30 MW generátor Jupiter One spalující vodík je nejvýkonnější a největší  
Čína mohutně investuje do zelené energetiky. Kromě slunce a větru mají v zorném poli i vodík. Mingyang Smart Energy s dalšími čínskými hráči vyvinuli masivní 30 MW generátor poháněný vodíkem Jupiter One. Jeho deset spalovacích komor spolyká asi 25 "Hindenburgů" vodíku za hodinu.
Kontrola vnitřku Jupiter One. Kredit: Mingyang Smart Energy.
Kontrola vnitřku Jupiter One. Kredit: Mingyang Smart Energy.

Asi nikoho nepřekvapí, že Čína je na špici v zelené energetice. Nejde ale jenom o solární a větrné elektrárny. V Číně stále častěji pokukují po vodíkové energetice, i když stále trvá problém s omezenou dostupností zeleného vodíku, jehož výroba nezatěžuje atmosféru emisemi uhlíku.

 

Úspěšný zážeh. Kredit: Mingyang Smart Energy.
Úspěšný zážeh. Kredit: Mingyang Smart Energy.

Nejnovějším čínským želízkem v ohni vodíkové energetiky je nejvýkonnější a největší čistě vodíkový generátor planety Jupiter One. Monstrum o výkonu 30 MW vyvinuly týmy Mingyang Smart Energy, Mingyang Hydrogen Energy a dalších čínských hráčů v oblasti zelené energetiky. Klíčové bylo překonat tradiční potíže se spalováním vodíku vylepšeným designem spalovacích komor. Výsledkem je pozoruhodná vodíková plynová turbína, která potvrzuje Čínu na přední pozici výzkumu a vývoje vodíkové energetiky.

 

Testování generátoru Jupiter One. Kredit: Mingyang Smart Energy.
Testování generátoru Jupiter One. Kredit: Mingyang Smart Energy.

Jupiter One je pořádný cvalík. Podle dostupných informací jeho deset spalovacích komor spolyká 443,45 tun vodíku za hodinu. Jak pro představu uvádí Joe Salas na platformě New Atlas, do katastrofálně proslulé německé vzducholodi Hindenburg se vešlo zhruba 18 tun vodíku. Vodíkový žrout Jupiter One tedy spořádá asi 25 takových vzducholodí za hodinu.

 

K čemu by se generátor těchto proporcí hodil? Společnost Mingyang počítá s tím, že podobné masivní vodíkové generátory mohou zajistit stabilitu rozvodné sítě, kterou napájejí nepříliš stabilní obnovitelné zdroje, tedy hlavně notoricky problematická solární a větrná energie. Nejsou příliš konkrétní, ale jednou z možností by mohlo být napojení generátoru na elektrolýzu, která by vyráběla další vodík. Čína má problém i v tom, že zelenou energii těží na severu a na západě země, zatímco největší spotřebu mají na východě a podél pobřeží.

 

Čína v roce 2022 investovala do projektů zelené energetiky zhruba 546 miliard dolarů, což je téměř polovina všech takových investic planety. Je to určitě na místě, protože Čína je také největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Navzdory veškerému pokroku v zelené energetice se v Číně asi 60 až 65 procent elektřiny vyrábí z fosilních paliv.

 

Video: World's Most Powerful & Largest Hydrogen Generator Roars to Life in China: Jupiter One Generator

 

Literatura

New Atlas 27. 12. 2024.

Datum: 28.12.2024
Tisk článku

Související články:

Mamutí motor Wärtsilä se stal kolosálním generátorem čisté energie     Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2024)
Airbus s Toshibou vyvíjejí supravodivý letecký motor na vodík     Autor: Stanislav Mihulka (24.10.2024)
Retrofitová technologie umožňuje plynovým mikroturbínám spalovat vodík     Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2024)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz