Jak se zdá, výrobci malých bojových dronů doslova v přímém přenosu analyzují zkušenost z dnešních bojišť a přetavují je do vývoje dronů. Pěkným příkladem je pozoruhodný nový úderný dron HX-2, který nedávno představila německá společnost Helsing. Na první pohled zaujme svým „X-wing“ designem, kterým se podobá například sebevražedným dronů rodiny HERO od izraelských UVision Air.
Dron HX-2 má elektrický pohon, který mu udělí rychlost až 220 kilometrů za hodinu. Doletí do vzdálenosti 100 kilometrů. Dron má na palubě umělou inteligenci, která obstarává řízení a poskytuje dronu imunitu vůči elektronickému boji, především rušení, které cílí na spojení mezi dronem a pozemním operátorem. Díky umělé inteligenci dronu v podstatě stačí, aby operátor vydával obecné povely, a inteligence zajistí jejich co nejlepší provedení, včetně finálního úderu na cíl, aniž by operátor musel vše sledovat v reálném čase.
HX-2 dokáže vyhledat cíl, identifikovat ho, zaměřit a zlikvidovat, aniž by se do věci musel vložit člověk. Role lidského operátora se očividně neustále zmenšuje. Společnost Helsing sice, tak jako ostatní, opakuje mantru o tom, že lidé zůstávají v řetězci velení pro zásadní rozhodnutí, ale všem je dnes jasné, že lidské rozhodování se stává významnou slabinou těchto systémů a nevyhnutelně ustoupí do pozadí.
X-wing váží 12 kilogramů, ale není jasné, zda jde o hmotnost bez nákladu či s nákladem. Pokud jde o využití, HX-2 by měl být určený především proti obrněným a opevněným cílům. Může ale také operovat jako taktický průzkumný prostředek. Helsing rovněž vyvinul software Altra, které slouží jak při bojových tak i průzkumných misích. Tento software lze použít k vytvoření celých rojů dronů HX-2, které pak může ovládat jediný lidský operátor.
Jak uvádí zakladatel společnosti Helsing Niklas Köhler, s dronem HX-2 vytvářejí novou třídu sebevražedných dronů která v sobě spojuje vysoký stupeň autonomie, značnou přesnost zásahu a dnes nesmírně důležitou schopnost rychlé masové produkce, která ve svém důsledku nabízí možnost nasazovat drony ve velkých hejnech. Jednotlivé drony HX-2 mohou účinně zasahovat proti obrněncům protivníka v prostředí drsného elektronického boje. Fascinující je možnost jejich nasazení v masivním počtu na hranici či na frontě, kde hrají roli dronového štítu proti mechanizovanému útoku.
Analýzy ukazují, že HX-2 je mnohem ekonomicky výhodnější než tradiční dělostřelecké systémy. Konstrukce dronu je navržená tak, aby ho bylo možné vyrábět rychle, levně a ve velkých počtech, s využitím moderních průmyslových postupů, jako je 3D tisk. Klíčové komponenty dronun HX-2 již za sebou mají křest ohněm v boji proti ruské invazi a stále tam probíhá jejich testování ukrajinskými jednotkami.
Video: Germany’s Helsing Produces AI Powered HX 2 Drones for Ukraine
Video: Helsing Launches HX 2 Autonomous Strike Drone with Proven Success in Ukraine
Literatura
Americké speciální jednotky otestují izraelský sebevražedný dron Point Blank
Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2023)
Anduril Industries předvedli sebevražedný dron ALTIUS-600M v akci
Autor: Stanislav Mihulka (06.04.2023)
Anduril vyvíjí levné a inteligentní střely s plochou dráhou letu Barracuda
Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Diskuze:
Doba lidských vojáků pomalu končí
Tomáš Novák,2024-12-11 12:58:29
Samozřejmě vojenský personál bude nadále potřeba, ale jinak si to vyspělé státy už budou vyřizovat hlavně přes armády svých strojů. Na jednu stranu skvělá zpráva, na druhou je to potenciálně nebezpečné pro celou naši civilizaci...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce