Když je vaším jediným sousedem agresivní komunistický skanzen, s nímž jste formálně stále ještě ve válečném stavu, nemůžete si dovolit luxus neinvestovat do své obrany. Jižní Korea je naštěstí velmi bohatou zemi a daří se ji držet jejich velkou armádu na technologicky velmi vyspělé úrovni. Díky tomu mají řadu zbraňových systémů, o kterých si většina zemí světa může jen nechat zdát.
Nedávným přírůstkem do jihokorejského arzenálu je skutečně impozantní strategický raketový systém Hyunmoo V od jihokorejské společnosti Hanwha Aerospace. Jižní Korea tento systém představila teprve letos 1. října (2024), jako nového člena rodiny balistických střel a střel s plochou dráhou letu Hyunmoo (česky Strážný anděl severní oblohy). Rakety Hyumoo jsou původně odvozené od amerických raket protivzdušné obrany Nike Herkules, jejichž vývoj začal brzy po válce.
Huynmoo V je podle analytiků nejvíce destruktivní nejaderná balistická střela na světě, i když by ale jadernou hlavici stoprocentně unesla. Podle dostupných údajů jde o dvoustupňovou raketu o hmotnosti 36 tun, formálně balistickou raketu středního doletu (IRBM), která oslňuje doletem 3 tisíc kilometrů a ještě více schopností unést 8 tun, ať už je to cokoliv.
Raketa by měla být typicky vyzbrojená speciální hlavicí určenou k likvidaci silně opevněných podzemních bunkrů. Schovat se před tímhle je určitě problém. Hlavice, která letí k cíli rychlostí blízkou Mach 10, tedy slušně hypersonickou, by měla zlikvidovat struktury ukryté více než 100 metrů pod zemí.
Systém Huynmoo V by také měl být vybaven mechanismem „studeného odpalu“ (cold launch), při němž je raketa vypuštěna za (relativně) nízkých teplot jiným typem pohonu a raketový motor se zažehne až ve vzduchu. Tento mechanismus chrání mobilní odpalovací systém TEL (transporter erector launcher) rakety před poškozením. U velmi výkonné rakety jako Huynmoo V je takový mechanismus nezbytný, pokud nemají být jistě velmi nákladné mobilní platformy na jedno použití.
Podle vojenský zdrojů počítá jihokorejské velení South Korean Strategic Command s tím, že v dohledné době operačně nasadí více než 200 těchto raket. Také plánují rakety Huynmoo V instalovat na víceúčelových lodích typu Joint support ship (JSS), čímž by vznikla výzbrojní loď (arsenal ship) s balistickými raketami středního doletu, prvního svého druhu. Chtějí tím věrohodně posílit své schopnosti odstrašení. Rakety středního doletu s osmitunovou hlavicí jsou argumentem, kterému rozumí každý agresivní režim.
Video: South Korea Unveils New 'Monster' Hyunmoo-5 Ballistic Missile|TaiwanPlus News
Video: South Korea flexes its Hyunmoo 4 "bunker buster" ballistic missile
Literatura
Proč Američané nesestřelili severokorejskou raketu středního doletu?
Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2017)
Glide Breaker: Jak zastavit útok hypersonickými zbraněmi?
Autor: Stanislav Mihulka (02.02.2020)
Napočtvrté úspěch: US Air Force konečně uspěli v testu hypersonické střely
Autor: Stanislav Mihulka (18.05.2022)
Diskuze:
Předvádění nafukovacích svalů
Alexis Bergman,2024-10-22 20:57:21
"Hlavice, která letí k cíli rychlostí blízkou Mach 10, tedy slušně hypersonickou, by měla zlikvidovat struktury ukryté více než 100 metrů pod zemí."
To by opravdu mohla, kdyby ji Jihokorejci opravdu měli, ale nemají ji stejně tak, jako ji nemají Američani.
Pěkné, ale....
Petrox Petrox,2024-10-17 09:55:40
Jihokorejci jsou velmi šikovní, nicméně pokud opravdu razantně nezvýší svou porodnost, která je aktuálně nejnižší na světě a činí pouhých 0,7 dítěte na ženu, tak prostě vymřou a severokorejský režim nakonec obsadí jejich domovinu prakticky bez boje.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce