Na Ordoské náhorní plošině v severozápadní Číně se rozprostírá poušť Kubuqi, která teď kypí pozoruhodnou aktivitou. V pusté krajině písečných dun vyrůstá mamutí solární farma „Velká solární zeď“ a postupně zaplňuje pouštní krajinu.
Až bude Velká solární zeď hotová, což by mělo být někdy kolem roku 2030, měla by být asi 3 kilometry široká a táhnout se do dálky asi 400 kilometrů.
Proti klasické Velké čínské zdi, které není zase tak daleko, jejíž délka je přes 21 tisíc kilometrů, to není příliš oslnivé. Jak ale lišácky podotýká Maddy Chapmanová na platformě IFL Science, velikost novodobé Velké zdi se odvíjí od spíše od energetického výkonu.
Až bude Velká solární zeď hotová, měla by dodávat asi 100 GW. V současné době jsou instalovány solární panely o výkonu 5,42 GW. Impozantní výkon kompletní solární farmy by měly zajistit miliony solární panelů, které bude ozařovat pouštní Slunce v průměru kolem 3 100 hodin ročně. Velká solární zeď by po dokončení měla generovat dost elektřiny pro celý Peking a jeho okolí, kde žije cca 22 milionů lidí.
Pokud jde o kilowatthodiny elektřiny, Peking v roce 2023 spotřeboval cca 135,8 miliard kWh. Velká solární zeď by po dokončení měla posílat do Pekingu zhruba 180 miliard kWh. Snad to ještě bude stačit. Současná nejvýkonnější solární farma světa, shodou okolností také v Číně, v poušti poblíž ujgurské metropole Urumči, přitom zvládne pouhých 6,09 miliard kWh.
Čína je dnes také největším producentem emisí skleníkových plynů. V roce 2021 vypustili 10,8 miliard tun oxidu uhličitého. Velká solární zeď by měla množství emisí o něco snížit. V Číně také doufají, že výstavba solární energetiky přispěji k boji proti postupující dezertifikaci krajiny. Na základně dosavadních zkušeností se solárními farmami počítají s tím, že solární panely utlumí přízemní větry, které hýbají pískem, a také zacloní povrch, což by mělo usnadnit uchycování rostlin.
Video: China builds photovoltaic 'Great Wall' in northern desert
Literatura
Krustovoltaika zařídí obnovu půdy v pustinách
Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2023)
Sluneční šlamastyka: Masivní solární farmy mohou měnit klima jinde ve světě
Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2024)
Gigantický solární projekt Australia-Asia Power Link dostal zelenou
Autor: Stanislav Mihulka (22.07.2024)
Diskuze:
dezertifikace krajiny
Pavel Pelc,2025-01-08 09:07:07
V Evropě se poušť vytváří pod solárními panely. Nevím, nevím jestli to v Asii bude fungovat obrázeně.
Re: dezertifikace krajiny
D@1imi1 Hrušk@,2025-01-08 10:14:33
Máte pro svoje tvrzení nějaký zdroj? Co jsem četl, efekt je přesně opačný - pod panely se vegetaci daří lépe než bez nich. Je to způsobené kombinací dvou efektů:
1. Panely stíní, půda pod nimi se tolik neohřívá a tudíž nevysychá.
2. Rosa nebo slabý déšť stékají z okraje panelů na malou plochu vegetace, díky čemuž voda skrz ní proteče až do půdy. Bez panelů slabé srážky jen namočí velkou plochu listů, ale voda do půdy nesteče a přes den se zase odpaří.
Svítí sluníčko! Hurá, zapněte světla!
Miroslav Gretschelst,2025-01-07 02:33:39
No nevím, jestli budou posílat výkon z těch solárů do Pekingu. Jestli jim Musk nedodá vhodné baterky, asi by měli vybudovat nové Tři soutěsky a pumpovat vodu proti proudu, aby ji pak mohli odebírat do turbín podle potřeb sítě.
Re: Svítí sluníčko! Hurá, zapněte světla!
Zdeno Janeček,2025-01-07 07:49:45
Asi je to myslene tak, ze pres den se budou Tri soutesky plnit a v noci dodavat elektrinu.
Ci je to realne, netusim.
Re: Re: Svítí sluníčko! Hurá, zapněte světla!
Miroslav Gretschelst,2025-01-07 14:41:49
Ano, ode mne to tak myšleno bylo, ale nevím, a zajímalo by mě, jak to mají namyšlené Číňani. Mimochodem, ona by jedna další přehrada Tři soutěsky asi nestačila. Nepočítám, ale odhaduji, že by potřebovali další asi tři přehrady "Tři soutěsky" :-)
Re: Re: Re: Svítí sluníčko! Hurá, zapněte světla!
František Kořízek,2025-01-08 10:41:56
Tipoval bych, že v Číně to budou kombinovat s uhelnými elektrárnami, ušetří tak uhlí a budou ho moci spalovat o to déle. Každý rok tam teď spouštějí uhelné elektrárny o výkonu 50 GW, tj. nějakých 60 elektráren velikosti Chvaletic, jen nevím, jestli to že ty naše jedny zavřeme a nahradíme je plynem z dovozu, bude mít na klima nějaký pozorovatelný pozitivní vliv ;-)
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni