikideas1, Wikimedia Commons.

Před pár dny se objevil fantastický projekt, ryzí science fiction, kterou si ale dovedeme představit. DARPA dává dohromady podklady pro spuštění ohromujícího projektu, dejme tomu vesmírného metabolického inženýrství. Jde o gigantické biomechanické struktury, které samy vyrostou na oběžné dráze nebo i jinde ve vesmíru.

 

Zní to jako něco, co vymyslel H. R. Giger pro film Ridleyho Scotta. Přesto jde o zcela reálný, i když příjemně odvážný záměr. DARPA chce ve vesmíru, tedy v prostředí mikrogravitace, nechat růst rozsáhlé biologicko-mechanické struktury – aby je nemuseli vozit na orbitu ze zemského povrchu.

Je to ambiciózní, až to vyráží dech. DARPA si představuje struktury o rozměrech přesahujících 500 metrů.

 

Logo. Kredit: DARPA.
Logo. Kredit: DARPA.

Při bližším pohledu jde vlastně o docela obyčejné věci, jako jsou konstrukce pro orbitální výtah, masivní sítě pro sběr orbitálního odpadu, interferometry kilometrových rozměrů pro výzkum v oblasti rádiových vln nebo třeba konstrukce pro komerční orbitální stanice. Také je to děsivé, přece jenom by nám měla růst nad hlavou biomechanická chapadla dlouhá stovky metrů.

 

Prozatím je to myšlenkový experiment. Jak takovou strukturu co nejlépe využít? Je to celé proveditelné? Jaká biologická komponenta by byla vhodná pro něco takového? Existuje potenciál pro experiment, který by prokázal životaschopnost takové technologie? DARPA plánuje na letošní duben workshop, kde chtějí probrat dosavadní výzkum na toto téma a doufají v co největší účast a prezentování co největšího počtu inovativních řešení. Teď ale jen těžko říct, co se bude ve Státech odehrávat příští měsíc.

 

Video: Space Elevators: Strategies & Status

 

Literatura

Futurism 2. 3. 2025.

The Register 27. 2. 2025.

Datum: 08.03.2025
Tisk článku

Související články:

Airbus prokázal v experimentu, že orbitální energetika může fungovat     Autor: Stanislav Mihulka (22.11.2022)
Orbitální energetika je tady! Caltech slaví první přenos energie z orbity     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2023)
Americké vesmírné síly a Astroscale U.S. vyvíjejí orbitální tanker     Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2024)
Star Catcher připravuje solární vesmírnou energetickou síť     Autor: Stanislav Mihulka (03.08.2024)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz