Z Dubaje, 3,6milionové metropole pouštních Spojených arabských emirátů se stává přehlídkové molo mrakodrapů roztodivných tvarů. Přední místo mezi nimi rozhodně zaujme pozoruhodný projekt Muraba Veil, jehož stavba se nedávno rozeběhla. Jde o extrémně tenký mrakodrap, jehož výška je 380 metrů, ale šířku má na jediný apartmán, zhruba 22,5 metrů. Podobným stavbám se říká pencil tower nebo třeba skinny skyscraper.
Jde o pozoruhodný architektonický projekt, za kterým stojí španělská firma RCR Arquitectes, tedy především trio architektů Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta. V roce 2017 získali prestižní Pritzker Architecture Prize za projekt knihovny Sant Antoni Library v Barceloně z roku 2008. Jsou proslavení používáním povětrnostně odolné oceli (Weathering steel) ve svých projektech. Na stavbě se rovněž podílejí společnosti WSP and Arup s Muraba developing.
Muraba Veil nezapře inspiraci tradiční arabskou architekturou. Vyroste na prestižní lokalitě v Dubaji a bude obalená rozměrnou strukturou ve stylu mashrabiya, což jsou tradiční mřížované „žaluzie“ arabských domů, pochopitelně z povětrnostně odolné oceli. Účel této struktury by měl být tentýž, tedy stínit tenoučký mrakodrap před žhavým arabským Sluncem. Vnitřek mrakodrapu bude mít 73 pater, která budou mnohem delší než širší. V nich vznikne celkem 131 velmi luxusních rezidencí.
Cena za apartmán by měla začínat na 4,9 milionech dolarů. Každý apartmán bude zabírat prakticky celou šířku mrakodrapu, což nabídne snový neomezený výhled na celou Dubaj. Samozřejmostí budou početné možnosti luxusního kulturního vyžití, včetně restaurace, umělecké galerie, kina, amfiteátru a dokonce i podzemních lázní.
Muraba Veil je nejnovějším přírůstkem do rodiny ultratenkých mrakodrapů, které jsou již hotové, anebo se na nich pracuje. Dalším takovým mrakodrapem je například Pencil Tower Hotel od Durbach Block Jaggers, jehož výška je 100 metrů a šířka neuvěřitelných 6,4 metrů.
Video: World’s Thinnest Skyscraper "Muraba Veil" is Coming to Dubai
Literatura
V Akabském zálivu vyrostou ultrafuturistické věže projektu Epicon
Autor: Stanislav Mihulka (19.11.2023)
Letošní eVolo Skyscraper Competition nabídla fantastické vize mrakodrapů
Autor: Stanislav Mihulka (30.06.2024)
JEC Tower: První kilometrový mrakodrap světa opěr roste k nebesům
Autor: Stanislav Mihulka (08.10.2024)
Diskuze:
konstrukční zásady
Lukas Bl.,2024-11-12 11:22:14
které se učí na (stavebních a architektonických) školách praví, že plošně založená budova obdélníkového půdorysu by měla mít poměr výšky ku nejmenšímu půdorysnému rozměru maximálně 6:1, jinak má problém s převrácením, ne tedy úplně s převrácením, ale s napjatostí v základové spáře, protože při překročení poměru začíná klopnému momentu od větru vzdorovat jen úzký proužek základové spáry (plošný základ funguje s vyloučeným tahem). dá se to do jisté míry "ošulit" tím, že základ je široký (respektive ta podzemní podlaží, kde bývají garáže, strojovny výtahů, retence na odpadní vodu, agregáty pro nouzový provoz etc) jsou výrazně širší. nebo samozřejmě založením hlubinným, tj. na pilotách, studnách, milánských stěnách atd. ale od jisté štíhlosti (odborník jistě promine, že s technickým pojmem štíhlost budu zacházet velmi volně) mají problémy s tuhostí a s vodorovnou deformací (ono to funguje jako prut vetknutý do pružného poloprostoru, akorát je ten prut trochu větší, ale funguje na to ta samá newtonovská mechanika jako na jekl ze železářství), potažmo s amplitudou, frekvencí a zejména zrychlením při kmitání, v extrémním případě se samobuzeným kmitáním konců při podélném větru (podélném ve smyslu delšího půdorysného rozměru tenkého obdélníku) a odtrhávání karmanových vírů.
rozhodně je to velmi zajímavá úloha, a spíš než "výzva" bych použil výraz "manýra". velmi drahá manýra.
Tak být v tomhle
Matěj Jánský,2024-11-10 21:09:50
někde už i uprostřed, tak to bych si asi cvrkl do textilu, vědět, že hned za zdí je prázdno...
Re:
Lukas Bl.,2024-11-12 11:27:39
vibrace tam určitě budou, ale jejich frekvence bude díky/kvůli nízké tuhosti nízká a perioda může být (odhadem od boku, ale dalo by se to s velkým zjednodušením na hmotný bod na pružině napočítat ručně na lístku na tramvaj s chybou ne větší než málo desítek procent) i desítky vteřin. skoro si myslím, že víc než první vlastní tvar/frekvence tam budou významné vyšší vlastní frekvence.
ovšem předpokládám, že se pracovalo s prakticky neomezeným rozpočtem a skoro bych očekával i nějaký aktivní tlumič
Re: Re:
Igor Druhý,2024-11-13 17:50:20
Tak "vibrácie" nie sú celkom dobrý výraz, použiva sa skôr na vyššie frekvencie, myslel som skôr "kývanie" rádovo v sekundách.
Pozeral som nejaký dokument o tom, že kývanie v mrakodrapoch vo vyšších poschodiach vplýva na psychiku.
Re: Re: Re:
Lukas Bl.,2024-11-14 07:57:31
no jasně, rozumíme si, první vlastní frekvence bude desetina Hz nebo ještě méně, perioda jednotky či desítky vteřin. to samozřejmě problém je (největší problém na psychyku je snad infrazvuk, frekvence jednotky Hz, na serveru, kde je afinita k dinosaurům by to bylo velmi zajímavé téma, jakkoli je naši předvěcí dvounozí praotcové nepotkali). tahle štíhlá věc bude mít určitě i nezanedbatelné kmitání ve vyšších frekvencích/tvarech.
vliv na psychiku to bude mít podobný, jako když sedíte úplně vzadu v autobusu, který jede po zasněžené silnici a zadek autobusu se smýká. nebo jako když jste na nějaké malé kocábce na zvlněném moři.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce