Ačkoliv se tomu někdy těžko věří, paměť stále patří k naprosto záhadným projevům našeho mozku. Každý ví co to je, každý to používá, máme ji doslova na dosah ruky, ale paměť přesto tvrdošíjně vzdoruje snahám o prozkoumání. Není to ale nic divného. Podstatnou součástí problému je, že lidi obvykle nemůžeme studovat jako opice nebo myši, což se (doufejme) jen tak nezmění.
Vědci, kteří odkrývají tajemství paměti, proto musejí využívat různé rafinované postupy, včetně výzkumu na laboratorních zvířatech nebo pacientech, kteří trpí nějakou formou poruchy paměti. Jde to ovšem ztuha. Něco jsme už pochopili, ale jak se ukazuje, nemusí to být správně. Například až doteď převažoval názor, že za učení a paměť mají na starost výhradně mozkové neurony.
Benjamin Deneen z Baylor College of Medicine v texaském Houstonu a jeho kolegové přicházejí s fascinujícím objevem, odhalujícím roli astrocytů, které se podílejí na obsluze paměti. Podle badatelů astrocyty fungují jako důmyslné buněčné úložné boxy, které uchovávají naše vzpomínky. Jsou jako kartotéka, která je napojená na specifické klastry neuronů, známé jako engramy, v nichž jsou zřejmě uložené vzpomínky.
Deneen a jeho spolupracovníci jsou specialisté na výzkum astrocytů a jejich interakcí s neurony. Astrocyty jsou podpůrné nervové buňky ze skupiny neuroglií. Asistují neuronům, pokud jde o výživu i regulaci. Bývají obdivuhodně rozvětvené. Jeden astrocyt bývá v kontaktu s 1 až 2 miliony neuronů.
V tomto případě vědci pracovali s mozky myší, což pochopitelně přináší komplikace. Myší astrocyty jsou sice podobné lidským, ale v řadě ohledů se liší, už jenom tím, že jsou téměř 3krát menší a mají asi 10krát méně výběžků. Deneen s kolegy se snažili myši vystrašit, aby si to myši pamatovaly, a sledovali jejich mozkové buňky při práci s pamětí. Zjistili, že mezi engramovými neurony a blízkými astrocyty probíhá čilá vzájemná komunikace.
Ukázalo se, že významnou roli při ukládání a vyvolávání vzpomínek hraje produkt genu Nuclear factor I-A (NFIA), který exprimují astrocyty v blízkosti engramových neuronů. Když badatelé potlačili expresi genu NFIA v astrocytech během učení, myši si pak nemohly vybavit vzpomínku na toto konkrétní učení. Jiné vzpomínky ale ovlivněny nebyly.
Stále nevíme, jak vlastně paměť funguje. Nevíme, jak probíhá proces zapamatovávání. Nevíme, v jaké konkrétní fyzické podobě jsou vzpomínky vlastně uloženy. Objev Deneenova týmu ale představuje další kus mozaiky, kterou vědci zkoumající paměť postupně skládají. Nejde přitom jen o základní výzkum. Tyto poznatky nám v budoucnu pomohou s léčbou psychických poruch jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD) i neurodegenerativních chorob jako Alzheimer či Parkinson.
Video: TAMEST 2024: 2024 O’Donnell Award in Medicine Presentation – Benjamin Deneen
Literatura
Dlouhodobá paměť možná závisí na prionech
Autor: Josef Pazdera (06.02.2010)
Paměť je vlastně jen šílenost pod kontrolou
Autor: Josef Pazdera (03.07.2015)
Dokážeme oživit poškozenou paměť pomocí implantovaných elektrod?
Autor: Stanislav Mihulka (12.11.2015)
Dlouhodobá paměť není zadarmo: Musí dojít k poškození nervových buněk
Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2024)
Politická příslušnost přebíjí pravdu při konzumaci zpráv
Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2024)
Diskuze:
Pamäť ako súčasť vedomia
Pavel Gašperík,2024-11-16 09:35:27
Asi nie som ďaleko od pravdy , že skúsenosť je vlastne pamäť . Asi neprekavpuje , že tento fascinujuci neurobiologický fenomén nenechal ľahostajného ani sira R.Penrose , takže niekolko myšlienok ponúka tento článok :
Vedomie ako kozmický fenomén
Sániová B., Drobný M
https://www.aimjournal.cz/pdfs/aim/2016/01/05.pdf
Re: Pamäť ako súčasť vedomia
D@1imi1 Hrušk@,2024-11-16 13:45:03
Z Vašeho odkazu:
"Materialistická interpretácia vedomia bola oslabená serióznymi vedeckými prácami najmä z fyziky, elektrofyziológie, biochémie, psychológie, a preto diskusia o nej má už hodnotu iba historickej spomienky."
Jak lze do češtiny nejlépe přeložit spojení: 'interpretácia bola oslabena'? Uniká mi něco v překladu, nebo zní ta argumentace slovenštině opravdu tak hloupě? Oslabení interpretace přece neznamená, že patří do historie.
A jsou tu i další zádrhely:
- Vědomí nemá jednoznačnou definici. Můžete za vědomí považovat svůj subjektivní "pocit existence", ale vzhledem k jeho subjektivní povaze může být stěží předmětem objektivního zkoumání. Nebo můžete za vědomí považovat kognitivní schopnosti, ale ty má i materialistická umělá inteligence.
- V neurologii a biochemii neustále dochází k novým objevům (v roce 2024). Jak můžou studie do roku 2015 vyloučit materialistickou interpretaci vědomí, když ještě zdaleka vše nebylo probádáno?
Aby bylo jasno, nezastávám žádnou interpretaci vědomí, ale ten odkaz působí na první pohled jako pavěda.
Co mám špatně?
F M,2024-11-15 10:16:26
Tady je něco špatně. Proč by mělo být něco (buňky), co má zajišťovat živiny a další "lokální" funkce, nebo naopak, co se nemá podílet na řízení/komunikaci, propojeno s milonem neuronů a nejspíš i dalších buněk? Napadá mě prostorová úspornost, když je víc vláken méně hmoty zbude víc prostoru na jiné, ale tam stejně pár řádů líta i kdyby to nebylo naopak a nebylo jich ve skutečnosti hodně.
Eidetická pamäť
Pavel Gašperík,2024-11-12 09:15:41
Tento fascinujuci fenomén sa spája aj s pojmom fotografickej pamäte , v menšom merítku zrakovej pamäte , keď máte pocit , že študovaný proces , stať článku "máte pred očami" ,ako konkrétny obrázok alebo ako odstavec na stránke ...Ľuďia s týmto typom pamäte využívaju zapametané faktografické údaje napríklad ako moderátori športových podujatí ,ktorý "sypú" výsledky , dátumy a iné podrobnosti z minulostí . U detí badať tiež obdivuhodnú pamäť , s mojou neterou vo veku cca 6-7 rokov som v hre pexeso nemal šancu . Môj priateľ s ktorým som študoval mal šachovú pamäť že hral tzv.naslepo ...
Re: Eidetická pamäť
Ladislav Truska,2024-11-13 01:16:12
Já osobně mám naprosto minimální fotografickou paměť, souvisí to podle mého i s tím, že naprosto neumím kreslit. Mám ale docela dobrou zvukovou paměť. Dlouhé číslo si zapamatuji, když si ho řeknu nahlas a pak v duchu slyším ta čísla a ještě dlouho si je umím zrekonstruovat.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce