Některé vědecké obory milujete už kvůli jejich sexy názvu. Rozhodně je to případ archeoakustiky a psychoakustiky, které se blýskly nesmírně zajímavým výzkumem jistých strašidelných artefaktů Aztéků. Kultura Aztéků, už tak fascinující svou morbiditou, dostává ještě temnější příchuť.
Pro Středoevropana je to zvláštní. V podstatě to byli lidé jako my, genetická výbava všech lidí je prakticky stejná. Rozdíly, které na lidských populacích vidíme, jsou jen kosmetické věci. Přesto Aztékové, jak se zdá, žili ve stínu smrti, která prostupovala jejich každodenní životy. Pěkným důkazem toho jsou právě ehecachichtli, čili aztécké píšťaly smrti (anglicky poeticky Aztec death whistle).
Tento chmurný „hudební nástroj“ byl objeven v roce 1999, během vykopávek v aztéckém chrámu v Tlatelolku, tedy na území dnešní megapole Mexico City, hned vedle ruin nejstarší evropské školy pro vyšší vzdělání Colegio de Santa Cruz de Tlatelolco, bývalého indoktrinačního střediska františkánů pro indiánské kluky. Píšťala smrti ležela u kostry obětovaného 20letého muže, společně s dalšími hudebními nástroji.
Od chvíle, kdy nějakého všetečného archeologa napadlo do této píšťaly fouknout, se aztécká píšťala smrti stala velmi populární. Dnes jich existuje značné množství s rozmanitým designem. Bývají nalézány v aztéckých hrobech z let 1250 až 1521, ale většinou to jsou moderní napodobeniny původních píšťal smrti, více nebo spíš méně kvalitní, které lze koupit na každém mexickém tržišti.
Jde o to, že píšťaly smrti, tedy keramické píšťaly o velikosti 3-5 centimetrů, které připomínají lebku, vyluzují hodně divný zvuk, který mnozí hodnotí jako kvílení smrti. Když to slyšíte naživo a nejde o lacinou napodobeninu, tak se zažírá až do morku kostí. Odborníci považují píšťaly smrti za velmi unikátní a neobvyklý dechový nástroj, v němž dochází k divným kolizím různých proudů vzduchu. Slabé písknutí se ozve jako smrt šeptající ve větru, při silném fouknutí vám smrt kvílí do uší.
Psycholog Sascha Frühholz z norské Universitetet i Oslo a jeho spolupracovníci se pustili do výše uvedené archeoakustiky a psychoakustiky. Nejprve důkladně prozkoumali strukturu píšťal, včetně snímků počítačovou tomografií, přičemž se soustředili na zmíněnou píšťalu z Tlatelolka. Poté pořídili řadu nahrávek zvuků píšťaly smrti, které prohnali analýzami. Nakonec jako první přiměli dobrovolníky poslouchat zvuky této démonické píšťaly, když byli připojení na magnetickou rezonanci.
Ukázalo se, že zvuk aztécké píšťaly smrti je jako poplašný signál pro oblast sluchu mozkové kůry (auditory cortex). Úplně ji to nastartuje. Lidští dobrovolníci v experimentech Frühholzova týmu hodnotili zvuky píšťaly smrti extrémně negativně. Popisovali je jako děsivé a až bolestně nechutné. Podle vědců tyhle zvuky mohou spouštět obranné nebo útěkové reakce a podle vlivu na mozkovou kůru nejspíš narušují probíhající duševní procesy.
Proč jsou zvuky píšťaly smrti tak děsivé? Podle Frühholze a spol. Aztékové trefili design zvuku, který opravdu děsí lidský mozek. Možná jde o podobný efekt jako je proslulé Uncanny valley (Strašidelné údolí), kdy lidský mozek velmi špatně snáší vizuální napodobeniny člověka, roboty nebo třeba animace, které jsou napůl mezi přírodním člověkem a jasně nepřirozeným zpodobněním. Zdá se totiž, že zvuk píšťaly smrti je podobně napůl cesty mezi jasně umělým zvukem, například nějakého hudebního nástroje a přirozeným lidským zvukem. Akustické Strašidelné údolí. Pro mozek je taková neurčitost děsivá a tak se, zcela pochopitelně, rozklepe strachy.
Jak tyhle strašlivé píšťaly používali Aztékové? Nacházíme je převážně v hrobech obětovaných lidí, což naznačuje rituální roli. Mohly vytvářet atmosféru pro lidské oběti. Podle badatelů rovněž nelze vyloučit praktičtější využití například ve válce, i když jejich zvuk by stresoval bojovníky obou stran. Máte-li dost odvahy a pohodový den, zkuste si pustit zvukové záznamy aztéckých píšťal smrti, tedy ne těch laciných, co pískají jako okarína. Není to úplně jako na živo a kvalita není hvězdná, ale uvidíte sami.
Video: Aztec Death Whistle
Video: This is ‘the most terrifying sound in the world’ — hear the Aztec Death Whistle
Literatura
Takřka lidští androidi nás děsí
Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2011)
Smrti se více bojí věřící, nebo ateisté?
Autor: Josef Pazdera (26.03.2017)
Lidský mozek stíní sám sebe před existenciálním strachem ze smrti
Autor: Stanislav Mihulka (28.10.2019)
Diskuze:
Možná inspirace
Aleš Procháska,2024-11-19 20:44:49
Připomíná mi to zvuk vesmírného letounu Darth Vadera. Možná se tím Aztékové při vývoji píšťaly inspirovali.
Jen úplná maličkost
Děd Vševěd,2024-11-19 17:36:36
Na magnetickou resonanci (MR) nelze vyšetřovanou osobu žádným způsobem "připojit". Veškerá vyšetření probíhají bezkontaktně. Zřejmě je na vině nějaký poloautomatizovaný překlad textu z původního článku.
Re: Jen úplná maličkost
Florian Stanislav,2024-11-19 19:26:20
Cívky se mohou dotýkat povrchu těla, což k pojmu připojení nemá daleko.
Zdroj o připojení nepíše
https://www.nature.com/articles/s44271-024-00157-7
..Nakonec jsme provedli neurozobrazovací experiment s lidskými posluchači pomocí funkční magnetické rezonance.
https://www.wikiskripta.eu/w/Nukle%C3%A1rn%C3%AD_magnetick%C3%A1_rezonance
Přístrojové vybavení
Pacient se položí do gantry (tunelu) MR přístroje a tam je vystaven silnému homogennímu magnetickému poli MR magnetu (v rozmezí 0,5–3T). Aby bylo možné odlišit signály z různých vrstev tkání, je přidáno další magnetické pole tvořené tzv. gradientovými cívkami. Pro vyšetření jednotlivých částí těla se používají POVRCHOVÉ cívky („orgánové cívky“). Tyto cívky slouží pro přijímání signálu v bezprostřední blízkosti vyšetřované oblasti, výsledný signál je tedy silnější (HLAVOVÁ, krční páteřní, ramenní cívky atd.) a kvalita zobrazení je vyšší.
Re: Re: Jen úplná maličkost
Děd Vševěd,2024-11-20 18:10:08
Vážený pane Floriane, profesí jsem byl servisní technik zdravotnické techniky, vzdělání FEL/ČVUT, inženýr. V tomto oboru jsem pracoval 38 let. Tedy mohu OPRAVDU potvrdit, že gradientové cívky NEJSOU VODIVĚ propojeny s pacientem. A to je to, co mi vadilo v původním článku.
Tímto považuji diskuzi k tomuto tématu za uzavřenou. Děkuji.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce