Fyzici celá staletí zápasí s konceptem šipky času. Jak je možné, že čas plyne jedním směrem, tedy z minulosti do budoucnosti? A co to vlastně je čas? Naše realita mluví dost jasně. Jenomže na úrovni rovnic a fyzikálních rovnic to není zdaleka tak jednoznačné. Ať šipka času míří dopředu či dozadu, rovnice jsou stejné.
Do křížku se záludnou šipkou času se nedávno pustil se svými kolegy kvantový fyzik Andrea Rocco z britské University of Surrey. Jak říká, naše realita nám přijde nevratná. Když rozlijeme mléko po stole, nehupsne zpátky do sklenice. Jsou ale také procesy, kde to nevypadá tak jednoduše. Například pohyb kyvadla, kde není tak snadné poznat, co se vlastně děje.
Problém je v tom, říká Rocco, že fyzikální zákony na základní úrovni reality připomínají spíš kyvadlo než mléko rozlité na stole. Příliš nepočítají s nevratnými procesy. S kolegy zkoumali, tedy teoreticky, jako Sheldon s Leonardem a jejich tabulemi, proč vlastně vnímáme čas jako jednosměrný a jak to souvisí s kvantovými systémy.
Ať Roccův tým počítal, jak chtěl, a nejspíš při tom padlo hodně tabulí, kvantový systém se choval stejně, ať šipka času ukazovala dopředu nebo dozadu. Jejich výzkum matematicky podpořil myšlenku, že symetrie obrácení času, čili T-symetrie (time-reversal symmetry), funguje v otevřených kvantových systémech. Jinými slovy, šipka času tam není zabetonovaná jedním směrem.
Jak podotýká Roccův kolega Thomas Gut, překvapilo je, že se i po standardních zjednodušujících předpokladech pro výpočty otevřených kvantových systémů, se rovnice chovají stejně, ať šipka času ukazuje tím či oním směrem. Jak se zdá, v říši kvant je šipka času jako větrná korouhvička. Zápas fyziků s časem každopádně bude pokračovat. Nebo pokračoval?
Video: The Time-Reversibility Paradox - Why Time Flows Both Ways
Literatura
Podivná nová fáze hmoty působí dojmem, že má dvě časové dimenze
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2022)
Nové časové krystaly mají 10milonkrát delší životnost
Autor: Stanislav Mihulka (04.03.2024)
Exotika na druhou: Vědci stvořili časové krystaly z obřích Rydbergových atomů
Autor: Stanislav Mihulka (12.07.2024)
Diskuze:
Já nevím.
Oldřich Novák,2025-02-16 15:12:51
Vždyť ten čas je jen akademický konstrukt. Vždy poměřujeme nějaký děj (což není nic jiného než rozdíl mezi dvěma stavy který ještě umíme rozpoznat) podle "nějakého tikání" což je ale zase jen rozdíl mezi dvěma stavy... čili totéž. Dokud teorie nevysvětlí, kam se poděje čas (tím pádem i rychlost atd.) pokud bychom měli v nekonečném "ničem" jednu jedinou částici, bude na ten uměle vytvořený rozpor narážet stále. Ano, čas je super berlička pro běžnou fyziku jako třeba jízda autem nebo to rozlité mléko, ale jinak je to jen iluze. Nicméně jsem rád, že tuhle svou subjektivitu nemusím nijak exaktně dokazovat :-D
čas neexistuje!
El nino Demokracie,2025-02-15 20:56:20
Tvrdí jeden FR vedec, všetko sa v celom Vesmíre deje v jedinom okamihu, všade! To je úplne nepodstatná veličina, exists only atoms and space! O čase tam nieje zmienka .
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni