Roboti připlouvají: Operace NATO Baltic Sentry se zúčastní flotila dronů  
NATO se konečně rozhoupalo a reaguje na dění v Baltském moři operací Baltic Sentry, která má zajistit bezpečnost podmořské infrastruktury, která je v Baltu rozsáhlá. Součástí operace je pozoruhodný technologicko-vojenský experiment, v němž NATO nasadí nejméně 20 hladinových dronů, které pokryjí kritické oblasti svými senzory.
Dronový člun Common Unmanned Surface Vehicle (CUSV) US Navy. Kredit: NATO.
Dronový člun Common Unmanned Surface Vehicle (CUSV) US Navy. Kredit: NATO.

V posledních měsících naplno vyhřezla hrozba, před kterou západní experti varují už celou řadu let, bohužel bez většího ohlasu. Jde o útoky na podmořskou infrastrukturu, tedy typicky rozmanité kabely a potrubí, které jsou nesmírně, přímo strategicky významné a přitom prakticky nechráněné.

 

Potvrdila se varování, že Čína, Rusko a další země vyvíjejí technologie, s nimiž je možné nenápadně zničit podmořskou infrastrukturu. Jsme svědky sabotáží především energetických a komunikačních kabelů, které mají velmi třaskavý potenciál, zvláště pokud by jich mělo přibývat. Mimo jiné je to i fatální ohrožení celého internetu. Naprostá většina mezinárodní internetové komunikace totiž probíhá skrz podmořské kabely.

 

SACT admirál Pierre Vandier. Kredit: NATO.
SACT admirál Pierre Vandier. Kredit: NATO.

Trvalo to velmi dlouho a muselo dojít k řadě jasných útoků, ale teď se zdá, že se NATO konečně probralo z letargie a oznámilo, že zahájí operaci Baltic Sentry, v jejímž rámci se bude snažit bránit útokům na kabely v Baltském moři. Jak prohlásil francouzský admirál Pierre Vandier, který je v NATO na pozici velitele Supreme Allied Commander Transformation (SACT), za méně než pár týdnů budou nasazeny lodě k trvalému hlídkování v kritických oblastech Baltu. 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

 

Britský autonomní hladinový dron RNMB Harrier, Kredit: Stevie Burke, Wikimedia Commons, OGL.
Britský autonomní hladinový dron RNMB Harrier, Kredit: Stevie Burke, Wikimedia Commons, OGL.

Vandier rovněž uvedl, že se operace Baltic Sentry zúčastní flotila dronových člunů (USV, Uncrewed surface vessel) vybavených senzory, kterých by se mělo zapojit nejméně 20. Je to poprvé, kdy NATO nasadí hladinové drony tímto způsobem. Drony by měly vytvořit propojenou síť, která bude generovat potřebná data o dění v Baltu. Je to operační experiment, kterým NATO reaguje na operační problém.

 

Zatím není jasné, jaké typy hladinových dronů NATO nasadí. V první fázi experimentu by měly být drony do značné míry pod kontrolou lidských operátorů, v další fáze se plánuje jejich větší autonomie. Dronové čluny budou operovat společně s loděmi s lidskou posádkou, který by mělo být asi tak tucet a s blíže neupřesněným počtem námořních hlídkových letounů.

 

Současně už je naprosto jasné, že experiment s hladinovými drony, které budou součástí operace Baltic Sentry, bude sledovat mnoho očí. Všichni jsou zvědaví, jak si autonomní drony a jejich senzory povedou ve velmi reálném světě, navíc v doslova žhavé geopolitické zóně. Data, která hladinové drony získají, by měla nejen pomoci proti případným útokům na podmořskou infrastrukturu, ale také přispět k dalšímu vývoji podobných systémů, založených na autonomních dronech.

 

Video: NATO's New Mission 'Baltic Sentry' To Protect Undersea Cables From 'Russian Sabotage' | GRAVITAS

 

Video: Police in Finland say Eagle S crew detained as Estlink-2 cable damage probe continues

 

Literatura

Drive / Warzone 18. 1. 2025.

Datum: 19.01.2025
Tisk článku

Související články:

US Navy chce robotické lodě, které budou mluvit jako námořníci     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2020)
Royal Navy vyvíjí 30metrovou robotickou ponorku     Autor: Stanislav Mihulka (16.03.2020)
DARPA vypustila masivní robotickou ponorku Manta Ray     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2024)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz