Milrem Robotics vyvinuli osmikolového robotického obrněnce HAVOC  
Estonští tvůrci pozemních bojových robotů Milrem Robotics představili 15tunového osmikolového obrněnce HAVOC s hybridním/elektrickým pohonem na všechna kola. Má slušnou výdrž, zvládá náročný terén a může být vybaven pro rozmanité bojové i logistické mise jako doprovodný obrněnec pro tanky a obrněná vozidla s posádkou.
HAVOC se 30 mm kanonem a raketami. Kredit: Milrem Robotics.
HAVOC se 30 mm kanonem a raketami. Kredit: Milrem Robotics.

Estonská společnost Milrem Robotics od roku 2013 vyvíjí pozemní robotická vozidla (UGV, unmanned ground vehicle). Velkou pozornost si získala modulární pásová platforma THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) s všestranným využitím, původně vyvinutá pro vojenské aplikace, kterou již má ve svých ozbrojených silách sedm zemí, včetně Ukrajiny, kde THeMIS prodělává křest ohněm.

 

V roce 2020 Milrem zaujali pásovým robotickým obrněným vozidlem Type-X o váze 12 tun, opět vysoce modulárním, které může být vybaveno širokou škálou zbraní a dalších systémů, pro rozmanité typy misí. Spolupráce s izraelskou firmou UVision by měla zajistit varianty obrněnce Type-X se systémy pro vypouštění sebevražedných dronů jako je Hero-120 se středním doletem nebo Hero-400C s dlouhým doletem.

 

Type-X. Kredit: Milrem Robotics, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Type-X. Kredit: Milrem Robotics, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Na letošním veletrhu IDEX (International Defence Exhibition & Conference 2025) v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech Milrem představili zbrusu nový pokročilý robotický osmikolový (8x8) obrněnec HAVOC s hybridním/elektrickým pohonem.

 

HAVOC ve variantě s vrhačem min. Kredit: Milrem Robotics.
HAVOC ve variantě s vrhačem min. Kredit: Milrem Robotics.

Robot o váze 15 tun má opět vysoce modulární strukturu a může vézt náklad o hmotnosti až 5 tun, například sofistikované bojové systémy, od vrhačů min až po raketové systémy a dělové věže. HAVOC byl navržen jako podpůrný obrněnec pro mechanické jednotky, v nichž by měl společně operovat s tanky a obrněnými vozidly s lidskou posádkou.

 

HAVOC má díky hybridnímu pohonu větší dosah, také se pohybuje velice tiše a díky relativně nízké hmotnosti výtečně jezdí v terénu. Systém řízení umožňuje, aby se všech osm kol otočilo najednou, což zlepšuje pohyblivost obrněnce, především v komplikovaném terénu. HAVOC zvládne 110 km/h na silnici, v terénu 50 km/h, svah až 60%, boční svah 40% a přebrodí vodu o hloubce 1 metr. Výhodou by rovněž měla být snadná údržba i upgrady.

 

Jako bojový obrněný robot HAVOC disponuje vysokým stupněm autonomie. Může se sám navigovat, a také si sám rozhoduje, jak splní misi. Přinejmenším formálně je stále v řetězci rozhodování lidský operátor. Jak říká šéf Milrem Kuldar Väärsi, robustní design a pokročilý hybridní pohon umožňují vyzbrojit HAVaC účinnými zbraněmi, které protivník na moderním bojišti pocítí.

 

Video: Milrem Robotics Unveils Cutting-Edge 8x8 Robotic Combat Vehicle

 

Video: THeMIS in desert, Forest and arctic conditions

 

Literatura

New A tlas 12. 2. 2025.

Datum: 14.02.2025
Tisk článku

Související články:

Estonští bojoví roboti THeMIS se účastnili cvičení s ostrou střelbou     Autor: Stanislav Mihulka (24.05.2021)
Robotické technologie Milrem Robotics míří do vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2021)
Estonský robotický obrněnec Type-X úspěšně zvládl ostré střelby     Autor: Stanislav Mihulka (18.06.2022)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz