Masivní galaktický drak Zhúlóng je nejvzdálenější spirální galaxií  
Vesmírný teleskop Jamese Webba tentokrát ulovil opravdové monstrum. Mezinárodní tým astronomů v rámci průzkumu oblohy PANORAMIC detekoval galaxii s výraznou spirální strukturou (grand-design spiral galaxy). Vědci ji pokřtili Zhúlóng, po velikém rudém drakovi a božstvu čínské mytologie, který bývá zobrazován s lidskou tváří a hadím tělem.
Ilustrace Zhúlónga. Kredit: Toriyama Sekien, Wikimedia Commons. Volné dílo.
Ilustrace Zhúlónga. Kredit: Toriyama Sekien, Wikimedia Commons. Volné dílo.

Mengyuan Xiaová ze švýcarské University of Geneva a její kolegové našli Zhúlónga ve vesmíru, který je starý asi jednu miliardu let. Hmota galaktického draka zhruba odpovídá Mléčné dráze.

 

Mengyuan Xiao. Kredit: M. Xiao.
Mengyuan Xiao. Kredit: M. Xiao.

Naši Galaxii ale známe ve stavu asi 13,8 miliard let po Velkém třesku. V mladém vesmíru je taková hmotnost galaxie velmi slušná.

 

Pozorování ukázalo, že Zhúlóng má galaktický disk se spirálními rameny, jehož průměr je přes 62 tisíc světelných let. Analýza distribuce spektrální energie vedla vědce k závěru, že galaktický drak má klidné galaktické jádro a v jeho disku dochází ke tvorbě nových hvězd.

 

Hvězdotvorba Zhúlónga ale není příliš závratná. Odpovídá asi 66 Sluncím nově vzniklých hvězd ročně. Také se ukázalo, že Zhúlóng tvoří hvězdy velmi efektivním způsobem. Zdá se, že je ve fázi přechodu z intenzivní tvorby hvězd do období galaktického klidu, v němž vznikají nové hvězdy spíše sporadicky.

Galaktický drak. Kredit: Xiao et al. (2024), arXiv.

Galaktický drak. Kredit: Xiao et al. (2024), arXiv.

 

Xiaová a její tým jsou přesvědčeni, že Zhúlóng je doposud nejvzdálenější spirální galaxií, jakou známe. Pozoruhodné je, že Zhúlóng je galaxií ve „zralém“ stavu. O takových galaxiích jsme si mysleli, že se ve vesmíru objevily mnohem později. Galaktický drak Zhúlóng nás vyvádí z omylu. Vypadá to, že zralé galaxie se zřetelně vytvořenou strukturou, vznikaly ve vesmíru podstatně dříve.

 

Video: Discover the Mythical Creature of Light and Wisdom - Zhulong: The Candle Dragon in Chinese Culture

 

Literatura

Phys.org 28. 12. 2024.

arXiv:2412.13264.

Datum: 02.01.2025
Tisk článku

Související články:

Webb pozoroval dávnou, záhadnou a zcela nemožnou galaxii     Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2024)
Báječný úspěch: Webbův dalekohled spatřil vznikající galaxie na úsvitu vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (25.05.2024)
Webbův dalekohled narazil na záhadu: Tři „rubíny“ v raném vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2024)



Diskuze:

Velký třesk?

Ji?? Filipi,2025-01-02 15:41:06

Pokud platí teorie Velkého třesku,jak je možné,že se částice hmoty dostaly ze společného počátečního bodu až do vzdálenosti 13,8 mld/resp. 27,6 mld/ světelných let od sebe? Rozpínala se snad hmota rychlostí fotonu resp. dvakrát rychleji?
A proč některé galaxie jsou k nám blíže a některé stejně staré jako Mléčná dráha až na "dosah" naší datové hranice/tj.13,8mld sv.l/?
Když si představím pozorovatele,který se nachází ve vzdálenosti 13,8mld světelných let od nás,co asi kolem sebe vidí? Myslím,že je na tom stejně jako my a pozoruje svým superteleskopem na všechny strany až do vzdálenosti 13,8 mld sv.let galaxie a viditelnou hmotu.

Odpovědět


Re: Velký třesk?

Ludvík Urban,2025-01-03 10:17:33

Kosmická inflace, rozpínání prostoru, velikost viditelného vesmíru -to jsou velmi snadno nalezitelné informace na síti.

Dá se tam i najít, že zatímco hmota se podle našich dosavadních znalostí a zkušeností může pohybovat maximálně rychlostí světla, pro rozpínání prostoru žádná rychlostí omezení neznáme.

Hmota byla a je unášena rozpínajícím se prostorem tak, že nyní vidíme/pozorujeme objekty vzdálené až 46 gly od nás, protože světlo od nich na cestě k nám sice urazilo oněch vámi zmíněných 13 mly, ale než k nám dorazilo, tak zdroje toho světla se od nás vzdálily. (A vzdalují se pořád.)

Odpovědět


Re: Re: Velký třesk?

Ji?? Filipi,2025-01-03 12:42:49

Pokud jsem dobře počítal, tak ve vzdálenosti 13,8 gly od nás se vesmír rozpíná vzhledem k nám cca rychlostí světla. Jak by to tedy bylo s pohybem hmoty a rozpínáním prostoru ve vzdálenosti 46 gly od nás?

Odpovědět


Re: Re: Re: Velký třesk?

Pavel Kaňkovský,2025-01-03 23:32:33

Údajná rychlost, kterou "se vesmír rozpíná vzhledem k nám" je čistě formální hodnota, kterou získáte tak, že derivujete vlastní vzdálenost (což je také dost formální hodnota) podle kosmologického času (který může mít trochu hmatatelnější význam, ale jen za předpokladu, že se od něj vlastní čas relevantních pozorovatelů moc neodchyluje).

Lokálně není rychlost světla nikde a ničím překročena.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Velký třesk?

F M,2025-01-04 12:48:23

Uff konečně jsem to našel, tohle by mohlo pana Filipiho zajimat
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozorovateln%C3%BD_vesm%C3%ADr
Ale hlavně tahle plnotučnější verze se dá použít jako směrovník
https://en.wikipedia.org/wiki/Observable_universe

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz