DNA potvrzuje: Lidé v Evropě zesvětlali překvapivě nedávno  
Pocházíme z Afriky a tam jsou všichni jako uhel. Kdy a jak vlastně Evropané přišli ke světlé kůži, vlasům a očím? Výzkum 348 dávných genomů z Eurasie, pokrývajících posledních 45 tisíc let, přesvědčivě ukazuje, že světlí lidé v Evropě převládli až velmi nedávno. Ještě v neolitu v Evropě dominovala tmavá kůže, vlasy i oči.

 

Cheddar Man, typický evropský mezolitik tmavé pleti. Kredit: Werner Ustorf, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Cheddar Man, typický evropský mezolitik tmavé pleti. Kredit: Werner Ustorf, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Je to vlastně smutné, ale je těžké s tím hnout. Jedním z dnes velmi toxických projevů mozku doby kamenné je, že mnozí lidé jsou podezřívaví vůči těm, co vypadají jinak. Je to rudiment z doby, kdy pro člověka byl celý svět jeho tlupa, ve které si lidé obvykle byli blízce příbuzní a všichni ostatní byli nepřátelé, co jim šli po krku. Bylo nutné být podezíravý. Dnes už to takhle nefunguje, ale zbavit se zátěže minulosti je sisyfovský úkol.

 

Přitom, dost ironicky, vychází najevo, že světlé evropské vzezření, na které bývají lidé tak pyšní, je jenom pozlátko, které se objevilo, pro mnohé překvapivě, teprve velmi nedávno. Potvrzuje to i nový výzkum odborníků italské Università degli Studi di Ferrara, kteří se zabývali evolucí pigmentace kůže, očí a vlasů u Evropanů během posledních 45 tisíc let. Využili toho, že barvu kůže, očí a vlasů do značné míry vidíme v DNA. Stačí sehnat genom a je jasno.

 

Guido Barbujani. Kredit: Università degli Studi di Ferrara.
Guido Barbujani. Kredit: Università degli Studi di Ferrara.

 

Vědci se víceméně shodnou, že se alely genů zodpovědné za světlou pigmentaci začínají častěji objevovat v lidských populacích, když se lidé vydali z Afriky do oblastí méně zkrápěných ultrafialovým zářením. Jako obvykle v podobných případech je to důsledek genetického driftu a současné také jisté evoluční výhody v souvislosti se syntézou vitamínu D. Konkrétní průběh a načasování změn pigmentace lidí ale zůstává nejasný.

 

Evoluční biolog Guido Barbujani a jeho kolegové prozkoumali dva dávné genomy našeho druhu – paleolitického Muže z Usť Išimu z jihozápadní Sibiře, starý asi 45 tisíc let a mezolitický genom SF 12 ze Švédska. S jejich pomocí sestavili metodiku, kterou využili k analýze 348 dalších genomů z Eurasie, které pokrývají zmíněných 45 tisíc let.

 

Výsledky mluví jasně (data se překrývají, protože v různých oblastech se datování období liší). V paleolitu, v době před 45 až 13 tisíci let, byli prakticky všichni lidé v Evropě tmaví. Během mezolitu, čili cca před 14 až 4 tisíci let se již občas objevují světlé oči (11 ze 35 vzorků), především v severní a západní Evropě. Stále ale zcela převládají tmavé vlasy i tmavá kůže.

 

Logo. Kredit: Università degli Studi di Ferrara.
Logo. Kredit: Università degli Studi di Ferrara.

První světlí lidé se objevili během mezolitu ve Švédsku, ale byli velmi vzácní. Během neolitu, před 10 až 4 tisíci let se zvýšila diverzita pigmentace, hlavně kvůli přílivu zemědělců z Anatolie. Světlých lidí přibývalo, ale tmavých bylo stále mnoho, hlavně v jižní a východní Evropě.

 

Během doby měděné a bronzové, cca před 7 až 3 tisíci let, světlých lidí stále přibývalo, ale tmavá pigmentace stále převažovala. V době železné, před 3 až 1,7 tisíci let) bylo světlých skoro stejně jako tmavých lidí, zejména v severní a střední Evropě. Tmavá pigmentace byla stále hojná, hlavně v oblastech jako Itálie, Španělsko nebo Rusko.

 

Změny pigmentace byly pozvolné a poháněné spíše migrací než přírodním výběrem. Významnou roli sehrálo šíření populací zemědělců v neolitu. Je jasně vidět, že světlí lidé v Evropě převládli mnohem později, než jsme si mysleli.

 

Video: A long journey from Africa

 

Literatura

Phys.org 18. 2. 2025.

bioRxiv 2025.01.29.635495.

Datum: 26.02.2025
Tisk článku



Diskuze:

Proč mají černoši světlé dlaně

Jan Krásenský,2025-03-03 13:49:09

Promiňte mi tu hloupou otázku.
Člověk se vyvinul v Africe před miliony let.
Našimi nejbližšími příbuznými jsou šimpanzi Bonobo.
Ačkoli tito lidoopové mají barvu kůže tmavou včetně dlani,
všichni lidé, včetně černochů v Africe mají dlaně světlé.
Proč? Jakou to má evoluční výhodu?

Odpovědět

Bohumil Vrána,2025-02-27 18:16:06

Hmm, bohužel je to jako vždy. Mám zdaleka nejinteligentnější a nejinformativnější příspěvky, ale nikdo na mne nereaguje. Zato pod 'proc sou eskimacy cerny lol??' se rozproudila čilá diskuze. Toť úděl člověka mých kvalit.

Odpovědět


Re:

Pavel 1,2025-03-01 12:20:13

Pokud Vám to udělá radost, tak vězte, že tento komentář mě velmi pobavil.

Odpovědět


Re:

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-01 15:25:57

Tak on Osel není primárně odborná, ale populárně naučná platforma a tomu odpovídá i povaha diskuse. Pokud chcete diskutovat s lidmi na Vaší odborné úrovni, musíte jinam.
Nicméně když už je příležitost se zeptat, mám jednu otázku mimo téma článku. Do jaké míry lze považovat moderní Egypťany za přímé potomky budovatelů pyramid a do jaké míry jde o blízkovýchodní či severoafrickou směsku která není s Egypťany před 4,5 tisíci lety více příbuzná než jiní obyvatelé Blízkého východu / severní Aafriky? Děkuji

Odpovědět


Re: Re:

Bohumil Vrána,2025-03-01 18:33:17

K tomuto tématu nemám tolik informací. Byl jsem jen schopen dohledat, že staří egypťané v podstatě byli, jak říkáte, 'blízkovýchodní a severoafrickou směskou' s větší afinitou k Levantě a Anatolii. Moderní egypťané mají údajně více subsaharské krve (o 8% více oproti mumiím ze severního Egypta), ale kontinuita tam je. Je dobré mít na paměti, že egypt je široký geografický pojem - přirozeně na jihu, v Nubii, lze očekávat vyšší subsaharskou příměs, zatímco na severu nižší.

Co se týče gentických vzdáleností starých egypťanů od moderních skupin, nedokázal jsem najít konzistentní výsledky. Jako nejbližší jsou často zmiňováni egyptští koptové a různé skupiny z Levanty či dokonce z Jemenu.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Bohumil Vrána,2025-03-01 18:50:58

Je také nutné rozlišovat původ a genetickou podobnost. Moderní egypťané jsou téměř jistě potomky starých egypťanů, i když by třeba existovaly skupiny, které jsou starým egypťanům geneticky podobnější, aniž by byli jejich potomky. Příklad: Syn prince Harryho je jeho přímým potomkem, ale v Británii jsou určitě lidé, kteří jsou Harrymu mnohem geneticky podobnější z 'rasového' hlediska, než jeho vlastní syn (který má subsaharskou či jinou příměs). Na PCA grafu by se to projevilo tak, že princ Harry by byl v klastru s ostatnímy Brity či západnímy Evropany, zatímco jeho syn by byl, řekněme, 'na čtvrtě cesty' mezi západními Evropany a Afričany. Ale je to jeho vlastní syn.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

Bohumil Vrána,2025-03-01 19:03:45

Omlouvám se za pravopisné chyby, píšu v rychlosti na mobilu s nízkým ohledem na gramatiku.

Podobným fenoménem je migrace pastevců z východní Evropy do jižní Asie. Kultura Sintašta je hlavním činitelem expanze indoevropských jazyků do jižní Asie. Indové se dodnes rozlišují do kast, které korelují s indoevropskou příměsí, a jsou velice pyšní na svůj 'Árijský' původ. Indové jsou přímými potomky kultury Sintašta, Evropané logicky nikoliv, ale z hlediska porovnávání genetických příměsí jsou lidem Sintašty nejvíce podobní dnešní severoevropané, ne indové.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re:

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 10:03:56

Děkuji

Odpovědět


Re:

F M,2025-03-02 00:24:27

Tento konkrétní příspěvek beru jako humorný v celé šíři, ale přece jenom napůl ve spánku neodolám.
Ti eskymáci, protože je to pro člověka ještě pochopitelné a zde se našel někdo kdo to vzal že špatného konce, takže se dalo o něčem diskutovat a vysvětlovat i mezi námi mudly. Na ty vaše příspěvky není jak moc reagovat, ale rád jsem si je přečetl. Můj pohled na téma, jak ty rasy, genetickou podobnost je dost podobný, ale naprosto laický, opřený o pozorování a úplné základy dědičnosti. Překvapením pro mne je, že bylo období kdy byly dominantní modré oči.

Odpovědět


Re:

Pavel Kaňkovský,2025-03-02 17:49:44

Ještě že máte sám sebe, jinak byste se nedočkal žádného uznání. ;)

Ale jestli chcete nějaký komentář...

Ten Vámi propagovaný admixture model je zajímavý, ale mám podezření, že když ho nakrmíte vzorky pokrývajícími příliš dlouhý časový úsek během kterého už docházelo k netriviálním změnám ve zkoumané populaci, tak může být interpretace výsledků hodně problematická. Ostatně sám píšete, že "nejstarší nálezy jako Zlatý Kůň [ve výsledcích toho modelu] vypadají jako směs všech pozdějších skupin".

Druhá věc je, že ten mdel ochotně zadaná data rozdělí do předem určeného počtu škatulek, ale třeba z Vámi propagovaného adnaxp.github.io není vůbec vidět, jak moc významné je to rozškatulkování. Nikde jsem tam nenašel žádné kroskorelační koeficienty (jak se tomu říká správně česky?) nebo podobné statistiky. Podobnost škatulek a geografických oblastí dokazuje jen to, že příbuznost lidí klesala se vzdáleností.

Odpovědět


Re: Re:

Bohumil Vrána,2025-03-05 13:32:16

Ano, není z toho poznat genetická vzdálenost různých škatulek. Tu popisuje fixační index (F_st) https://en.wikipedia.org/wiki/Fixation_index, nebo, v určitém smyslu, vzdálenost na grafu analýzy hlavních komponent (PCA) https://vahaduo.github.io/3d/g25/.

Paleolitičtí lidé (Ust-Ishim, Goyet, Věstonice) jsou často tak nějak mezi populacemi - to zřejmě pramení z toho, že si v dávné minulosti při migraci z Afriky (nebo před ní) Homo Sapiens prošel 'hrdlem lahve', tedy radikálním snížením genetické diverzity (migrovalo jen možná několik stovek, tisíc? lidí)- v té době nebyl moc velký rozdíl mezi Asiatem a Evropanem (ve vědecké komunitě se takový hypotetický člověk nazývá "basální Eurasiat"). K významné genetické diferenciaci (a tedy narůstání genetické vzdálenosti mezi populacemi) docházelo postupně geografickou izolací, evolučními tlaky a genetickým driftem.

Často se uvádí, že když evropští mesolitičtí lovci poprvé potkali migrující zemědělce z Anatolie, byli tak geneticky rozdílní, jako dnešní Evropané a Asiaté.

Odpovědět

Vědecký rasismus

Tomáš Novák,2025-02-27 17:42:07

Co na to autor té kontroverzní knihy z 90. let, pojednávající o údajné biologicky podmíněné podřadnosti negroidní "rasy"? Jmenoval se myslím Bakalář nebo tak nějak...

Odpovědět


Re: Vědecký rasismus

Bohumil Vrána,2025-02-27 18:09:54

Asi nic, protože černý Cheddar Man na obrázku nemá s negroidní rasou nic společného. Geneticky máme k afričanům mnohem blíže my než on. Rasa není kůže.

Odpovědět


Re: Re: Vědecký rasismus

Martin Smatana,2025-02-28 18:50:10

Dovolím si nesúhlasiť.
Afričania s haploskupinami chromozómu Y A, čo sú známi Krováci, a zvyšok ľudstva sa od seba geneticky oddelili približne pred 150 000 rokmi, a niekde som čítal aj údaj pred 180 000 rokmi.
Ďalší klasickí Afričania s haploskupinou B a zvyšok ľudstva sa od seba geneticky oddelili pred cca 100 000 rokmi.
Cheddar Man mal haploskupinu I2, klaster vedúci k tejto skupine a klaster vedúci k indoeurópskym haploskupinám R1a a R1b sa od seba oddelili približne pred 55 000 rokmi.
Mužská haploskupina I2 je doteraz v rôznych variantoch bežne rozšírená v Európe, napríklad na Balkáne.
My súčasní Európania sme oveľa bližší k Cheddar Manovi než k Afričanom.

Tu je článok:
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_Y-chromosome_DNA_haplogroup

Tu je obrázok z článku s vetvením genofondu na mužské haploskupiny a rokmi od divergencie:
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Human_Y-DNA_phylogeny_and_haplogroup_distribution.png

A tu je Cheddar Man:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cheddar_Man#Uniparental_haplogroups

Odpovědět


Re: Re: Re: Vědecký rasismus

Bohumil Vrána,2025-03-01 13:49:58

Když mluvím o genetické vzdálenosti, mám tím na mysli porovnávání autosomální DNA, která představuje naprostou většinu genetické informace. To se dá zachytit pca analýzou a vizualizovat grafy (doporučuji Vahaduo - 3D pca viewer). Pohlavní yDNA nebo mtDNA a jejich klasifikace do haploskupin je také nesmírně zajímavá, ale o 'etnicitě' člověka nerozhoduje (může jen korelovat). Dnes máte například spoustu afroameričanů, kteří pobíhají po světě s 'vikingskou' I1 haploskupinou, pocházející od anglosasských otrokářů. Rasově jsou ale zhruba z 85% afričané a jen z 15% evropané. Sám mám yDNA haploskupinu I2. I2 je velice stará a moje větev (která souvisí se slovanskou expanzí) se oddělila od té západní I2 už v paleolitu. Autosomální analýza qpAdm mi dává jen 8% příměsi z WHG, zbytek je EEF, EHG a CHG .

Na pca grafech jsou jedním extrémem - nejvzdálenějším od afričanů i asiatů - právě 'západní lovci a sběrači' (WHG), k nimž patří i Cheddar man. Z dnešních evropanů k ním mají nejblíže pobaltské národy - lotyšši, litevci, estonci (mimochodem, u kterých se I2 skoro nevyskytuje!), jednoduše proto, že ze všech evropanů mají nejnižší příměs od anatolských zemědělců. I tak je to u litevců maximálně 20-25% příměsi od WHG.

Samozřejmě, že dnešní evropané mají blíže k WHG než k afričanům, respektive evropané jsou jediní na světě s významnou příměsí od WHG. Já jsem ale řekl, že dnešní evropané mají blíže k afričanům než měli WHG k afričanům - evropa od mesolitu prošla migračními vlnami, které nás geneticky přiblížili k afričanům i asiatům od extrému WHG. Proto mi právě přijde absurdní, když se Cheddar man v západních médiích implicitně přirovnává k afričanům (což má ideologický důvod), i když nikdy na světě nežili geneticky k afričanům vzdálenější lidé, než on. Barva kůže je sice to první, čeho si na člověku všimneme, ale je determinovaná jen několika geny. Mnohem více rozdílů mezi rasami je pod kůží.

Odpovědět

Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-27 08:01:58

Proč tedy Eskymáci nejsou bílí, když žijí v oblastech ještě severnějších než vybledlí "Afričané"? A proč tedy Evropané nemají stejné fyzické rysy jako afričtí albíni? Nějak vám to pokulhává.

Odpovědět


Re: Eskymáci

Vojtěch Kocián,2025-02-27 09:29:19

Eskymáci vždycky byli lovci, kteří vitamín D konzumovali ve velké míře v potravě a neměli potřebu ho syntetizovat ve sluncem ozářené kůži. Oproti tomu zemědělci jižněji měli příjem vitamínu D mnohem menší a tak potřebovali vyšší účinnost jeho syntézy, což znamená světlejší kůži. Pokud pak byla světlá kůže v nějaké oblasti zdravotní výhodou, stala se výhodou i pro hledání partnera. Asi až do takové míry, že mohlo jít i o módu, která v některých částech Asie přetrvává dosud, i když na mnoha místech v Evropě jsou za atraktivní považováni spíš ti zdravě opálení (zase z jiných důvodů).

Odpovědět


Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-27 12:51:26

No jo, ale například na Sibiři žijí pospolitě jak arktičtí Eskymáci, tak i bílí Rusové a všichni se živí lovem, ale Rusové neztmavli (tedy z toho vitamínu D). Čím to?

Odpovědět


Re: Re: Re: Eskymáci

Vojtěch Kocián,2025-02-27 14:34:59

Ke ztmavnutí je nic nenutilo, vitamín D to sám o sobě nezpůsobuje. Prostě když ho máte dost a nepere do Vás tropické slunce, tak na barvě kůže tolik nezáleží.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-27 18:35:11

Cituji váš příspěvek: "Eskymáci vždycky byli lovci, kteří vitamín D konzumovali ve velké míře v potravě a neměli potřebu ho syntetizovat ve sluncem ozářené kůži. Oproti tomu zemědělci jižněji měli příjem vitamínu D mnohem menší a tak potřebovali vyšší účinnost jeho syntézy, což znamená světlejší kůži."
A co teda nutí ty Eskymáky k tmavé kůži, když to teda teď podle vás zase ten vitamin D nezpůsobuje. Eskymoše to nutí a Rusy nenutí? Nebo je k tomu (mít bílou kůži) nutil pravěkej Dior jakousi módou, jak jste psal? Tééda, teď v tom mám ale guláš.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-27 18:45:37

A kde jste přišla na to, že je něco musí nutit mít tmavou kůži? Stačí třeba, že pigmentaci zdědili po předcích a nepřekáží jim. Ale kontinentálním Evropanům překáží, protože nemají vitamin D v potravě a musejí ho syntetizovat pomocí slunečního záření.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-28 11:12:52

No vidíte. A jsme u toho. Pigmentaci zdědili po předcích. Tím pádem se dědičnost stává základním nositelem barvy kůže a dalších fyzických vlastností. Tím pádem lze říci, že existence ras je zkrátka daná geneticky a jejich popírání je hloupost.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-28 11:42:46

Nikdo zde neopopírá existenci ras. Vytváříte slaměného panáka.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-28 17:24:14

Evropané přišli z Afriky. To je co? Hovadina. Evropané nejsou příbuzní černochů. Ve skutečnosti přišli z Asie.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-28 20:09:52

Co zase blábolíte, vždyť to nemá souvislost s předchozím příspěvkem ani se zbytkem vlákna. Naučte se diskutovat k tématu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 09:39:23

To, že Evropané přišli z Afriky je citace z článku. Jak to nemá souvislost? Pokus tedy mají podle článku společný původ s Afričany, pak to znamená, že by jim třeba vlasy a chlupy měly růst v chomáčích, což nikdy nerostly. Ani na oněch zmanipulovaných výplodech podoby tmavých Evropanů nemají negroidní rysy. Nebo se snad domníváte, genetický základ se neprojevuje na vzhledu a vlastnostech lidí? Já tedy BLÁBOLÍM? Nebo spíš vy?
https://sarmatia.wordpress.com/2013/04/09/arbinci-a-arijci-bili-tvurci-velkych-starovekych-civilizaci-potvrzeni-antropologii-i-moderni-genetikou/

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 09:46:55

Jo a naučte se nebýt sprostý.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 10:01:05

Blábolení je zhruba stejně sprostý výraz jako slovo hovadina, které jste jako první použila vy. A zároveň výstižně popisuje to, co tu předvádíte - viz vaše reakce na pana F M trochu níže ("zastávka v Austrálii"). Jen tu chrlíte zmatené a afektované příspěvky.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 12:13:15

Pán píše, že si udělali zastávku v Asii, což je dle vás v pořádku, když já napíšu o zastávce v Austrálii,je to zmatené a afektované. Máte zjevně problém.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 12:22:37

Zkuste si uvědomit, že pozemní cesta z Afriky do Evropy vede JEDINĚ přes Asii. HA! Jak překvapivé!

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 13:59:21

Na základě různých teorií jsou uváděny různé cesty.
https://www.google.com/search?q=Mapa+lidsk%C3%A9+migrace+z+Afriky+na+z%C3%A1klad%C4%9B+mitochondri%C3%A1ln%C3%AD+DNA.&oq=Mapa+lidsk%C3%A9+migrace+z+Afriky+na+z%C3%A1klad%C4%9B+mitochondri%C3%A1ln%C3%AD+DNA.&gs_lcrp=EgRlZGdlKgYIABBFGDsyBggAEEUYOzIKCAEQABiABBiiBDIKCAIQABiABBiiBDIHCAMQABjvBTIKCAQQABiiBBiJBTIHCAUQABjvBdIBCDIwOTdqMGoxqAIAsAIA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#vhid=CjlzIz1zmEfdLM&vssid=_f1TEZ8C_Mtf0i-gPotT8-AM_52

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 14:22:45

Jakákoliv pozemní cesta z Afriky do Evropy vede jedině přes Asii a vaše neznalost zeměpisu na na to nemá žádný vliv. Smutné je, že stačí si sednout k mapě kontinentů a podívat se, kde který začíná a kde končí, ale vy neuděláte ani to. Pak mi vyčítáte, že vás zesměšňuji, přitom se zesměšňujete s přehledem sama svojí neznalostí a neschopností ověřit si informace, o kterých diskutujete.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 12:18:15

Když napíšu, že je hovadina teorie o jediném ohnisku šíření předchůdce člověka(což se učili děti za císaře pána ve škole v R-U) je to zcela jiný level, než když se do mě cíleně strefujete, zesměšňujete a urážíte. Měl byste se vzpamatovat.ů

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

F M,2025-03-02 23:06:48

Myslíte zřejmě jedinou trasu šíření, ohnisko je i v tom vašem vyhledávání v googlu vždy jedno a to Afrika a s tím relativně blízký stejný předek všech lidí z "Černé Afriky". O jediné trase šíření tu nikdo nepíše, naopak píše se zde, že těch vln i cest bylo několik a já tam přidávám to novodobou (nejen) difuzi a křížení (u těch prvních vln) s těmi příbuznými lidmi (Homo, neandrtálci atd).

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

F M,2025-03-02 00:32:37

Předci z Evropanů z Afriky přišli, jen si předtím než dorazili do Evropy "dali zastávku" v Asii, další křížení s Afričany různých období probíhalo a probíhá. Bílí Evropané jsou příbuzní černochů, jen ne tak blízcí jak další bílí Evropané. Černá rasa je čistší, má méně neandrtálské a další příměsy, než bílá.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 09:42:02

Jasně. A mezitím si dali ještě další zastávku v Austrálii, aby se to nepletlo. :D
Černá rasa je úplně ta nejčistší a nejetičtější a nejsvatější. Faraonská obřízka to dokazuje.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

F M,2025-03-02 11:38:19

Proč etická? Jsou to přece lidé, sice ne až taková prasata jako fašisté, nebo křesťané ve své horší podstatě, ale to bych tipl spíš na lokální podmínky a s tím svázaný stupeň vývoje společnosti, při srovnání by nás dohnali.
Toto vlákno je v podstatě o jednom, neochotě uznat tu příbuznost a společné předky, bonusem to míchání s dalšími lidskými větvemi, neandrtálci, denisovany a dalšími. Kdy to právě kvůli směrům toho tahu, dopadlo tak, že v tomto směru je černá rasa nejčistší, ale ne zcela, protože křížení Afrika-Evropa oběma směry probíhalo a probíhá, mužů potvrdit tmavé obyvatele i z vesnice a dost cestovatelů do Afriky jezdí/žije tam, tak se i do Afriky dostala "difuzí" nějaká ta neandrtálská DNA a zpět další africká. Jinak tu podle mne, ten důvod proč jsou Eskymáci i přes ten směr kolonizace o něco tmavší než Evropané, byl vysvětlen dostatečně.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 12:31:40

Je to o neochotě uznat jedné ohnisko šíření předchůdce člověka. Jak se dostal do Evropy? Přeplaval? Jak se dostal do Austrálie? Tuto teorii o původu člověka vyučovali už na měšťanských školách v Rakousko-Uhersku. Je to o neochotě uznat neuvěřitelně zjednodušenou Darwinovu teorii. Je opravdu směšné činit závěry na základě výzkumu, který pracuje s nespolehlivou metodou, přičemž výsledky jsou pouze pravděpodobnostní. Kdyby podobné výzkumy probíhaly v rámci sociologie, pak by absolventi neprošli ani bakalářskou státnicí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 14:41:44

"Jak se dostal do Evropy? Přeplaval?"
Ne, mohl jít normálně pěšky. Suezský průplav byl vykopán až v 19. století.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-03-02 09:45:31

Reagovala jsem na tento příspěvek:" Ke ztmavnutí je nic nenutilo, vitamín D to sám o sobě nezpůsobuje. Prostě když ho máte dost a nepere do Vás tropické slunce, tak na barvě kůže tolik nezáleží."
Chcete to namalovat?

Odpovědět


Re: Eskymáci

Bohumil Vrána,2025-02-27 18:11:10

Eskymáci mají hnědé oči protože světlo na polárních pláních je mnohem ostřejší než v zamračené evropě.

Odpovědět


Re: Re: Eskymáci

Pavlína Hnízdová,2025-02-27 18:29:22

Fakt? A třeba Burjati nebo Mongolové mají hnědé oči proč?

Odpovědět


Re: Re: Re: Eskymáci

Bohumil Vrána,2025-02-28 14:12:53

Protože je nic nenutí měnit jejich ancestrální fenotyp. Evropa je nejtemnější kontinent, modré oči prý vidí lépe v šeru, v lese, navíc jsou sexy a to je pravděpodobně největším důvodem jejich rozšíření.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Eskymáci

F M,2025-03-02 00:40:10

Slepice a vejce, tady bych tipl, že napřed byla výhoda a teprve potom to bylo sexy. Ale tuším v modernějších dobách se to spíše váže na nepříbuznost (vzácnost, exotičnost), nebo alespoň na její očekávání.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Eskymáci

D@1imi1 Hrušk@,2025-03-02 10:31:15

Já bych naopak tipl, že ten sex appeal mohl bez problému hrát hlavní roli. Když si vezmete, co je příroda schopná vytvořit bez zjevného utilitárního důvodu... viz pestrobarevné peří u ptáků, "naddimenzované" ocasy zdobných tvarů a určitě by se našly i další příklady. A přímo v lidském chování je marnivost ohledně zevnějšku výrazným projevem, který často nemá žádné racionální opodstatnění. V této souvislosti mě napadají hlavně různé extrémní způsoby zdobení domorodých kmenů. Narychlo jsem našel např. tohle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mursiov%C3%A9

V jiném zdroji jsem se setkal s informací, že modré oči způsobují trochu lepší vidění za šera, ale zároveň horší vidění při ostrém světle, takže je to tradeoff. A trochu myšleno opravdu jen trochu - situací, kdy typ očí bude rozhodovat o přežití, zase tolik nebude.

Odpovědět

slniečko

Martin Smatana,2025-02-26 22:41:29

Nemohlo to byť tak, že Praeurópania sa cez leto na slniečku pekne opálili a stmavli a cez zimu zasa vybledli?
Ja som napríklad celkom chytľavý a cez leto som niekedy od slnka taký tmavý, až sa ma známi pýtajú, či som bol pri mori. A pred niekoľkými rokmi sme mali v práci na brigáde chlapca, na ktorého doslova sedelo "Cikán, černý Cikán", ale keď zhodil tričko, bol pod ním bledší ako ja, čo som bol ako malý chlapec blonďavý.

Pridávam odkaz na zaujímavý článok o prehistórii Európy z hľadiska migračných vĺn a rôznych haploskupín DNA.

https://eupedia.com/europe/origins_haplogroups_europe.shtml#prehistory

Odpovědět

No jo...

Franta Pučmidrátek,2025-02-26 22:30:09

Dycky jsem chtěl bej negr, ale co nadělám :-)

Odpovědět


Re: No jo...

Bohumil Vrána,2025-02-27 05:16:47

Z hlediska genetické vzdálenosti máte k Afričanům blíže než 'černý' Cheddar Man. Klastr Villabruna západních lovců a sběračů (WHG) byl nejdivergentnější a nejizolovanější (někdo by řekl nejčistší) evropskou skupinou vůbec; od té doby Evropa přijala několik migračních vln, které nás posunuly směrem k Afričanům i Asiatům.

Odpovědět

Petr Nováček,2025-02-26 19:28:49

V článku se hlavně vychází z barvy očí a barvy vlasů. Když se podíváme na současné Číňany, Laponce, východní Sibiřany, tak zjistíme, že mají tmavé vlasy a tmavé oči a přitom žijí hodně na severu. Jenže kůži mají světlou.
Prostě barva očí a vlasů se nedá naroubovat na barvu kůže.
Co se týče barvy kůže, tak sice před více než 40ti tisíci lety přišli do Evropy lidi z Afriky, kteří byli asi tmavší. Nicméně pak se smísili s neandrtálci a genetickou selekcí zůstala pouze světlá barva kůže. Tmavá barva kůže vyprodukuje 6x méně vitaminu D, což je v podmínkách Evropy problém a dále tmavá kůže snáze zmrzne, což je pro Evropské klima taky problém.

Odpovědět


Re:

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-26 19:40:47

"tmavá kůže snáze zmrzne"

Jak zmrzne? A jak to souvisí s barvou?

Odpovědět


Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-26 22:03:01

Nejsem si jist jak to souvisí s barvou. Lední medvědi v Arktidě jsou bílí a tučňáci v Antarktidě černí. Měl jsem tříbarevného psa, záda měl bílá s černými fleky, které v létě na slunci hřály jak žehlička. Prostě v létě bílá trička. Chladiče v průmyslu mají tmavou barvu. Černá barva víc záření přijímá, ale také víc vyzařuje. Za polární noci by černá barva měla vyzařovat víc ( infračerveně). Tučňáci císařští se jako budoucí otcové hřejí mezi sebou během antarktické zimy.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Martin Smatana,2025-02-26 22:45:58

Pán prispievateľ do diskusie zrejme naráža na to, že černosi sú náchylnejší na omrzliny a údajne až 30-krát náchylnejší na prechladnutie v porovnaní s bielymi Európanmi. V Británii pred niekoľkými rokmi dokonca prebehol súd, vojak afrického pôvodu sa súdil kvôli tomu, že na vojenskom cvičení cez zimu prechladol, hoci mal štandardný zimný vojenský odev. Len si už nespomínam, kde som to čítal...

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-26 23:15:45

No, teď už jen chybí, co mu prochladlo. Dlaně mají hodně světlé.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re:

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-27 01:12:04

Nesetkal jsem se s informací, že by černoši byli výrazně náchylnější na chlad v porovnání s bělochy, ale nikdy jsem se tím ani cíleně nezabýval. Pan Nováček to ale zmínil, jako kdyby šlo o všeobecně známý fakt.
Každopádně i kdyby byli náchylnější, nemusí to mít vůbec souvislost s pigmentací kůže. Biologických adaptací, jak vzdorovat chladu, je hodně. Také mi není jasné, proč by třeba vlci, polární lišky nebo polární medvědi měli černý čumák (zbytek těla mají osrstěný), kdyby tmavá kůže snáze zmrzla.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-27 10:01:38

Ano, je to složité.
Černý sprinter 190+ cm a 100 kg je zcela jiný somatický typ, než vyzáblý vytrvalec z Etiopie. Asiati (z Nepálu, Sibiře) mají robustnější tělo a kratší nohy, což má být přizpůsobení chladu. Taky HUnové. Mongolové.
Ochlupení těla je menší u mužů u blonďáků (ti mají být přizpůsobeni severskému chladu !) a Vikingové měli vždy dlouhé nohy.
Prostě národy se proběhly Evropou a promíchaly.
Soudit se lze o cokoliv, třeba o omrzliny, takže je to chabý argument.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Katarína Pillárová,2025-02-27 11:49:15

No vlastne ani tie medvede nemajú bielu srsť, ale priehľadnú.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-27 12:13:26

Google nabízí "Chlupy ledního medvěda jsou skutečně průhledné a navíc duté, jen kvůli odrazu světla nám připadají bílé. Srst zachycuje světlo, které odvádí přímo do medvědí kůže, která je ovšem černá, ta vstřebává světlo mnohem lépe než kůže bílá"
No, když je něco bílé, tak všechny vlnové délky odráží, jde spíš o to, že světlo, které vnikne do dutiny se nedostane ven a jde až na černou kůži díky lomu světla na zakřiveném povrchu (= světlovodné vlákno). Dutá srst tedy izoluje díky slabému proudění vzduchu v něm, ale světlo propouští. Dutá izolační syntetická vlákna existují ( vatelin).

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Pavel Kaňkovský,2025-02-27 14:32:52

Optika vesměs funguje stejně oběma směry (i když existují výjimky) a obecně platí, že pokud se světlo nedostane z vlákna ven, tak se nemůže dostat ani dovnitř, nebo naopak, že je-li vlákno průhledné, tak v sobě příliš mnoho světla neudrží.

Ne že bych měl příležitost nějaký kožich ledního medvěda zkoumat, ale nejspíš je to podobné jako se sněhem: jednotlivé chlupy se (stejně jako jednotlivé ledové krystaly) jeví jako průhledné, ale dohromady světlo různě rozptylují a odrážejí, a tedy zvenku kožich vypadá jako bílý.

Zevnitř ten kožich může být více či méně průsvitný, ale spíš méně, jinak by musel zvenku být zřetelně tmavší. Našel jsem článek (Leroy A, Anderson DM, Marshall P, Stark D, Beckham HW. Exploring the Role of Skin Pigmentation in the Thermal Regulation of Polar Bears and Its Implications in the Development of Biomimetic Outdoor Apparel. Textiles. 2024; 4(4):507-520. https://doi.org/10.3390/textiles4040029), kde to měřili a vyšlo jim, že ten kožich moc průsvitný není: "We found that for 60–70% of the dorsal region of the pelt where the fur layer is thickest, solar energy cannot reach the skin through the fur (solar transmittance ≤ 3.5 ± 0.2%) and therefore skin color does not meaningfully contribute to solar heat gain."

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Zdeno Janeček,2025-02-27 14:58:24

a co sklenikovy effect ?? Ten pousti dovnitr a nepusti ven !!

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

D@1imi1 Hrušk@,2025-02-27 15:47:33

V rámci stejné vlnové délky pouští skleníkový efekt ven stejně ochotně jako dovnitř. Háček je v tom, že Země do vesmíru vyzařuje infrazáření s delší vlnovou délkou, než záření přicházející ze Slunce. Skleníkové plyny propouštějí krátkovlné záření dovnitř, ale nepropouštějí dlouhovlné ven.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-27 18:38:18

--> Janeček.
tepelná izolace ( budovy, srst a peří zvířat) není založena na skleníkovém jevu, ale na tom, že vzduch je špatný vodič tepla, pokud nemůže proudit. Což v dutém vláknu srsti takřka ideálně nemůže.
Kromě toho srst vytváří dutiny vzduchu i mezi vlákny. Většina zvířat dutá vlákna nemá. duté nejsou ani lidské vlasy. Kudrnaté vlasy ( černoši) izolují lépe, v tomto případě před přehřátím od přímého slunce.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-02-27 23:33:44

----> Kaňkovský píše :"obecně platí, že pokud se světlo nedostane z vlákna ven, tak se nemůže dostat ani dovnitř, nebo naopak, že je-li vlákno průhledné, tak v sobě příliš mnoho světla neudrží."
Světlovodná vlákna mají jádro s větším indexem lomu, než obal, pak naopak světlo se neodstane ven kvůli totálnímu lomu. Pokud je materiál dutého vlákna opravdu průhledný tak uvnitř i venku je vzduch, tedy index lomu menší. Kolik světla se ovšem dostane do samotného průřezu vlákna je otázka, asi málo.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Pavel Kaňkovský,2025-03-02 10:24:37

No dobře, "oběma směry" v sobě obsahovalo nevyslovené "stejnou cestou". Možná jsem to měl napsat explicitně.

Optické vlákno v sobě samozřejmě dokáže paprsek světla udržet, i když spíš kvůli totálnímu odrazu (lom se používá jen v novějších gradientních MM vláknech), ale musí to být paprsek, který se strefí do jádra vlákna a pod dostatečně malým úhlem (a ten úhel musí být dodržen po celé trase, jinak to uteče ven). Pokud byste si vlákno pod podobně malým úhlem prohlížel zvenku, tak by jádro nebylo průhledné, ale lesklo by se.

Totéž platí o těch medvědích chlupech, ale navíc mám podezření, že jsou ty chlupy jsou na svém konci do špičky (na rozdíl od optických vláken, která jsou na koncích zbroušena do plochy víceméně kolmé k ose vlákna), a tudíž je pravděpodobnost, že by se nějaký paprsek dokázal dostal dovnitř a zůstal tam, ještě nepatrnější.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

F M,2025-03-02 23:51:57

https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_bear
Mělo by jít o zpětný rozptyl, tedy rozptýlený odraz do okolí +- autobus směrem ke zdroji, v ultrafialové je naopak dopředný a energie končí v srsti. Mají dvouvrstvou srst, kratší "teplou" a ty dlouhé chlupy (ochranné, duté) o kterých je diskuse. Ale radši se tam koukněte je to zajímavé a nedlouhé, konkrétně toto je v odstavci Characteristics.
Pokud by to fungovalo tak jak je naznačeno níže ve vláknu, tak bych to viděl jako nějaký zpomalovač/akumulátor, ten vzduch by to světlo do středu směrem ke kůži jistě neohnul a téměř jistě ani ta srt, takže by to mohlo maximálně dát pár koleček spíše stupňů okolo středu skrze ten materiál a vyletět zase ven. Je tam to omezení tou barvou a jasem toho medvěda, takže jak psal níž pan Kaňkovský většina by musela stejně jít zpátky ven. Trocha by mohla zahnout na lomech těch chlupů, ale to myslím opravdu jen tak, že by mohla. S tím Backscatter-em je to zde stejně irelevantní.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

F M,2025-03-03 00:35:04

Když to po sobě čtu tak koukám že jsem se zamotal až to ztratilo smyls, musím ještě dodat jednu věc, která nemusí být úplně zřejmá pro to viditelné světlo a IR. Je rozdíl mezi jedním chlupem a srstí, v té srsti se to světlo postupně rozptýlí "odrazem od vlákna k vláknu) jak psal pan Florian a zpět úplně ze srsti jde jen část (menší, ten zpětný rozptyl) zbytek se mění na to teplo v srsti a na kůži. Průhledný je "jen" ten kompaktní keratin, uprostřed chlupu právě dochází k tomu rozptylu.
U toho ultrafialového jde o emise a reemise.
Ten smysl příspěvku měl být v tom, že to nevede to jedno vlákno jako ty optické a potom tam míchám pohled z hlediska srsti a chlupu až se zamotám. Za to zavedení, nejednoznačnost a zamotání se se omlouvám.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Florian Stanislav,2025-03-04 17:14:41

-->Kaňkovský píše :
"ale musí to být paprsek, který se strefí do jádra vlákna a pod dostatečně malým úhlem (a ten úhel musí být dodržen po celé trase, jinak to uteče ven). "
Neuteče.
Optické vlákno vede světlo ( laseru) uvnitř právě kvůli totálnímu lomu nastává totální odraz dovnitř.
Proč by vlákno medvěda na konci údajně zúžené mělo odrážet světlo ven, když je na konci černá kůže ?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

F M,2025-03-05 00:00:19

Ten totální odraz má své podmínky, i v běžném provozu jsou tam ztráty, "něco uteče". Jedním z těch omezení je úhel pod kterým to dopadá na ten přechod mezi speciálně vybranými materiály, ten musí být poměrně ostrý, tedy ve směru osy (+- pro různé materiály), jinak to jde do kytek úplně. Další je čistota a "hladkost" těch styčných ploch. To je u těch medvědích chlupů problém, to světlo dopadá pod dost kolmými úhly (drtivá většina) a ten chlup je vnitřně nehomogenní. Hlavně ta dutina je (obrázky Polar bear microskopic) rostlá nerovnoměrně, "zdrsněná" (jestli jste někdy viděl rozřízlý roh). Jestli se mi nezamotali slovinci, tak to právě vychází tak, že ten chlup není průhledný, ale průsvitný (něco se odráží zpět) a několika (mnohonásobným) rozptylem se ten zbytek, který se cestou nepromění na teplo (při každé interakcí je tam šance) dostane až na kůži. Díval jsem se do pár abstraktů, bylo to tam právě přes ten rozptyl.
Ta špička (pokud si mohu troufnout kvůli 7 dnům mluvit za pana Kaňkovského) je myšlena na ten princip optického vlákna, tam to světlo musí jít na plný průřez toho vlákna (do toho "skleněného" středu). U toho medvědího by to zase až tak vadit nemuselo (kožich nezajímají data), ale (i kdyby ty povrchy a vlastností materiálů byly ideální) tak by se to muselo/mohlo odrážet mezi tím středem vnějším přechodem na vzduch atd. A ten úhel pod kterým by se to trefilo (i pro celé vlákno, vs. celkové množství světla) by byl malý. Už kvůli kožichu, chlupy podélně naňuhňané na sobě světlo dopadá z boku. V reálu to pak každopádně zabíjí ty nerovnosti a i ty materiály nejsou k tomu zřejmě vhodné. Někde jsem viděl i grafy té průsvitnosti, téměř vše projde, rozptýleně (až po to UV).
Tady jsou ty totalitni hranice, nečetl jsem, je to dlouhé, ale je tam nějaký základní úvod: https://en.wikipedia.org/wiki/Total_internal_reflection
Zase se asi dost opakuji, snad to není až tak zmatečné, už "padám na hubu" :-(

Odpovědět

modroocí muži chromozom Y

Florian Stanislav,2025-02-26 18:24:49

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/modrooci-lide-jsou-pribuzni-pochazeji-od-muze-ktery-zil-pred-10-000-lety
" Praotec modrookých lidí žil přibližně před 10 000 lety na sever od Černého moře. Kvůli genové mutaci to byl první člověk s modrýma očima. Všichni modroocí lidé pocházejí z jeho linie."
Jsem z toho volaký zmetený.
"Y-chromozom je část jaderné DNA, která se nalézá pouze u mužů a dědí se výhradně po paternální linii (z otce na syna). Tento systém přenosu dědičné informace vytváří nepřerušitelnou spojnici mezi generacemi a představuje tak nástroj k rekonstrukci rodinné historie, identifikaci osob či určování otcovství."
Takže všichni modroocí ( muži) mají stejný chromozom Y ???
Dřív se uvádělo, že světlovlasí lidé bledé pleti vznikli z malého počtu blízce příbuzných lidí na konci doby ledové na ( dnešní) jižní Ukrajině, která byla mimo přímý dosah ledovce.

Odpovědět


Re: modroocí muži chromozom Y

Bohumil Vrána,2025-02-26 20:28:10

Nejstarší nález modrookého člověka je RIP001, datován kolem roku 14700 př. Kristem do Epigravettienské Itálie, což bylo refugium za a po posledním glaciálním maximu. To znamená, že mutace pro modré oči je minimálně tak stará. S chromozomem Y to vůbec nesouvisí, OCA2 a HERC2 se nachází na nepohlavních chromozomech, a ženy mají také modré oči. Je ale pravda, že epigravettienci, kteří osídlili po době ledové západní Evropu (WHG), měli skoro univerzálně yDNA haploskupinu I2 a mtDNA haploskupinu U, nejčastěji U5, takže v té době toto korelovalo. Znova odkazuji na vynikající databázi adnaxp.github.io.

Odpovědět


Re: Re: modroocí muži chromozom Y

Florian Stanislav,2025-02-26 21:47:05

Chápu, že se dá mnoho odvodit z analýzy DNA, jak odborně dokládáte.
Dochovaných vzorků se testovalo hodně. Což skoro nic neříká, kolik vzorků DNA se nedochovalo, bylo nepoužitelných a hlavně se vůbec nenašly. Takže se díky pozdějším nálezům a lepšímu vyhodnocení DNA se může hodně změnit.

Odpovědět


Re: Re: Re: modroocí muži chromozom Y

Bohumil Vrána,2025-02-27 05:31:20

Je to tak, jak říkáte. Nálezy podléhají biasu způsobeného různou intenzitou a kvalitou archeologického výzkumu, klimatickými a geologickými podmínkami a kdo ví čím ještě. Samozřejmě se vyvíjí i věda - archeogenetika je nová disciplína a poznání se mění snad každým měsícem. Články z roku 2010 můžeme s nadsázkou vyhodit do koše.

Odpovědět

Zavádějící článek

Bohumil Vrána,2025-02-26 16:41:42

Barva kůže je spektrum od té nejtmavší, téměř černé, po velice světlou, téměř bílou. Afričtí křováci Khoi-San jsou jednou z nejvíce geneticky konzervativních skupin a jejich kůže není v žádnem případě černá, spíše hnědá. Ona totiž jak bílá kůže Irů, tak černá kůže Nilotických skupin, je zřejmě novější adaptací. K depigmentaci docházelo jistě už v hlubokém paleolitu při migraci z Afriky. Také záleží, co se myslí pojmem 'tmavá' kůže; je to relativní pojem. Někdo by jako tmavé označil i jedince ze Španělska nebo z blízkého východu, i když je jejich kůže oproti opravdu tmavým afričanům světlá.

Další otázkou je, zda známe všechny depigmentační geny. Některé genetické nástroje, tušïm Hirisplex, například označují obyvatele Orknejských ostrovů jako 'tmavé', i když jsou jednou z nejsvětlejších skupin na světě. Zkrátka, ještě nejsme tak daleko, abychom z DNA pigmentaci určili s vysokou přesností.

Přikládám odkaz na jedinečnou databázi archeologických nálezů ostatků s informacemi genetickém složení (admixture), haploskupinách a právě odhadu pigmentace kůže, očí a vlasů. Nâlezy se dají filtrovat časově i lokačně. Pohrajte si a posuďte sami:

Odpovědět


Re: Zavádějící článek

Bohumil Vrána,2025-02-26 16:43:59

adnaxp.github.io

Odpovědět


Re: Zavádějící článek

Bohumil Vrána,2025-02-26 16:54:00

Rekonstrukce jedince na obrázku, Cheddar man, má v databázi číslo I6767 a předpokládanou tmavou kůži, tmavě hnědé vlasy a modré oči. Jsou tam ale ještě dva starší nálezy v mesolitické Británii, I6744 a I6745, které sice nemají data k pigmentaci kůže, ale předpokládané modré oči a světlé(!) vlasy; jejich stáří je přes 10 000 let, dávno před migrací zemědělců z Anatolie a Indoevropanů z Ponticko-kaspické stepi.

Odpovědět


Re: Zavádějící článek

Bohumil Vrána,2025-02-26 17:12:25

K admixture modelu (zvolte 'Select admixture run') bych rád poukázal na fakt, že nejstarší nálezy jako Zlatý Kůň v něm vypadají jako směs všech pozdějších skupin (od Evropanů, Afričanů, Asiatů až po Austrálce a Američany) - jednoduchým vysvětlenïm je, že ještě nedošlo k dostatečnému genetickému driftu, který je typický pro izolované populace. Jako nejnázornější model mi příjde k9 - rozdělení světové populace do 9 skupin. Jsou tam vidět migrační vlny v Evropě (dobře se to pozoruje na Francii).

Paleolit - směs, tmavé oči i kůže, yDNA C,F,I.

Mesolit (autochtonní lovci a sběrači) - tmavě modrá, jedinci mají skoro univerzálně modré oči, yDNA I2.

Neolit (anatolští zemědělci) - světle modrá, znovu přichází hnědé oči ale ne univerzálně, ale světlejší kůže, yDNA G, J, E, H, I2.

Doba bronzová (pastevci ze stepí východní evropy) - modrá něco mezi, směs barev očí, yDNA R1b.

Od doby bronzové je evropská DNA poměrně stabilní.

Odpovědět


Re: Zavádějící článek

Bohumil Vrána,2025-02-26 17:30:03

Jako poslední dodatek bych se rád vyjádřil k panu Orko Váchovi, který kam vleze, tam vykládá, jak zkoumání lidského genomu vyvrátilo 'rasy'. Já se domnívám, že je to právě naopak; výzkum DNA nadobro potvrdil možnost kategorizace lidstva do 'ras' (ať už tomu říkáte jakkoliv), statistická analýza k4,k5,k6... téměř perfektně odpovídá rasám (a kontinentům) tak, jak je používáme v běžné mluvě. Každý pozná Evropana, subsaharského Afričana, východního Asiata i Austrálce a analýza DNA se s tím skoro perfektně kryje.

Pan Vácha by oponoval 'A co egypťan?' a na to bych mu odpověděl řečnickou otázkou: 'Vyvrací existence křížence zlatého retrívra a jezevčíka existenci těchto plemen?'

Orko by sklopil hlavu a šel radši eucharizovat pivaře.

Odpovědět


Re: Re: Zavádějící článek

Alexis Bergman,2025-02-26 21:53:10

Vácha a Herman povolnými prostředky plánovaného excesu BIS proti arc.Graubnerovi směrem k jeho znevážení a k upozornění na msgre Konzbula jako rozvážného náhradníka na praž.arc.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz