V Chu-nanu objevili největší ložisko zlata na světě v hodnotě 83 miliard dolarů  
Provincie Chu-nan, už tak dost proslulá nerostným bohatstvím, ukrývá doposud největší známé ložisko zlata na světě. Je ho tam zhruba 1 000 tun ve velmi vysoké koncentraci v hornině. Tržní hodnota by měla být asi 83 miliard dolarů. Jak se zdá, zásoby zlata, byť určitě nejsou bezedné, zřejmě jen tak nedojdou.
Vytěžené antické ložisko zlata v Las Médulas u španělské Ponferrady, nejvýznamnější zlatý důl Římské říše. Kredit: Anual, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Vytěžené antické ložisko zlata v Las Médulas u španělské Ponferrady, nejvýznamnější zlatý důl Římské říše. Kredit: Anual, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Čínská vnitrozemská provincie Chu-nan s vlhkým subtropickým podnebím je doslova prorostlá nerostným bohatstvím. Vedle značných zásob uhlí, antimonu a wolframu tam mají železnou rudu, cín, mangan, olovo, zinek, molybden, bismut, niob nebo tantal.

 

Povrchový zlatý důl ve finském Kittilä. Kredit: Kallerna, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Povrchový zlatý důl ve finském Kittilä. Kredit: Kallerna, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Čínská státní média se nedávno pochlubila, že právě na severovýchodě Chu-nanu objevili tak masivní ložisko zlata, že je nejspíš největší na světě. Údajně tam mají asi 1 000 tun zlata ve vysoce kvalitní rudě, jejíž hodnota při současných cenách dosahuje zhruba 83 miliard dolarů.

 

Podle odborníků jde o doposud největší a současně nejvíce lukrativní ložisko zlata, které lidé doposud našli. Předčí dokonce legendární zlatý důl South Deep v Jihoafrické republice s 900 tunami zlata.

 

Národní lesní park Čang-ťia-ťie, provincie Chu-nan. Kredit: chensiyuan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Národní lesní park Čang-ťia-ťie, provincie Chu-nan. Kredit: chensiyuan, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Geologové Geological Bureau of Hunan Province oznámili detekci 40 zlatých žil, které sahají do hloubky zhruba 2 kilometrů. Tyto žíly samy o sobě obsahují asi 300 tun zlata. Podle 3D modelování tam ale jsou i další zásoby zlata, až do hloubky 3 kilometrů. Jak radostně popisuje prospektor Chen Rulin, mnoho vrtných jader, která získali, obsahuje viditelné kusy zlata.

 

Z těchto vyvrtaných vzorků badatelé usuzují, že každý tuna zdejší horniny obsahuje zhruba 138 gramů zlata. Taková kvalita je velmi výjimečná. Při těžbě v podzemních zlatých dolech se za velmi příznivou považuje situace, když tuna horniny obsahuje více než 8 gramů zlata.

 

Čína už před tímto pohádkovým nálezem ovládala světový trh se zlatem a uvádělo se, že její rezervy zlata překračují 2 tisíce tun. Čínské zlaté doly těžily zhruba 10 procent světové produkce zlata. Teď zřejmě tato čísla ještě stoupnou. Odborníci předpokládají, že už tak závratná cena zlata, poháněná globální nejistotou, dál poroste. Je velkou otázkou, zda jsme již odhalili většinu ekonomicky přístupných zásob zlata, ale tento nový objev spíše naznačuje, že nás „zlatý pík“ ještě nečeká, i když zásoba zlata na Zemi samozřejmě není bezedná.

 

Video: Smart mining sets new gold standard in China

 

Literatura

Science Alert 29. 11. 2024.

Datum: 30.11.2024
Tisk článku

Související články:

Ještě k mykénským zlatým maskám (a dalším pokladům)     Autor: Zdeněk Kratochvíl (14.08.2022)
Nápoj s nanokrystaly zlata je slibný v léčbě Parkinsona a roztroušené sklerózy     Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2024)
Nanovláknový aerogel ze syrovátky velmi účinně těží zlato z e-odpadu     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2024)
Královská mincovna otevřela zlatý důl s použitými plošnými spoji     Autor: Stanislav Mihulka (08.08.2024)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz