Lidské mozkové organoidy ovládají virtuální motýly  
FinalSpark nabízejí univerzitním i soukromým zájemcům připojení k wetwarové cloudové platformě, která je založená na systému Neuroplatform. Jde o vypěstované lidské minimozky, které jsou propojené s virtuálním světem, v němž ovládají motýla. Na obzoru se rýsuje syntetická biologická inteligence.
Neuroplatform: Minimozky napojené na elektroniku. Kredit: FinalSpark via Daniel’s Public Writings.
Neuroplatform: Minimozky napojené na elektroniku. Kredit: FinalSpark via Daniel’s Public Writings.

Je to jen pár měsíců, co jsme na OSLU představili švýcarský startup FinalSpark, založený v roce 2014, který se věnuje wetware výpočtům s lidskými neurony. Postavili zařízení Neuroplatform, které obsahuje mozkové organoidy, minimozky tvořené asi 10 tisíci lidskými neurony, pěstovanými z indukovaných pluripotentních kmenových buněk. Mozkové organoidy, jejichž velikost je asi 0,5 milimetru, sedí v malých inkubátorech s příznivými podmínkami a jsou napojené na elektroniku prostřednictvím soustavy elektrod MEA (multi-electrode array).

 

Neuroplatform v cloudu. Kredit: FinalSpark via Daniel’s Public Writings.
Neuroplatform v cloudu. Kredit: FinalSpark via Daniel’s Public Writings.

FinalSpark nedávno učinili další krok ve vývoji wetware systémů a propojili Neuroplatform s virtuálním světem, který pro tento účel vytvořili. Vznikla první wetwarová cloudová platforma, alespoň pokud je známo, která umožňuje badatelům se vzdáleným přístupem interagovat s lidskými minimozky. FinalSpark nabízí spolupráci univerzitám i soukromým společnostem. Jeden uživatelský přístup k minimozkům sice přijde na tisíce dolarů měsíčně, která univerzita by ale nechtěla testovat lidské minimozky v cloudu?

 

Virtuální motýl pilotovaný lidskými minimozky. Kredit: FinalSpark
Virtuální motýl pilotovaný lidskými minimozky. Kredit: FinalSpark

Ve virtuálním světě pro mozkové organoidy létá motýl. Pokud člověk, který je v kontaktu s wetwarovou cloudovou platformou, klikne někam do virtuálního světa, obslužný software zjistí, jestli se místo kliknutí nachází v zorném poli motýla. Pokud ano, pak ho mozkové organoidy „uvidí“ a zareagují. Pošlou motýla k místu, na které uživatel kliknul. Jinak si virtuální motýl jen tak poletuje ve svém světě.

 

Jak vysvětluje Daniel Burger z projektu Neuroplatform, funkce ovládající pohyb virtuálního motýla jsou sice součástí obslužného softwaru, ale rozhodování o akcích motýla je řízené odpovědí lidských minimozků na stimulaci v systému Neuroplatform. Burger detailně popisuje propojení mozkových organoidů s virtuálním motýlem na svém substacku Daniel’s Public Writings.

 

Podle Burgera je také možné namísto klasického spouštění sofwaru na tradiční elektronice, spustit software přímo na minimozcích, jako na biologické neurální síti (BNN). Přináší to zajímavé výhody, včetně toho, že biologické neurální sítě, jako je i náš mozek, mají oproti tradiční elektronice pohádkově nižší spotřebu. Minimozky sice potřebují nějakou energii pro inkubátory, i tak ale je jde o energeticky velmi zajímavý koncept. Cílem FinalSpark není nic menšího než syntetická biologická inteligence. Těšme se, co minimozky předvedou příště!

 

Video: FinalSpark Neuroplatform used to control remotely the flight of a virtual butterfly

 

Literatura

IFL Science 25. 10. 2024.

Daniel’s Public Writings 18. 10. 2024.

Frontiers In Artificial Intelligence online 2. 5. 2024.

Datum: 28.10.2024
Tisk článku

Související články:

Zapomeňte na elektronické chatboty. Rýsují se organoidní inteligence     Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2023)
Brainoware je hardware s připojeným živým organoidem mozku     Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2023)
Kyborg na čipu Neuroplatform zapřáhl lidské mozkové organoidy     Autor: Stanislav Mihulka (29.05.2024)
Mozkové organoidy se díky inteligentnímu rozhraní MetaBOC naučí řídit roboty     Autor: Stanislav Mihulka (02.07.2024)



Diskuze:

Zatím vidím jednu mouchu

Jarda Ticháček,2024-10-31 16:47:58

Koncept je to veskrze zajímavý, jen netuším, jak dlouho něco takového může fungovat.
Normální lidský mozek je docela monstrum, ale díky velikosti a všemožným dalším vlastnostem vydrží fungovat docela dlouho.
A tak nevím, jak dlouho je možné udržovat funkčnost něčeho takto malého. Aby to nakonec neskončilo u ad hoc jednorázových a jednoúčelových aplikací.

Odpovědět


Re: Zatím vidím jednu mouchu

Eva M,2024-11-03 17:20:40

... pripadne u minimozkoveho minialzheimera.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz