Retrofitová technologie umožňuje plynovým mikroturbínám spalovat vodík  
Stavba nové plynové mikroturbínové elektrárny, která by jela na vodík, je zdlouhavá a drahá. Němečtí kosmičtí inženýři DLR nabízejí mnohem rychlejší a levnější řešení. Jejich retrofitová technologie zařídí, že dnešní plynové mikroturbíny v budoucnu zvládnou spalování zeleného vodíku, pokud tedy bude někdy k dispozici v potřebném množství.
Testování retrofitové technologie. Kredit: DLR.
Testování retrofitové technologie. Kredit: DLR.

Pro současné snahy osvobodit energetiku od emisí uhlíku je velmi zajímavým spojencem vodík. Pokud ale pomineme to, že samotná výroba vodíku je stále ještě do značné míry emisně problematická, je také nutné nahradit bezpočet velkých i malých plynových elektráren a generátorů energie. To je ale samozřejmě velice drahé a v mnoha ohledech komplikované.

 

Pilotní retrofitová mikro-elektrárna. Kredit: DLR.
Pilotní retrofitová mikro-elektrárna. Kredit: DLR.

Možné řešení nabízejí pozoruhodné retrofitové technologie, s nimiž se v posledních letech doslova roztrhl pytel. S jejich pomocí lze totiž zařídit, že stávající zařízení, jako zmíněné turbíny nebo třeba motory, budou spalovat vodík, typicky jako alternativu k dosavadnímu typu paliva. Technologicky to není úplně snadné. Vodík hoří mnohem vyšší teplotou a zažehuje se při mnohem nižší teplotě než zemní plyn. Ale očividně je možné to zvládnout.

 

Na retrofitové technologii pro plynové mikroturbíny, které v současné době spalují zemní plyn, pracují odborníci německého centra kosmických technologií Deutsche Zentrum für Luft und Raumfahrt (DLR) a společnosti Power Service Consulting (PSC). Jejich cílem je, aby plynové mikroturbíny mohly spalovat tradiční zemní plyn, vodík nebo také obojí.

 

Schéma úpravy spalovací komory. Kredit: DLR.
Schéma úpravy spalovací komory. Kredit: DLR.

 

 

Jak uvádí Peter Kutne, vedoucí oddělení plynových turbín DLR, vybudování nové 15 MW plynové elektrárny schopné využívat vodík by trvalo zhruba 6 let a stálo asi 31 milionů dolarů. Naproti tomu zavedení retrofitové technologie pro již existující plynovou elektrárnu by trvalo jen 1,5 roku a přišlo by na zhruba desetinu uvedené částky.

 

DLR a PSC nedávno představili první komerčně životaschopnou plynovou mikroturbínu s jejich retrofitovou technologií, která je schopná spalovat zemní plyn i vodík. Považují to za přípravu na dobu, snad již dohlednou, kdy bude široce dostupný zelený vodík, jehož výroba nebude vytvářet množství emisí uhlíku.

 

Jde o projekt Retrofit H2, který využívá plynové mikroturbíny o výkonu cca 100 kW. Podobná zařízení se často objevují v odlehlých oblastech nebo jako záložní zdroje pro nemocnice, případně jako zdroje energie pro hotely či plavecké bazény. Mikroturbíny o tomto výkonu mohou rovněž pohánět pivovary nebo třeba čističky odpadních vod, kde teď spalují odpadní metan. První testy dopadly výtečně, pilotní retrofitová mikro-elektrárna jela na plný výkon po několik hodin. Uvidíme, jak si povedou duál.

 

Video: Can gas turbines run on hydrogen fuel? | GE Power | GE Power Highlights


Literatura

New Atlas 14. 12. 2024.

Datum: 14.12.2024
Tisk článku

Související články:

Kanada vybuduje výkonnou hydroelektrárnu na výrobu vodíku     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2021)
Důmyslný modernizační systém předělá dieselový motor na 90% vodíkový pohon     Autor: Stanislav Mihulka (16.10.2022)
Rolls-Royce poprvé zažehli letecký turbovrtulový motor na vodík     Autor: Stanislav Mihulka (01.12.2022)
Universal Hydrogen úspěšně otestovali megawattový pohon na kapalný vodík     Autor: Stanislav Mihulka (03.03.2024)
Námořní generátor vodíku jede na mořskou vodu, hliník a kávovou sedlinu     Autor: Stanislav Mihulka (26.07.2024)



Diskuze:

zelený vodík

Ludvík Urban,2024-12-15 10:38:11

Pro svou velikost se do článku nevešel obrázek budovy Wasserstoffgasumweltfreundlichkeitkontrolleabteilung.

Odpovědět


Re: zelený vodík

Redakce .,2024-12-15 15:28:23

Díky za echo, obrázek jsme zmenšili, aby na strojích, které ho automaticky nezmenšují, byl vidět celý a nebylo třeba rolovat. Prosíme příště dávat podobná echa na ja (zavinac)osel.cz Potom jsme schopni zajistit opravu rychleji.
Díky

Odpovědět

Zemný plyn musí byť!

Igor Druhý,2024-12-15 10:33:05

Vyzerá to ako pokus stavať klasické plynové elektrárne na zemný plyn, no s mätením "zelenými" pojmami, že snáď, teoreticky, by sa v nich mohol páliť aj "zelený" vodík.
Asi Nemci chcú byť silou mocou stále čo najviac závislí od ruského zemného plynu.
Alebo, ako staré technológie, čo im spôsobili také problémy, "vylepšiť" zeleným newspeakom.

Odpovědět

Libor Zak,2024-12-15 10:11:54

Nejak nevím o žádné ani laboratorní, ani teoretické metodě, jak vodík vyrábět levně a výhodně bez emisí. Možná ještě bez emisí až za pár desítek let budevv Evropě dostatek jaderek a možná nějaké fúzky, ale ty mají už hodně dlouho 50 let před sebou. Pak by mohl vodík sloužit jako baterka pro vykrytí špiček. Ale tou dobou asi současná zařízení už nebudou v provozuschopném stavu. Ale alespoň je to jedno ze smysluplnějších řešení.

Odpovědět

Zelený vodík..

Ladislav Truska,2024-12-15 05:01:04

mně přijde jako podvod, nebo přinejlepším jako hra o tom, co si jak pojmenujeme a budeme se tvářit, že neznáme všechny souvislosti...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz