Hliník, neušlechtilý stříbřitě šedý, nestálý, kujný kov, se díky velké reaktivitě se v přírodě vyskytuje prakticky pouze ve formě sloučenin. Typický je bauxit, ale existují i podivnější věci. Průhledná alumina, čili oxid hliníku (TAlOx, Transparent aluminum oxide) je extravagantní a výborný keramický materiál pro mnoho aplikací. Je nesmírně pevný a odolný vůči poškrábání, což z něj dělá ideální ochrannou vrstvu pro elektroniku, optické senzory nebo solární panely.
Má to háček. Soudobé metody výroby průhledné aluminy jsou komplikované a drahé. Obvykle zahrnují výkonné lasery, vakuové komory nebo velká množství nebezpečných kyselin, což už na první pohled zní dost náročně. Teď by se to mohlo změnit díky novému výzkumu, který vedl Marco Laurence M. Budlayan z Ateneo de Manila University.
Namísto obvyklého namáčení celých kusů hliníku do kyselin použili metodu kapkové anodizace (droplet-scale anodization). Na povrchy malých kusů hliníku nakapali mikrokapičky roztoku kyseliny, a pak do toho zapojili elektrický proud. Stačily 2 volty, tedy jen o něco víc, než kolik dodává jedna tužková baterie, a vznikl průhledný materiál TAlOx.
Proces kapkové anodizace je jednodušší než stávající postupy výroby průhledné aluminy, ale také je šetrný vůči životnímu prostředí a omezuje množství spotřebované energie a vytvořeného odpadu. Uvedený postup je založený na jevu elektrozvlhčování (electrowetting), který souvisí s vlivem elektrického pole na vlastnosti kapiček, což umožňuje detailní řízení procesu anodizace.
Tento nový přístup může zajistit levnější a dostupnější průhlednou aluminu. Mohla by se více prosadit v mnoha rozmanitých výrobcích, od dotykových displejů a čoček až po ultra trvanlivé povrchy vozidel a budov. Průhledná alumina by rovněž mohla přinést pokrok v miniaturizované elektronice. Vědci a inženýři mají díky tomuto výzkumu k dispozici postup, jak na mikroskopické úrovni proměnit kovové povrchy na průhledný materiál.
Video: How Transparent Aluminum Could Make Star Trek Technology a Reality
Literatura
Platina se zlatem tvoří slitinu, která je mechanicky nejodolnější na světě
Autor: Stanislav Mihulka (18.08.2018)
Nanotechnologie umožní svářet doposud nesvařovatelnou slitinu hliníku
Autor: Stanislav Mihulka (28.01.2019)
Proteus je prvním vyrobeným neřezatelným materiálem na světě
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2020)
Průlom v metamateriálech: Jak proměnit průhledný kalcit na umělé zlato?
Autor: Stanislav Mihulka (11.06.2021)
Materiál inspirovaný kroužkovou zbrojí mění pevnost podle tlaku
Autor: Stanislav Mihulka (13.08.2021)
Kovová pěna jako základ lehkého pancéřování
Autor: Josef Pazdera (04.11.2021)
Diskuze: