Museli jsme se smířit s tím, že nejsme středem vesmíru ani přírody. Zbývá nám vůbec ještě něco, na čem bychom mohli zakládat vlastní výjimečnost? Mnozí lidé spojují lidskou výjimečnost s lidským vědomím, i když vlastně nikdo pořádně neví, co to vědomí je, tedy kromě toho, že vnímáme a mluvíme sami k sobě uvnitř hlavy.
Jistý Roger Penrose, shodou okolností kosmolog a nositel Nobelovy ceny za fyziku, měl v roce 1989 pocit, že se musí vyjádřit k lidské fyziologii. Oklikou přes Turingův problém zastavení a přes Gödelovy věty o neúplnosti dospěl k tomu, že se lidské vědomí vymyká konvenční fyzice, a že má co dělat s tajuplnými kvantovými mechanismy. Penrose sice tehdy dostal důkladné kapky nejen od biologů a lékařů, ale také od matematiků, počítačových vědců i filozofů, ale myšlenka, že by vědomí mohlo být kvantové, od té doby straší ve ztemnělých koutech poslucháren.
Nejnověji chce vyvolávat ducha Penroseova kvantového vědomí tým, který vede šéf laboratoře Google Quantum AI Hartmut Neven. Zkritizovali Penroseovu představu, že lidské vědomí je generováno kolapsem vlnové funkce, podle Penroseho v mikrotubulech neuronů, a namísto toho navrhli, že vědomí vzniká naopak při nastolení kvantového provázání.
Rozhodli se to prověřit experimentálně. Pojali šílený nápad, že fyzicky propojí lidské mozky s kvantovým počítačem a budou očekávat, že vznikne kvantové provázání mezi lidským vědomím a qubity kvantového počítače, což, jak věří, povede k „zážitku bohatšího vědomí.“ Hodlají to zjišťovat dotazováním dobrovolníků. Pokud jim dotyční odpovědí, že měli díky drátu z kvantového počítače v hlavě bohatší vědomí, bude prý hotovo.
Zkoumat vědomí není vůbec snadné, to je fakt. Jsou ale i postupy, u nichž kvantový počítač nepotřebujete. Stačí si přestat myslet, že vědomí je synonymem lidské výjimečnosti. Komparativní psycholožka Rachel Blaserová z americké University of San Diego dobře ví, že se lidské vědomí nezjevilo jen tak, lusknutím prstu. Má evoluci, dlouhou a napínavou, stejně jako ostatní komponenty člověka. Na to, co je lidské vědomí, můžeme přijít tím, že budeme zkoumat jeho evoluci a srovnávat ho s vědomím jiných druhů.
Blaserová studuje chování, učení a kognitivní schopnosti u jiných živočichů, včetně oblíbených laboratorních rybek dánií pruhovaných. Velkou slabost má pro hlavonožce, kteří jsou očividně slušně inteligentní, ale přitom dost odlišným způsobem. Jejich nervová soustava je uspořádaná úplně jinak než u savců.
V tomto směru je asi nejvíce prostudovaná chobotnice pobřežní (Octopus vulgaris), která má k dispozici zhruba 500 milionů neuronů, což je vzhledem k její velikosti poměrně hodně. Více než polovina neuronů chobotnice (asi 300 milionů) ale netvoří „mozek,“ nýbrž přídavné mozky v chapadlech, které mohou jednat samostatně. Behaviorální testy ukazují, že hlavonožci zvládají různé formy učení a další pozoruhodnosti. Výzkum takových stvoření poskytuje potřebný nadhled, abychom mohli studovat vědomí a uvažování, aniž bychom se přitom neustále opájeli vlastní výjimečností. To by mohlo fungovat.
Video: Experimental Evidence No One Expected! Is Human Consciousness Quantum After All?
Video: The amazing brains and morphing skin of octopuses and other cephalopods | Roger Hanlon
Video: Can this Cuttlefish Pass an Intelligence Test Designed for Children?
Literatura
Máme kvantové vědomí, propojené s předivem časoprostoru?
Autor: Stanislav Mihulka (03.02.2014)
Větší lidské mozky upřednostňují centra myšlení
Autor: Dagmar Gregorová (09.06.2018)
Zažívají přednášky stav klinické smrti?
Autor: Miloslav Pouzar (26.07.2018)
Statisíce lidských buněk na Petrisce si zahrály videohru Pong
Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2022)
Mají mořské sasanky duši? Tvorové bez mozku vytvářejí vzpomínky
Autor: Stanislav Mihulka (03.04.2023)
Chuchvalce nanodrátků stříbra zvládají učení a paměť podobně jako mozek
Autor: Stanislav Mihulka (24.04.2023)
Děsivě jednoduchý hydrogelový mozek hraje Pong a zlepšuje se
Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2024)
Diskuze:
Je to rebel!
Matěj Jánský,2025-01-07 00:34:00
Vědomí má i obyčejný program v PC. Taky se brání nepřípustným kombinacím vstupních dat pozastavením a vyžadováním opravy vstupních dat...
Už někdo někdy nějak neblátivě definoval,
Vitězslav Novák,2025-01-06 13:55:35
co je to "vědomí"? Protože pokud ne, tak se bavíme o "pragma faulon"...
Libuska Pokorna,2025-01-06 12:12:11
Mně by zajímalo,jestli se od sebe nějak liší buňky třeba zrakového centra a centra, které slyší. Třeba epigeneticky nebo tak. A čím je způsobeno, že buňka zrakového centra vytváří obraz a buňka zvukového zvuk. Jestli to je jejich odlišností, nebo umístěním, nebo odlišným počtem žhavících neuronů pro zvuk a pro obraz, nebo čím? A pokud je to dáno třeba epigenetickou odlišností těch neuronů, tak to znamená, že neuron pro zvuk po vyjmutí z mozku a aktivaci na misce v laboratoři vytváří nějaký zvuk? A co by se stalo, kdyby se sešily dvě geneticky stejné chobotničky a jejich neurony se přiměly k navázání synapsí, jestli by jejich vědomí bylo propojené?
Re:
Tomáš Petrásek,2025-01-06 23:38:20
Možná vás zklamu, ale buňky samotné obraz ani zvuk nevytvářejí, a pravděpodobně ani "nevědí", v jaké části mozku jsou a jaké informace zpracovávají. Neuron zaznamenává vstupy, tedy signály jiných buněk (což můžou být jiné neurony nebo zrakové nebo sluchové bunky, to je neuronu jedno), které mu říkají "aktivuj", případně "neaktivuj". Tyhle vstupy on si nějak posčítá. Pokud mu z toho vyjde "aktivuj", pak vyšle signál jednomu nebo více adresátům, na které je napojen (a ti s ním pracují úplně stejně). Doporučuju video "Stilwell brain", kde je princip jednoduché neuronové sítě hezky ukázaný i pro úplné laiky.
Sice všechny neurony nejsou stejné, ale ty rozdíly nejsou primárně dané tím, jakou informaci zpracovávají. Můžou se lišit třeba tím, jak daleko signály posílají, jakou mají "kadenci", jestli jejich signál je tlumivý nebo budivý, podle toho mají i různé tvary, velikosti atd. V rámci učení se můžou neurony nově propojovat, nebo se jejich existující propojení posiluje (má jakoby větší váhu) či zeslabuje. Neurony jsou do velké míry vzájemně zastupitelné, takže pokud je člověk od narození či od dětství slepý, části mozku, které normálně "řeší" zrak, se alokují na jiné úkoly. Patrně kdyby se do vyvíjejícího se mozku napojil úplně nový smyslový orgán, taky by se s ním naučil pracovat.
Proto i propojení dvou mozků by pravděpodobně fungovalo, za podmínky že by těch propojení bylo dost, byla by mezi správnými částmi mozku, a ty mozky by měly dost času, aby se s tou informací naučily pracovat. S dospělými mozky by to určitě fungovalo výrazně hůř či vůbec. Existuje i opačná situace, pokud se přeruší spojení mezi hemisférami lidského mozku, pak se za určitých okolností chovají, jako kdyby každá měla své vlastní vědomí.
Re: Re:
Libuska Pokorna,2025-01-07 23:34:02
Nějak se na tom ty neurony podílet musí, ne? jinak by tam ani nemusely být? Nezáleží na jejich umístění, nezáleží na expresi jejich genů, tak proč teda někde vzniká obraz a někde zvuk? Myslíte to tak, že obraz vzniká tam, kde jdou signály z oka a zvuk tam, kde jdou z ucha? Vždyť ze všech smyslů jdou obdobné vzruchy. To, že neurony z odlišných smyslových center můžou případně přebírat jiné funkce, pokud je třeba člověk od narození slepý, může být i tím, že se vlivem pozměněné exprese genů změní na jinou specializací.
Re: Re:
Libuska Pokorna,2025-01-08 00:19:08
Dovedete si představit, co by se dělo s čokoládou v puse bez slin?
Re: Re: Re:
Matěj Jánský,2025-01-08 08:32:55
nic moc, teplem by se rozpustila, ale byl by výrazně pomalejší postup rozpuštění celkového a také by se zhoršily chuťové vjemy - výsledek: rozpustila by se a nebyla by to taková slast. Spíš by to bylo nepříjemné...
Co jste tím chtěla říct?
Re: Re: Re: Re:
Libuska Pokorna,2025-01-08 10:46:06
Že podceňované věci někdy můžou být zdrojem velké slasti?
Re: Re: Re:
Matěj Jánský,2025-01-08 08:40:44
Mimochodem - buňka zrakového nervu ani žádná buňka oka obraz nevytváří, buňka sluchového nervu nevytváří zvuk a ani žádná buňka sluchového ústrojí.
A ano, pokud byste vypreparovala nerv tak aby byl schopen funkce a použila ho v misce pro přenos vzruchu, fungovalo by to.
Fakt žádná esoterika... Je to bolestivé, ale žádná esoterika, pouze složité systémy složité v porovnání s naší detailní znalostí...
Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 09:53:53
Vědomí má i pejsek. Akorát slabší. Vědomí má i oligofrenik. Akorát slabší. Vědomí má i stařeček trpící demencí. Akorát slabší. Vědomí má i malé dítě. Akorát slabší. Vědomí je de facto totéž, co inteligence. Resp. inteligence je projev vědomí. Čím více neuronů v mozku, čím více synapsí, tím silnější vědomí = inteligence. Pejsek má méně neuronů a méně synapsí než já. Proto má slabší vědomí než já. Vědomí dělají neurony. Stačí je méně krmit kyslíkem a cukrem a vědomí mizí. Stačí snížit krevní tlak a vědomí mizí. Nebo minimálně člověk přestane vidět, mžitky před očima nebo tma. Vědomí je možné jen díky pumpování krve. Čím silnější vědomí, tím té krve potřebuje více a více si odebere cukru a kyslíku. Když jsem byl dítětem, měl jsem slabší vědomí. Neuronů jsem měl sice dost, dokonce více než nyní v 52 letech, ale synapsí jsem měl ještě málo. Nyní mám neuronů sice méně, ale bohatost synaptických sítí to nahradila a přebila. Podle testů IQ mám IQ ještě o něco vyšší než ve 20. Ve 20 mi naměřili 129, nyní mi naměří 131 - 135 (podle druhu testu). Moje vědomí bude slábnout, jak budu degenerovat. Časem bude můj mozek jako ementál, pokud dožiju. Moje matka má 71 let a mozek má už trochu děravý. Intenzitu vědomí má již sníženou. Někdy se lidi síla vědomí liší a degenerace není stejná, viz Biden a Trump. Biden degeneruje mentálně rychleji. Intenzitu vědomí můře snížit i chemická otrava. Např. alkohol, jiné psychotropní a psychomodulační látky. Drogy. Nebo anestetika. Měl jsem narkózu 5x a vždycky, když jsem se z narkózy probouzel, nabývaní vědomí bylo postupné, jak slábla koncentrace chemikálií, zejména Propofolu. Anestetika blokují komunikaci mezi neurony, redukují činnost mozku. Vědomí může vyzmizíkovat i pořádná perda do hlavy, viz box nebo pád. Mějte se, Ahoj.
Re: Vědomí není nic esoterického
Tom Tea,2025-01-06 16:57:56
Ahoj. A čo keď sa Vám vedomé zážitky v "bezvedomí" iba nezapisovali do pamäte, keďže táto bola znefukčnená rovnako ako svaly ?
Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 17:21:24
Samozřejmě. Možná se vědomé zážitky zapisují na vědomí v jiném vesmíru. Nebo se zapisují na čakru. Nebo do placenty vaší matky. Nebo si je zapisuje Ježíš na papyrus. Co tam máte dál?
Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 17:56:00
Vědomí snižuje, ruší nejen anestetika, ale i alkohol, drogy, příliš nízký krevní tlak, úder do hlavy, nádor, mrtvice, demence, atd. Vy jste prostě můj příspěvek vůbec nečetl. Ale vy budete pobožný, proto ta snaha o existenci vědomí za každou cenu. To jen pobožní hledají kličku, aby bylo vědomí i tehdy, když není.
Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Vitězslav Novák,2025-01-06 19:01:41
A je to, co popisujete "vědomí" - nebo "paměť"? Nebo "vnímání"?
Co je "vědomí"?
Re: Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 22:58:15
Jestli nevíš, co je to vědomí, tak můžeš poprosit, aby tě někdo silně bacil do hlavy. Pak o to vědomí přijdeš. Pak ho možná znovu nabydeš. A když ho znovu nabydeš, tak pochopíš, co jsi nabyl a o co jsi krátce přišel. A pokud to stále nebudeš chápat, můžeš to zkoušet opakovaně. No a není možné, že bys jednou nedošel k pochopení. :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 23:01:20
Jinak malým dětem bych vědomí vysvětlit jako práci neuronů, synapsí a mozku jako celku. Jestliže výstupem činnosti makání srdce je pumpování krve, tak výsledkem makání neuronů, synapsí je právě vědomí. Výstupem makání ledvin je filtrování krve, a tak dále. Každý orgán maká. Každému člověku maká ten orgán různě silně a kvalitně. :-)
Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tom Tea,2025-01-06 20:06:10
"Kličku"hľadajú tí, ktorí pochopili materialistickú vedu do hĺbky. Povrchní materialisti samozrejme nie.Keď máte tak vysoké IQ ako píšete (aj keď takí ľudia sa tým väčšinou nechvália, aj keď zase mnohí geniovia sú arogantní), mohli by ste sa snažiť pochopiť špeciálnu relativitu. Nie vzorce,na tie sa môžete vykašlať, ale tak ako ju pochopil Einstein. Mali by ste prísť k záveru, že rovnaká rýchlosť fotónov voči všetkému je nutná podmienka existencie náŠho materializmu-fyziky.Potom pochopíte dôsledky toho poznania, ktoré sú už prvou indíciou k pochybnostiam o materializme.
Re: Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-06 22:55:04
Já jsem se tady před tebou nechválil svým IQ. To sis to vyložil podle nějakých svých představ. Já jsem psal jen fakta. A můj IQ není nijak závratně vysoký. Nevím, proč mi píšeš svoje emoce. Já ti psal fakta, které chemické látky nebo fyziologické stavy jsou schopny snížit až zrušit vědomí. Ty mi tu místo toho vypisuješ jakési svoje vnitřní emoce. Emoce se přes počítač nepřenášejí. Tvoje emoce nejsou infekční. To nepřeskakuje. Ani tvoje náboženská víra v nesmrtelnost duše, ani tvůj esoterický výklad teorie relativity. Už mě tu kádruješ na povrchního materialistu, zatímco ty jsi ten hluboký oduševnělý znalec bible a fyziky a krásně se ti to spojilo v hlavě. Hele, mně je jedno v co věříš. Já ti to přece neberu. Tvoje ideologie mě nezajímá. Psal jsem o tom, co všechno může vědomí snížit nebo zrušit. Přečti si můj příspěvek a přestaň tu fantazírovat. Žádnou "hĺbku" nemáš. Hraješ na city, snažíš se manipulovat, něco demagogicky podsouvat, vyčítat, pletichařit apod.
Já jsem napsal, co všechno je schopno vědomí zrušit. To jsi nerozporoval. Jen ses pokusil dětsky naivním způsobem tam nějak propašovat nesmrtelnost duše, prý se tvoje vědomí při narkóze nevypnulo, ale pouze se nezapamatovalo. :-) A to jsi chtěl vnutit mně. :-) Ha ha.
Zajdi si do kostela, tam najdeš všechno, co potřebuješ. Nebo do letniční církve. Tady je tě "škoda". Měj se hezky, pa.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Nau Tilus,2025-01-07 17:15:51
sranda ako ťa to vydráždilo, normálne neverím... všimni si koľkokrát si napísal "Já"... Ide orelevantný, aj keď iný názor, chápeš? Prečo tak zúriš? Ak by chcel ísť do kostola, pôjde tam aj keď ho tam nebudeš posielať. A niekedy si skús dohodnúť stretko s nejakým neurochirurgom, alebo aj iným chirurgom, ktorí majú skúsenosti s NDE ich pacientov, ktorých operovali. Ako pacient po prebudení poslal lekárov do vedľajšej izby s tým, že sa tam napríklad niekto dusí a ono to tak aj naozaj bolo. Ale nemyslím, že by bolo treba to tu rozpisovať, inak ma pošleš do kostola či do mešity či kam ešte. Skús sa niekedy ukľudniť a vypočuť si názor iného človeka. je to fajn sa obohatiť o iný pohľad ;)
Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Libuska Pokorna,2025-01-08 00:24:32
Ale třeba je vědomí opravdu kouzlo. Protože buď jak buď, vznik prvotní existence je každopádně zázrak. A když může být na světě jeden zázrak, můžou být i dva.
Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Nau Tilus,2025-01-08 07:53:34
Je to tak ako píšete. Žiaľ ale, dnes, paradoxne rovnako ako za čias totality, na zázraky žiadneho typu tu nie je miesto. Je to nevedecké(?), ale otázka vedomia stále leží na stole. Zaoberá sa ňou aj relat. nový obor -neurofilozofia. Možno to netreba šmahom ruky a s posmeškom hneď zavrhnúť, nakoniec, každý z nás raz príde do bodu, kedy sana túto večnú otázku definitívne ukáže odpoveď.
Re: Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Libuska Pokorna,2025-01-08 10:43:36
Jano, čím se nám pravda jeví samozřejmější, tím víc by se měla zpochybnit.
Re: Vědomí není nic esoterického
Daniel Konečný,2025-01-07 00:11:29
Nemusí to být tak jednoduché, mám protiargumenty. Co nevědomé schopnosti vašeho mozku, jak to, že negenerují taky vědomí? Když jste v anestezii, tak mozek stále pracuje na netriviálních životních funkcích, byť jste v bezvědomí. Spící člověk mozkem pracuje a ne vždy je to spojené se sněnim (což je asi forma vědomí). Některá zvířata se poznají v zrcadle, byť jsou objektivně méně inteligentní jako jiná, která se nepoznají. Některé drogy jsou známé tím, že vědomí rozšiřují, aniž by to mělo pozitivní vliv na intelekt...
Jde to zahnat i do extrému.Představte si vědomě ovládat souhru veškerých jemných pohybů svalů při běžné chůzi. Každý z těch svalů dokážeme vědomě ovládat,ale takto komplexní souhru vědomě nedokážeme, a přesto je to pro nás podvědomě snadné. Nebo jen instinktivní reakce,kdy nás podvědomí dokáže elegantně vyhnout náhlému nebezpečí, aniž by čekalo na pomalé vědomí, než si vůbec uvědomí, co se děje. Spousta objevů proběhla údajně ve spánku, za sníženého vědomí (Bohr, Descartes, Mendělejev...) Není nakonec ono vědomí jen na překážku výpočetního výkonu mozku? Co když je to evolučně slepá ulička, která nám už jen začíná překážet?
Nedávno jsem četl Blindsight od Petera Wattse, co se tímto mimo jiné zabývá. (Nebo Slepozrakost, kdo má problém s angličtinou, nebylo to v ní zrovna snadné čtení, ale nevím, jak kvalitní překlad je) Je to sci-fi literatura, ale čerpá s velkého množství zajímavých vědeckých prací o které se opírá a dál spekuluje.
Ja tady bohužel tolik prostoru nemám. Jen předkládám nějaké žrádlo na zamyšlení pro naše mozky:)
Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Tilum Tilum,2025-01-07 09:55:35
Byl jsem v narkóze 5x. Pět operací, i dlouhé, mnohahodinové. Návrat k plnému vědomí je proces. Právě na tom procesu nabývání vědomí je krásně znát, že je to práce neuronů a synapsí. Že to je vázáno na hmotu. Já nemůžu nadřadit esoterické a náboženské zážitky čtenářů nad svoji empirickou zkušenost. Když do mě napustili doktoři anesteziologové plnou dávku narkotik anestetik, tak moje vědomí nebylo. Když mě těmi "sračkami" přestali napouštět, postupně se jich moje tělo zbavovalo. Játra a celkově metabolismus. Když už poklesla hladina těch chemikálií poklesla výrazněji, začalo "svítat" moje vědomí. Protože práci neuronů už přestaly blokovat ty "sračky" jako propofol. Chápeš? Ale moje vědomí bylo rozostřené, zamlžené. Najíždělo postupně. Existoval stav, kdy jsem měl vědomí jen 20%, 60%, 80% atd. Chápeš? Je to kontinuum. Škála. Stupnice. Intenzita. Síla. Mohu si intenzitu vědomí sám snížit. Že si koupím flašku rumu a vypiju na ex. Však kdysi se chlast používal jako laická narkóza pro felčaře. :-) Píšu fakta, jak to reálně je nebo bylo. Už mě přestaňte bombardovat spekulacemi, konspiracemi, esoterikou, náboženskými předsatavmi. A já nejsem zarytý ateista, spíše jen agnostik, nebo možná deista. Klidně je možné, že vesmír, velký třesk má externí původ a nějakého svého hybatele. Možná ano, možná ne. Každopádně na vodníky, duše, posmrtný život, anděly, jehovy, ježíše, alláhy, čakry, reinkarnace, siderické kyvadlo, atd. nevěřím. Nemám žádnou indicii ani důkaz. A nemůžu nadřadit cizí zážitky nad moje vlastní. Mám mozek spojený páteří a míchou se svým tělem, ne vaším. Přeji hezký den i týden.
Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
Petr Slachta,2025-01-07 10:06:33
Mě teda přijde, že bojujete proti nějakému imaginárnímu nepříteli. Nějak jsem si nevšiml, že by vás někdo bombardoval esoterikou :-)
No a k vlastnímu vědomí jste se vlastně nevyjádřil.
Re: Re: Re: Re: Vědomí není nic esoterického
D@1imi1 Hrušk@,2025-01-07 10:21:57
Jaktože nevyjádřil? Vytasil tu hned dvě definice, jednu erudovanější než druhou :-)
1. Vědomí je to, o co příjde, když ho někdo bací do hlavy.
2. Vědomí je výstupem makání neuronů.
Jaktože některé makání neuronů vědomí vytváří a jiné nikoliv, už samozřejmě neví ale to mu nemůžete zazlívat. Tak daleko ještě ve svém bádání nepokročil :-)
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni