Znečištění římským olovem možná snížilo IQ na většině území antické Evropy  
Římská říše ovlivnila půdu, vodstvo i ovzduší většiny Evropy. Kromě kultury ale také bohužel šířila olovo. Toxické znečištění zřejmě tehdy dosahovalo obludných rozměrů a vedlo k neurologickému poškození populace většiny Evropy. IQ na populační úrovni šlo dolů o 2,5 až 3 body, což je docela síla.
Římské ingoty olova z Británie. Kredit: Rodw, Wikimedia Commons.
Římské ingoty olova z Británie. Kredit: Rodw, Wikimedia Commons.

Římská říše ovlivnila všechno ve svém dosahu. Obyvatelstvo, ale také zemi, moře, a jak se ukazuje i ovzduší. Dnes se římský vliv často idealizuje, al mělo to i své stinné stránky. Když Řím vzkvétal, došlo k závažnému znečištění ovzduší, kterému se v podstatě nedalo uniknout. Podle nového výzkumu to vedlo k rozsáhlým otravám a poškození nervové soustavy u většiny tehdejších Evropanů.

 

Joseph McConnell. Kredit: NSF Ice Drilling Program.
Joseph McConnell. Kredit: NSF Ice Drilling Program.

Početný výzkumný tým, který zahrnoval klimatology a epidemiology, a který vedl Joseph McConell z amerického Desert Research Institute v Renu, stát Nevada, k tomu dospěl studiem ledovcových jader. Zjistili, že zhruba v letech 100 před naším letopočtem až 200 našeho letopočtu, kdy Římané nejvíce těžili a zpracovávali kovy, byla zátěž olovem v ovzduší opravdu extrémní. Olovo se dostalo přímo do lidí, do potravin a vody, a také do krajiny, kde žili, včetně zemědělských oblastí.

 

Desert Research Institute. Kredit: Gregg M Erickson, Wikimedia Commons.
Desert Research Institute. Kredit: Gregg M Erickson, Wikimedia Commons.

Badatelé odhadují, že průměrné dítě narozené na území Římské říše tehdy mělo v krvi zhruba třikrát více olovo, než jeho protějšek v dnešních USA, se vším jejich moderním znečištěním. Římské děti mohli mít v krvi tak asi 3,4 µg/dl olova.

 

Vzhledem k moderním výzkumům je rovněž možné odhadnout, že takové promoření olovem vedlo k průměrnému snížení IQ o 2,5 až 3 body na úrovni celé populace. Týkalo se to většiny území Římské říše, včetně Galie, severní Afriky, Hispánie a Británie.

 

Jak podotýká McConellův kolega Nathan Chellman, takové hodnoty snížení IQ možná nevypadají příliš dramaticky, ale vzhledem k tomu, že jde populační úroveň, to rozhodně není málo. Přitom jde pouze o vliv znečištění olovem v atmosféře. Římané také nadšeně používali olověné trubky a olověné nádoby, jimiž procházela pitná voda.

To ještě zvyšovalo otravu lidí ve městech. Museli být doslova prolezlí olovem, jak potvrzují i analýzy pozůstatků obyvatel Římské říše, včetně mnoha dětí. Tehdejší ekonomika zahrnovala rozsáhlou těžbu a zpracování rud s velkým obsahem olova. Doopravdy nebylo úniku. Jak se to asi podepsalo na zhroucení Římské říše?

 

Video: Human Traces WG 2nd online workshop – 23 September 2021 – Joe McConnell

 

Literatura

Science Alert 7. 1. 2025.

PNAS 122: e2419630121.

Datum: 07.01.2025
Tisk článku

Související články:

Studené počasí rozpoutávalo pandemie v Římské říši     Autor: Stanislav Mihulka (01.02.2024)
Barbarští válečníci za vlády Říma běžně válčili na psychotropních látkách     Autor: Stanislav Mihulka (04.12.2024)
Částice popela vyřešily záhadu erupce z roku 1831, která ochladila svět     Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2025)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz