V roce 2010 byla v jeskyni El Mirón v severním Španělsku objevena Rudá dáma (Red Lady of El Mirón), částečná kostra asi 40leté ženy, která zemřela zhruba před 18 700 lety, tedy ještě hluboko v nejmladší době ledové. Její kosti byly pokryté okrem červené barvy, který pocházel odjinud, což dalo ženě její přezdívku. Od té doby je jeskyně El Mirón i její Rudá dáma cílem intenzivního výzkumu, který přinesl spoustu zajímavých věcí.
Pere Gelabert z Universität Wien a jeho spolupracovníci zkusili nového. Prozkoumali sedimentární pravěkou DNA (sedaDNA, sedimentary ancient DNA), kterou našli v prachu, blátě a hlíně jeskyně El Mirón. Přineslo jim to překvapivé objevy.
Ukázalo se totiž, že stejně jako v případě makroskopických fosilních pozůstatků, se v jeskyni El Mirón skvěle uchovává také DNA.
Vědci analyzovali sedaDNA z vrstev starých 46 tisíc let (moustérien, čili v Evropě určitě neandrtálci) až cca 20 tisíc let (velmi raný magdalénien, samozřejmě už náš druh). Vytáhli DNA celkem 28 druhů živočichů. Velmi pozoruhodné je, že 15 těchto druhů doposud vůbec nebylo v jeskyni doloženo archeozoologickými nálezy. Je tam třeba DNA hyen z nejmladších studovaných vrstev, tedy z doby před 20 tisíci let.
Odebírání vzorků v El Mirón. Kredit: Gelabert et al. (2025), Nature Communications.
V okolí El Mirón žily šelmy, jako dlouho přezdívaný ryšavý pes, který dnes přežívá v počtu maximálně pár tisíc jedinců v jižní a východní Asii, nebo leopard. Pohybovali se tam i mamuti, nosorožci a sobi, přitom jejich kosterní pozůstatky v El Mirón prakticky žádné nejsou.
Jak říká Lawrence Straus z University of New Mexico, odborníci teď už víceméně nepotřebují kosti. DNA se ukazuje jako velmi slušný indikátor přítomnosti živočicha, ať už v jeskyni žil anebo se tam dostal jako mrtvola. Je to metodologický průlom, který nám otevírá nové okno do pravěku, přinejmenším do doby, ze které dokážeme vytáhnout čitelnou DNA.
Video: La Dama roja de El Mirón, clave en una investigación
Literatura
Nejstarší lidská DNA z Jámy kostí
Autor: Stanislav Mihulka (05.12.2013)
Ze žaludku ledové mumie Ötziho vytáhli nejstarší genom patogenu
Autor: Stanislav Mihulka (10.01.2016)
Co prozradil nejstarší genom z lidské linie?
Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2016)
Etruskové stále záhadní
Autor: Jaroslav Petr (26.09.2021)
Středověká kostra muže se zřídkavou genetickou mutací
Autor: Dagmar Gregorová (28.08.2022)
Odkrývání tajemství sociálního života neandertálských skupin
Autor: Dagmar Gregorová (04.11.2022)
Poslední hřebík do rakve teorií o ekologickém kolapsu na Rapa Nui
Autor: Jaroslav Petr (12.09.2024)
Odhalená tajemství saňových psů
Autor: Jaroslav Petr (15.09.2024)
Přistižení in flagranti aneb, kde se křížil Homo sapiens s neandrtálci
Autor: Jaroslav Petr (19.09.2024)
Diskuze: