Neexistuje? Příznivci nehomogenního vesmíru zpochybňují temnou energii  
Novozélandský fyzik David Wiltshire v roce 2007 navrhl „časoslednou kosmologii“ (Timescale cosmology), která vysvětluje pozorované zrychlování rozpínání vesmíru bez nutnosti zavádění temné energie, jako přelud vyplývající z nehomogenní povahy vesmíru, kde čas plyne různě rychle v prostředích s různou hustotou hmoty.
Historie vesmíru. Kredit: NASA, CC BY-SA 4.0.
Historie vesmíru. Kredit: NASA, CC BY-SA 4.0.

Ze dvou temných substancí, které v dnešní době sužují kosmologii, je temná energie ještě přízračnější a neuchopitelnější než temná hmota. Když jsme na OSLU v roce 2012 psali o tom, že podle nové analýzy Integrovaného Sachs-Wolfeho jevu temná energie skoro jistě existuje (Je temná energie opravdu reálná?), netušili jsme, že na konci roku 2024 bude situace kolem temné hmoty vlastně stále stejná.

 

David Wiltshire. Kredit: D. Wiltshire.
David Wiltshire. Kredit: D. Wiltshire.

Stále si ani nejsme jistí, zda vůbec existuje a vědci stále vytahují jednu extravagantní hypotézu za druhou, aby tuhle patálii nějak důstojně vyřešili. Je to dost smutné, zvlášť, kdy si uvědomíte, že by temná energie měla tvořit většinu úhrnu hmoty a energie vesmíru. Žijeme ve vesmíru, o němž nevíme, z čeho se skládá. Dnešní kosmologie se kvůli tomu podobá spiritistické seanci s vyvoláváním duchů.

 

K těm, co nevěří na temnou energii, patří i fanoušci nehomogenní kosmologie. Novozélandský teoretický fyzik David Wiltshire z University of Canterbury v roce 2007 zpochybnil homogenní povahu vesmíru a přišel s tím, že vlastně žádnou temnou energii, která vznikla jako berlička pro vysvětlení zrychlení rozpínání vesmíru, v kosmologii nepotřebujeme.

 

Wiltshirův model „Timescape cosmology“ počítá s tím, že nehomogenní povaha vesmíru ovlivňuje časoprostor, včetně běhu času. Oblasti vesmíru s vyšší hustotou prostřednictvím obecné relativity podle Wiltshira běh času relativně zpomalují, zatímco prázdnoty (voidy) čas relativně zrychlují. Wiltshire se přitom domnívá, že tyto změny natolik zkreslují naše vnímání vesmíru, že vzniká dojem zrychlujícího se rozpínání vesmíru.

 

Logo. Kredit: University of Canterbury.
Logo. Kredit: University of Canterbury.

Wiltshire se znovu přihlásil o pozornost v roce 2017, jak jsme o tom obšírně psali na OSLU (Nová analýza supernov zpochybňuje existenci temné energie), včetně návrhu překládat Wiltshirův model jako „časoslednou kosmologii.“ Tehdy jejich výsledky jen nepatrně předčily vládnoucí Standardní kosmologický model, v němž je jako kriticky významná ingredience obsažená temná energie.

 

Poté se Wiltshire a spol. zakousli jako vlci do dalších analýz světelných křivek supernov, aby vylepšili čísla kolem své časosledné kosmologie. Teď přicházejí s čerstvou studií, která podle nich ještě více věrohodně zpochybňuje soudobou kosmologii s temnou energií. Jsou přesvědčeni, že nepotřebujeme temnou energii, protože zdánlivé zrychlování rozpínání vesmíru je ve skutečnosti projevem našich kalibrací času a vzdáleností, které neberou v úvahu nehomogenní povahu vesmíru.

 

Pro představu, Wiltshire s kolegy dospěli k tomu, že hodiny, které tikají v Mléčné dráze, jsou ve skutečnosti asi o 35 procent pomalejší, než stejné hodiny umístěné v hlubině masivní kosmické prázdnoty. To je hodně citelný rozdíl. Pokud mají pravdu, tak s postupným růstem kosmických prázdnost narůstá i náš dojem, že se rozpínání vesmíru zrychluje.

 

Upřímně řečeno, časosledná kosmologie není astrofyzikální mainstream. Nedělají na tom desítky výzkumných týmů, ale v podstatě stále jenom David Wiltshire, což není moc povzbudivé. Na druhou stranu, situace s temnou energií je už dost deprimující a pro všechny zúčastněné by nejspíš bylo úlevou, kdyby bylo možné fenomén temné energie nějak normálně vysvětlit, bez nutnosti zavádět novou exotickou fyziku. Třeba nehomogenním vesmírem.

 

Video: David Wiltshire | Solution to the Cosmological Constant Problem

 

Literatura

Royal Astronomical Society 19. 12. 2024.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters 537: L55–L60.

Datum: 23.12.2024
Tisk článku

Související články:

Je temná energie opravdu reálná?     Autor: Stanislav Mihulka (16.09.2012)
Nová analýza supernov zpochybňuje existenci temné energie     Autor: Stanislav Mihulka (16.09.2017)
Souboj o supernovy fatálně ohrožuje temnou energii     Autor: Stanislav Mihulka (28.11.2019)
MOND versus standardní kosmologický model     Autor: Dagmar Gregorová (11.07.2022)
Temná energie - ochránce binárních černých děr?     Autor: Dagmar Gregorová (26.10.2023)
Gravitačně se hmota s antihmotou přitahují     Autor: Vladimír Wagner (08.12.2023)



Diskuze:

"nepotřebujeme" ještě není totéž, co důkaz, že "neexistuje"

Eva M,2024-12-28 19:32:46

já jakožto laik na úvaze pana Wiltshire-a neshledávám chybu, i když teda "nepotřebujeme" ještě není totéž, co důkaz, že "neexistuje" (ať už je to teda cokoli, ony ty definice jsou také dost zajímavé).

navíc University of Canterbury je vyloženě sympatické pracoviště.

Odpovědět

Nebohý Allan

Jaroslav Gdpr,2024-12-25 11:56:43

Chudák Guth... a já taky, tak hezky se mi snilo.
Teorie zajímavá taky by dávala smysl, trochu mi to připomíná část Verlindeho.

OSLE nechť se jen daří;)

Odpovědět

Bláboly

Pavel Štverka,2024-12-23 13:15:29

I kvůli těmto nesmyslům jsem vytvořil teorií jak částice komunikují. A dnes se všem těm blábolům založených na blbosti zvané kvantová fyzika jen směji. :-)

Odpovědět


Re: Bláboly

Ivo Lyčka,2024-12-27 17:44:07

A napsal jste jim o tom? Co vám odpověděli?

Odpovědět


Re: Re: Bláboly

František F,2024-12-30 09:29:31

odpověděli?
Správně, částice jsou takto životné. Jsou životní.

Odpovědět

Pulsar Timing

Johny X,2024-12-23 12:48:00

Docela by mě zajímalo jak jde tato teorei dohromady třeba s výzkumem okolo Pulsar Timing, kde vysloveně používají vzdálené pulsary a jejich "tiky" na detekci gravitačních vln. Jestli to dobře chápu, tak pokud je tato nehomogení teorie správně, tak celý Pulsar Timing je nefunkční. A to se mi úplně nezdá, že by si někdo z těch praktiků co dělají měření nevšimli, že jim něco nesedí nebo je něco podivného. Určitě by to vedlo na Nobelovku, takže tomu spíše nevěřím. Je třeba si přiznat, že některé záhady nebudou za našich životů odhaleny a nehledat zjednodušené řešení, jen aby něco bylo.

Odpovědět


Re: Pulsar Timing

Martin Novák2,2024-12-23 21:17:00

Proč by pulsar timing měl být nefunkční? Nevidím žádný důvod. Pulsar detekuje gravitační vlny ve svém okolí. Pokud tam nějaké jsou měření bude vždycky dávat nějaké výsledky. Měří se jenom rozdíly...

Odpovědět

Exaktná fyzika

Pavel Gašperík,2024-12-23 09:56:26

Mne osobne imponuje exaktná fyzika (napríklad jadrová ) , ktorú nám tu prezentujú osobnosti s execelentnými vedomosťami a to spôsobom zrozumitelným nám čitatelom , ktorí sa nevenovali fyzikálnym odvetviam . Ja osobne mám biologické vzdelanie a po rokoch môžem konštatovať že biologia nie je exaktná veda , pretože je spochybnitelná najrozmanitejšímí konšpiračnými teoriami , pochopitelne a zámerne bez dokazov štúdií EBM . Ale aj v rámci fyzik.astrofyzik. vied sú diskutabilné tieto spomínané dve teorie o DM a DE , ale mňa nefascinujú , pretože im rozumeju (ak) len tí , ktorí tú-ktoru terotiu tvoria a neponukaju uveritelné vysvetlenia .
Ja osobne čítam osel.cz velmi rád . Preto by som si dovolil v predvianočnom čase podakovať všetkým ktorí tento portál udržujú pri živote a chcel by som všetkým zapriať požehnané Vianoce a vela zdravia !!!

Odpovědět


Re: Exaktná fyzika

D@1imi1 Hrušk@,2024-12-23 13:53:36

Na zpochybnitelnost se ohlížet nedá. Když je někdo dostatečně sebevědomej a blbej, zpochybní i exaktně pozorovatelná fakta jako např. kulatost Země :-)

Odpovědět

Big bang

Rio Malaschitz,2024-12-23 09:33:42

Z toho možno vyplýva, že neexistuje ani big bang ?!

Odpovědět


Re: Big bang

Martin Chalupa,2024-12-23 13:32:30

To je kosmologie. Je skoro na minutu přesně známo, kdy nastal velký třesk, ale není jasné, zda vůbec nastal.

Odpovědět

Big bang

Rio Malaschitz,2024-12-23 09:33:41

Z toho možno vyplýva, že neexistuje ani big bang ?!

Odpovědět


Re: Big bang

Ežo Vlkolinský,2024-12-26 12:53:57

To je len interpolácia udalostí. Prekážkou big bangu je fyzika o ktorej nemáme potuchy. Začína
infláciou. Pekne o tom hovorí v svojej prednáške profesor Kulhánek.

Odpovědět


Re: Big bang

F M,2024-12-28 00:38:51

Inflace a rozpínání vesmíru by měly být dvě různé věci. Zde také, četl jsem jen článek zde, nezpochybnili rozpínání vesmíru, ale jen to, že zrychluje.
Stejně jako u temné hmoty, je třeba nějak vysvětlit ta pozorování. Za mě by se mohlo klidně říct, že tohle je ta temná energie. Nebo spíš, i když toto by se mi docela líbilo, se časem najde něco jiného.
Trochu problém mám (mimo jiné, viz ten odkaz na začátku článku) s tím, jak by si toto poradilo s reliktním zářením.

Odpovědět

10 zubar

Zdeno Janeček,2024-12-23 08:57:41

mne ta temna energie pripada ako reklama na zubnu pastu, kteru doporucuji 9 z 10 zubarov !!
A kto je ten desaty zubar, ktory hleda, patra a objevuje neco jine ako tech 9, ktori se iba vezou a beru peniaze za reklamu ??

Odpovědět

Libor Zak,2024-12-23 08:25:01

Konečně někdo do úvah o čase a historii vesmíru zahrnul relativitu.

Odpovědět


Re:

Martin Chalupa,2024-12-23 13:44:29

Uvidíme asi víc po nějaké větší revizi. Popsané relativistické efekty nevyvoláte úplně snadno. 30% bych očekával v dost velké blízkosti černé díry. Pokud se nemýlím, znamenalo by to, že naše oblast vesmíru dost významně stočí dráhu světla, které ji míjí (v relativistické fyzice je metrika prostoru dána dráhou světla ve vakuu).

Odpovědět


Re: Re:

Matěj Jánský,2024-12-25 04:22:18

No nebyl bych si tak úplně jistý, že je to nesnadné, vezměte v úvahu fakt, že už i naše GPS musí mít korekce na relativitu a to jsme jenom tady kolem coby kamenem...

Odpovědět

Přelomy

Mintaka Earthian,2024-12-23 06:53:44

Děkuji za článek.

Mě se ta myšlenka vysvětlení problému s DM a DE pomocí různé rychlosti plynutí času líbí.
Mám za to, že by se našel i způsob, jak to experimentálně ověřit.

K zamyšlení také stojí, jak lidstvo přicházelo na přelomové objevy.
Když byl nějaký problém, ve kterém byl "mainstream" "zaseklý", hádám, že to většinou neposunul soustavný výzkum tisíců badatelů, ale spíš jednotlivec, nebo malá skupina, která z určitého úhlu pohledu, šla mimo hlavní proud.

Sláva vítězům, čest prošlápavačům a zavíračům slepých cest.

Odpovědět


Re: Přelomy

Josef Waters,2024-12-23 08:31:45

Temná hmota je v článku uvedena asi překlepem, s tou nemá tahle hypotéza nic společného.

Odpovědět

Bůh v kostky nehraje...

Matěj Jánský,2024-12-23 06:45:16

a stařík má možná stále pravdu...
Nejsem fyzik do morku kostí, jenom člověk kterému se stalo technické vzdělání, takže jestli to někde v ultramoderní fyzice naráží na nějaké superspeciální "psí na 37" nevím, ale něco se mi na té teorii prostě líbí. Osle děkuji za to, že jsi.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz