Turecký systém Göktan umožňuje pozemní vypouštění leteckých pum  
Společnost Aselsan vyvinula systém Göktan, který umožňuje odpalovat ze země pokročilé letecké klouzavé pumy TOLUN, s využitím rakety společnosti DeltaV. Teď zvládli první úspěšný test ostré střelby, když systém Göktan přesně zasáhl cíl. V praxi by měl být úspěšnější než velmi podobný americko-švédský systém GLSDB, který při prvním bojovém nasazení na Ukrajině naprosto selhal.
Test systému Göktan. Kredit: Aselsan.
Test systému Göktan. Kredit: Aselsan.

Turecko v těchto dnech dosáhlo významného technologického milníku, kterým se také náležitě pyšní. Zbrojařská korporace Aselsan, která je jedním z hlavních kontraktorů ozbrojených sil Turecka, v Sinopu na severu Turecka poprvé úspěšně otestovala vypálení rakety pozoruhodného systému Göktan, který umožňuje, aby byly pokročilé malé letecké klouzavé pumy TOLUN, vyráběné Aselsanem, odpalované z pozemních platforem.

 

Raketa s municí TOLUN. Kredit: Aselsan.
Raketa s municí TOLUN. Kredit: Aselsan.

Jak potvrzuje Haluk Gorgun z tureckého ministerstva obranného průmyslu, test byl zcela úspěšný. Puma TOLUN se oddělila od raketového stupně a pomocí řídících křidélek přesně zasáhla cíl. Munice řady TOLUN je sice relativně nová, ale má za sebou celou řadu úspěšných testů a zásahů při leteckém nasazení. Teď se její využití rozšiřuje i pro pozemní platformy.

 

Systém Göktan tvoří zmíněná munice TOLUN a pak raketa turecké společnosti DeltaV Space Technologies Inc., jejíž jméno je poněkud matoucí, vzhledem k tomu, že se shoduje s názvem americké rodiny nosných raket Delta. Göktan nabízí pokročilý systém navigace řízení palby, včetně navigace pomocí waypointů nebo útoku na více cílů současně, možnost odpálení při různém sklonu a směru, apod. Tyto vlastnosti přispívají k operační flexibilitě v moderních bojových operacích.

Munice TOLUN je naváděná systémem GPS a inerciální navigací. Má dosah asi 102 kilometrů, může operovat ve výšce až 12 kilometrů a cíl zasáhne s přesností na méně než 10 metrů. Ze vzdálenosti cca 56 kilometrů prorazí metr železobetonu. Obvykle nese vysoce explozivní bojovou hlavici, která může zasahovat proti různým typům cílů.

 

Munice TOLUN. Kredit: Aselsan.
Munice TOLUN. Kredit: Aselsan.

Systém Göktan je velmi podobný systému Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), který vyvinula americká společnost Boeing se švédským Saabem. GLSDB tvoří přesně naváděná klouzavá puma GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB) o váze 110 kg, společně s raketou M26. Díky tomu lze tyto pumy odpalovat z pozemních platforem jako M270 Multiple Launch Rocket System nebo M142 HIMARS.

 

Systém GLSDB je velmi mladý, ve velkém vyráběný teprve v roce 2023. Poprvé byl operačně nasazený loni (2024) na Ukrajině a mnozí si od toho dost slibovali. Bohužel to bylo naprosté fiasko. Ruské prostředky elektronického boje prakticky vyřazují GLSDB z boje a jako velmi problematická se ukázala i taktika a obsluha tohoto systému. Všichni teď budou velmi zvědaví, jak se osvědčí turecký Göktan.

 

Video: ASELSAN I GÖKTAN ATIŞ

 

Literatura

Turkye Today 20. 2. 2025.

Army Recognition 21. 2. 2025.

Datum: 24.02.2025
Tisk článku

Související články:

Americký robotický raketomet ROGUE Fires vyvolal globální senzaci     Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2021)
Boeing a Nammo úspěšně otestovali dělostřelecký projektil s ramjetem     Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2022)
Rheinmetall a Lockheed Martin představili nový salvový raketomet GMARS     Autor: Stanislav Mihulka (21.06.2024)
Lockheed Martin předvedli autonomní raketomet HIMARS     Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2025)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz