Umělá inteligence navrhla velmi podivné bezdrátové čipy. Ale fungují skvěle  
Mikročipy pro bezdrátovou komunikaci bývají pekelně složité a jejich vývoj je velmi náročný. Když se toho chopila umělá inteligence, přišla s designy, které by lidské tvůrce nejspíš nenapadly. Nikdo přesně neví, jak vlastně fungují. Fungují ale skvěle, často lépe než lidské výtvory. Některé designy navržené inteligencí dokonce ještě ani neumíme vyrobit.
Design od inteligence vypadá tak trochu jako dětská malůvka. Kredit: Emir Ali Karahan, Princeton University.
Design od inteligence vypadá tak trochu jako dětská malůvka. Kredit: Emir Ali Karahan, Princeton University.

V pokročilých bezdrátových zařízení zpracovávají signály specializované mikročipy. Jsou to obdivuhodné produkty miniaturizace a špičkového inženýrství. Navrhování něčeho takového je ale velmi náročné a také patřičně drahé. Pekelná složitost výroby těchto čipů je daná tím, že představují kombinaci standardních elektronických obvodů a struktur pro zpracování elektromagnetických signálů, jako jsou různé antény, rezonátory a podobné věci.

 

Kaushik Sengupta. Kredit: Princeton University.
Kaushik Sengupta. Kredit: Princeton University.

Odborníci Princeton Engineering a Indian Institute of Technology usilovali o to, aby při vývoji mikročipů pro bezdrátovou komunikaci ušetřili čas i finanční náklady. Jak se v dnešní době nabízí, použili umělou inteligenci a nakonec se nestačili divit. Inteligence jim udělala mikročipy, které jsou velmi zvláštní, jak odborníci naznačují vlastně až nelidské, ale přitom fungují více než dobře. Nejenom, že dělají, co měly, ale také nabízejí nové funkce.

 

Zní to jako zápletka všedního sci-fi thrilleru, ale tohle je ryzí realita, jak potvrzuje i publikace v Nature Communications. Najatá umělá inteligence vytváří podle zadání komplikované elektromagnetické struktury. To, co zkušeným lidským odborníků trvá týdny náročné práce, zvládne inteligence za pár hodin.

 

S inteligencí se vyvíjí jako po másle. Kredit: Princeton University.
S inteligencí se vyvíjí jako po másle. Kredit: Princeton University.

Jak ale říká vedoucí výzkumu Kaushik Sengupta z Princetonu, dotyčná inteligence udělala vážně hodně divné designy mikročipů. Nejsou intuitivní a Sengupta je přesvědčený, že člověka by nejspíš nenapadly. Nemusí to ale být tak mrazivě hrozivé, jak to možná zní.

 

Lidští experti mají určité vzdělání, jedou podle svých zažitých postupů, ctí určité předpoklady, a tak podobně. Možností je přitom ohromné množství. Podle Sengupty jsou komponenty pokročilých mikročipů tohoto typu tak nepatrné a geometrie mikročipů tak detailní, že možných kombinací je více než atomů ve vesmíru. Kvalitní umělá inteligence může být v tomto směru svázaná mnohem méně než člověk. A jak se ukazuje, funguje to. Role člověka se mění na kontrolu kvality a ověřování funkčnosti navržených designů.

 

Inteligence často přichází s designy mikročipů pro bezdrátová zařízení, které porážejí nejlepší standardně používané mikročipy od lidských tvůrců. Pro tvůrce mikročipů je to šokující. To, co vytvoří inteligence, leckdy vypadá jako náhodná změť. Lidští experti netuší, jak to funguje. Když ale takovou věc zapojí, její výkon bývá úžasný. Jde to až tak daleko, že inteligence občas halucinuje a navrhuje struktury, které není možné s dnešními metodami syntetizovat. Přesto by zřejmě fungovaly. Dotýkáme se budoucnosti.

 

Video: Universally Programmable Chip-scale TeraHertz Systems: A New Design Paradigm and New Opportunities.

 

Literatura

Princeton Engineering 6. 1. 2025.

Nature Communications 15: 10734.

Datum: 09.01.2025
Tisk článku



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz