Částice popela vyřešily záhadu erupce z roku 1831, která ochladila svět  
Roku 1831 se celý svět ochladil, došlo k hrozivé neúrodě, a propukly devastující hladomory. Vědce po celou tu dobu mučilo vědomí, že došlo k masivní vulkanické erupci, o které nic dalšího nevěděli. Popel z ledovcových jader prozradil, že téměř 200 let hledaným vulkánem je sopka Zavaritského na Kurilských ostrovech.
Vulkán Zavaritského, Kurilské ostrovy. Kredit: Oleg Dirksen.
Vulkán Zavaritského, Kurilské ostrovy. Kredit: Oleg Dirksen.

V roce 1831 byla založena francouzská cizinecká legie, na belgický trůn nastoupil Leopold I. Belgický, v Nauplionu byl zavražděn řecký prezident Joannis Kapodistrias, a také došlo k masivní sopečné erupci, která napumpovala do atmosféry spoustu oxidů síry. Slunce zdánlivě zmodralo. Sirné plyny odrážely sluneční záření zpátky do vesmíru a ochladily tím svět asi o 1 °C. Náhlé ochlazení, které je dobře zdokumentované, vyvolalo všudypřítomnou neúrodu a devastující hladomory.

 

William Hutchison. Kredit: University of St Andrews.
William Hutchison. Kredit: University of St Andrews.

Zmíněná erupce byla nejen hrozná, pokud jde o její následky, ale také velice záhadná. Vlastně to je nejmladší pozemská „záhadná erupce,“ jakou známe, tedy přesněji řečeno byla. Vědci dobře věděli o tom, že k erupci v roce 1831 a že zdevastovala zemědělství, ale nikdo netušil, kde k této erupci došlo. O místě erupce se vedly vášnivé spory.

 

Teď, po téměř 200 letech je, jak se zdá, jasno. Will Hutchison z University of St Andrews a jeho tým analyzovali ledovcová jádra obsahující materiál z roku 1831, prozkoumali částice popela a dokázali je přiřadit ke konkrétnímu vulkánu. Jako když srovnáváte otisky prstů.

Logo. Kredit: University of St Andrews.
Logo. Kredit: University of St Andrews.

 

Jak říká Hutchison, vědci teprve nedávno dokázali extrahovat z ledovcových jader miniaturní kousky popela a chemicky je analyzovat.

Tato nová superschopnost přivedla Hutchinsona a spol. po dlouhém zkoumání k vulkánu Zavaritského, malebné sopce na momentálně neobydleném vulkanickém ostrově Simušir, který se nachází uprostřed řetězce Kurilských ostrovů. Během Studené války se na tomto vulkanickém ostrově nacházela tajná sovětská ponorková základna.

Badatelé rovněž analyzovali led z ledovcových jader ve velmi přesném časovém rozlišení. Podařilo se jim určit dobu zmíněné erupce na jaro či léto 1831, a také potvrdili, že šlo o vysoce explozivní erupci. Výzkum Hutchisonova týmu také ukázal, že Kurilské ostrovy jsou významnou a současně málo prozkoumanou vulkanickou oblastí. Teď mají Kurilské ostrovy o tajemství méně a vulkanologové si mohou odškrtnout další vyřešenou erupci, tentokrát velmi důležitou. Až příště dojde k podobné erupci, která ochladí svět, budeme moudřejší.

 

Video: Will Hutchison (University of St Andrews) VMSG Conference 2022

 

Video: Zavaritsky Volcano, Simushir Island

 

Literatura

University of St Andrews 30. 12. 2024.

PNAS 122: e2416699122.

Datum: 04.01.2025
Tisk článku

Související články:

Pod Aleutami se zřejmě skrývá doposud neznámý supervulkán     Autor: Stanislav Mihulka (08.12.2020)
Monstrum v kaldeře Flegrejských polí má špatné spaní     Autor: Stanislav Mihulka (12.06.2023)
V pravěkém norském vulkánu byla objevena ohromná zásoba vzácných zemin     Autor: Stanislav Mihulka (13.06.2024)
Apokalypsa na konci křídy     Autor: Vladimír Socha (02.07.2024)



Diskuze:

Skodi ochladzovanie alebo oteplovanie?

Radoslav Pořízek,2025-01-06 09:46:03

Ako znamy fakt sa tu konstauje:

"Sirné plyny odrážely sluneční záření zpátky do vesmíru a ochladily tím svět asi o 1 °C. Náhlé ochlazení, které je dobře zdokumentované, vyvolalo všudypřítomnou neúrodu a devastující hladomory."

Pokial ochladenie o 1 °C sposobuje vsadepritomnu neurodu a devestujuce hladomory, co budeme ocakavat od oteplenia o 1 °C?

Co sa tyka clanku, tak by to samozrejme chcelo nezavisle zhodnotenie tretej strany, nakolko je hodnoverna spomenuta spekulacia o spojeni sopkoveho krateru s udalostami v obdobi 1830. Je jasne, ze vedci budu svoj vlastny vyskum v mediach vychvalovat ako naprelomovejsi...

Odpovědět

Takto sa to robí

El nino Demokracie,2025-01-04 16:07:17

do psej matere! By povedal Fiko, ďakujeme za upresnené info :-)

Odpovědět

špatná sopka

Ludvík Urban,2025-01-04 10:49:52

Pohříchu, zmíněná ponorková základna byla v kráteru sopky Urataman na stejném ostrově.
Do sopky Zavaritského dostanou ponorku jen fanoušci filmu "Vynález zkázy", protože ti mají podmořský tunel.
On Šimušir má těch sopek, a kdo se má v tom bordelu vyznat. kromě nás mapistů, že jo...

Odpovědět


Re: špatná sopka

František Kroupa,2025-01-04 18:32:46

Je to tak. Kaldera sopky Urataman je průrvou spojena s mořem, takže vlastně jde o záliv, zvaný бухта Броутона. Pár fotek z bývalé základny je na mapách Google.

https://en.wikipedia.org/wiki/Brouton_Bay

47°8'20.468"N 152°15'38.488"E

Odpovědět


Re: špatná sopka

Pavel Kaňkovský,2025-01-04 20:02:28

Má to snad naznačovat, že se Rusko nezmůže na ostrovní základnu přístupnou podmořským tunelem, i když je to součást povinné výbavy každého superpadoucha? :D

Odpovědět


Re: Re: špatná sopka

Ludvík Urban,2025-01-05 11:14:47

Mno, oni se o to asi snažili, ale jak říká soudruh Lavrov, "Chtěli jsme to nejlepší, ale dopadlo to jako vždycky".

Začalo to jako charitativní sbírka prošlé munice, min, torpéd, bomb k prtovedení největší neatomové exploze v dějinách lidstva, ale skončilo to ještě mělčím zálivem, nestabilní haldou suti a nejspíš i tisíci tun nevybuchlé munice na dně. Takže ponorky doponorkovaly.
Prej zvažovali i atomovku!

Ale možná by to šlo obrátit a založit tam skansen "největší halda výbušnin vůbec".

(viz https://eugene.kaspersky.com/2019/10/11/the-worlds-largest-man-made-explosion-ever-by-far-in-the-kurils-where-else/)

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz