Nečekané zásoby: Pod zemským povrchem se skrývají miliony milionů tun vodíku  
Vodík by byl super pro zelenou energetiku. Kde ho ale vzít a nespálit při tom spoustu fosilních paliv? Geologové US Geological Survey dramaticky zvyšují odhady množství přírodního vodíku, který vzniká při chemických reakcích v horninách. Většina tohoto vodíku je sice dnes nedostupná, ale je to zajímavý zdroj, na který se můžeme zaměřit do budoucna.
Monitorování vodíku v nedávno objeveném ložisku v Albánii. Kredit: F-V. Donzé.
Monitorování vodíku v nedávno objeveném ložisku v Albánii. Kredit: F-V. Donzé.

Není tajemstvím, že by vodík, tedy nejlehčí prvek vesmíru, který má zajímavé energetické vlastnosti, mohl rozpohybovat zelenou energetiku. Problém je v tom, že k tomu potřebujeme velké množství vodíku, který bychom získali bez rozsáhlých emisí uhlíku. Což je, bohužel, zatím mimo naše možnosti.

 

Geoffrey Ellis. Kredit: US Geological Survey.
Geoffrey Ellis. Kredit: US Geological Survey.

Vodík lze vyrábět elektrolýzou vody v rozmanitých podobách. Je to ale obvykle energeticky dost náročný proces, který spotřebuje hodně fosilních paliv. Vědci usilovně pracují na alternativních technologiích výroby vodíku, ty jsou ale ještě v plenkách. Rovněž se vědělo, že vodík na Zemi vzniká i spontánně, při chemických reakcích v horninách. Odborníci si donedávna mysleli, že tímhle způsobem vzniká jen malé, v podstatě zanedbatelné množství vodíku.

 

Sarah Gelmanová. Kredit: S. Gelmanová.
Sarah Gelmanová. Kredit: S. Gelmanová.

Časy se ale mění. Geologové nedávno objevili obrovská ložiska vodíku v Albánii a v západní Africe. Teď přichází nový průlom v podobě vylepšeného modelu samovolného vzniku vodíku pod zemským povrchem, za nímž je dvojice geologů US Geological Survey. Geoffrey Ellis a Sarah Gelmanová s tímto modelem odhadli, že se pod našima nohama zřejmě nacházejí miliony milionů tun vodíku.

 

Badatelé vzali dosavadní model, s nímž geologové pracují. Je založený na řadě charakteristik, včetně údajů o výskytu a množství vodíku nalezeného na Zemi a o tom, jak a v jaké míře vzniká vodík v horninách. Ellis s Gelmanonovou tento model vylepšili ho o další poznatky, včetně nových nálezů a toho, v jaké míře vodík uniká z hornin, v nichž vznikl.

 

Vylepšený model ukázal, že se pod zemským povrchem nachází velmi zhruba asi tisíc milionů (miliarda) tun až 10 miliard milionů (10 biliard) tun vodíku, přičemž jako střední odhad Ellis a Gelmanová prezentují 5,6 milionů milionů (5,6 bilionů) tun. Sice přiznávají, že většina tohoto vodíku je pro současné technologie nedostupná, ale jedním dechem dodávají, že pokud bychom vytěžili pouhá 2 procenta uvedeného množství, zajistilo by to energetické potřeby lidstva na příští dvě staletí.

 

Video: Geologic Hydrogen: Global Occurrences and Case Studies

 

Video: Natural hydrogen

 

Literatura

Phys.org 16. 12. 2024.

Science Advances online 13. 12. 2024.

Datum: 20.12.2024
Tisk článku

Související články:

Nové zařízení těží vodík ze vzdušné vlhkosti     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2022)
Šikovný elektrolyzér těží z mořské vody vodík a lithium     Autor: Stanislav Mihulka (19.12.2022)
Nová metoda chlazení     Autor: Dagmar Gregorová (08.01.2023)
Nový materiál s nanopóry pojme veliké množství kapalného vodíku     Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2024)
Námořní generátor vodíku jede na mořskou vodu, hliník a kávovou sedlinu     Autor: Stanislav Mihulka (26.07.2024)
Chemický zásobník se železem by mohl snadno skladovat vodík na zimu     Autor: Stanislav Mihulka (13.09.2024)
Zlom v pohledu na evropskou energetiku – jak realistický je pohled Faktů o klimatu?     Autor: Vladimír Wagner (27.09.2024)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz