Poznatok, že denná konzumácia aj malých dávok alkoholu o niečo zvyšuje riziko zhubných nádorov alebo srdcového infarktu je pomerne nový. Ale ak si niektorí starci povedali, že keď celý život popíjali, tak ich abstinencia na staré kolená nespasí a jedno - dve pivká denne neuškodia, tak je tu pre nich zlá správa. Ukázalo sa, že práve vo vyššom veku alkohol škodí viac.
Analýza zdravotnej dokumentácie 135 000 ľudí vo veku od 60 rokov priniesla nepríjemné prekvapenie aj pre tých starších ľudí, ktorí žijú v presvedčení, že malé množstvá alkoholu im príliš neškodia ani pri dennom popíjaní. Lenže je to ináč – nedávno publikovaná štúdia v online vydaní časopisu JAMA porovnala riziko úmrtia príležitostných a denných konzumentov alkoholu. A v porovnaní s tými, ktorí nevypijú týždenne viac, ako dve malé pivá alebo dve deci vína, zistila u starších každodenných konzumentov nijak nie závratného množstva alkoholu (nad 20 gramov denne, teda také veľké pivečko alebo dve decká vína) podstatne vyššie riziko úmrtia v priebehu dvanástich rokov: 33 - percentné zvýšenie celkového rizika úmrtia, 39 - percentné zvýšenie rizika úmrtia na rakovinu a o 21 percent vyššie riziko úmrtia na srdcovocievne choroby.
Článok na Jama Network Open (link nižšie) obsahuje ešte oveľa viac podrobností. Z nich si napríklad možno povšimnúť, že pivári sú v priemere ohrození viac, ako konzumenti vína. Tak, ako je to aj s priemernou toleranciou alkoholu, riziková dávka je o žien o štvrtinu nižšia. Analyzovaný bol aj socioekonomický status osôb a pridružené zdravotné riziká. Ani tu sa vlastne žiadne prekvapenie nekoná - pupkatý, nezdravo sa stravujúci strýco pri pive je na tom znateľne horšie, ako ináč zdravo žijúci pánko s pohárom kvalitného vína. A ako mnohí tušia, zdravšie, teda menej rizikové je popíjanie pri jedle, než konzumácia alkoholu nalačno.
Odkedy je možné z elektronickej dokumentácie pacientov pomerne jednoducho vytiahnuť a spracovať obrovské kvantá informácii, dozvedáme sa predtým netušené veci. Isteže, pri necielene zozbieraných a k tomu subjektívnych údajoch je treba počítať s určitou chybovosťou, ale v tomto prípade zistenia asi nebudú skreslené tak, že by starci svoje popíjanie zveličovali a ostatní podceňovali.
Nakoniec, organizmus staršieho človeka je po všetkých stránkach zraniteľnejší, takže horšie dôsledky jeho chronického poškodzovania alkoholom sú vlastne očakávateľné. Zrejme sa teda bude musieť zmeniť povedomie verejnosti o tom, ako vlastne alkohol zabíja: všeobecne známe poškodenie pečene a smrť na cirhózu je nápadnou výsadou hŕstky ťažkých pijanov, prípadne smoliarov, náchyľných k poškodeniu pečene aj malým množstvom alkoholu (napríklad v dôsledku prekonanej hepatitídy). Naopak, záludné, bez veľkých štatistík nepoznateľné riziko nádorov a srdcovocievnych ochorení sa v našich krajoch týka množstva ľudí, najmä starších, ktorí o ňom nevedia, ale mali by sa dozvedieť. Otázkou ešte je, koľkí budú ochotní na staré kolená zmeniť svoje zvyky.
Literatúra
Rosario Ortolá et al.: Alcohol Consumption Patterns and Mortality Among Older Adults With Health-Related or Socioeconomic Risk Factors. JAMA Netw Open. 2024;7(8):e2424495. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.24495
Lisa O'Mary: Regularly Drinking Alcohol After 60 Linked to Early Death. Medscape - WebMD Health news. (prístup po registrácii)
Alkohol v krvi môže byť prítomný aj u abstinenta
Autor: Matej Čiernik (04.01.2020)
Houbičky a LSD versus alkohol, kokain,…
Autor: Josef Pazdera (21.01.2020)
Súmrak alkoholu v prevencii srdcovocievnych ochorení
Autor: Matej Čiernik (29.12.2021)
Menej vypitého alkoholu môže znižiť pravdepodobnosť nádorov
Autor: Matej Čiernik (02.09.2022)
Alkohol a kofein, jak se to rýmuje?
Autor: Miloslav Pouzar (22.01.2023)
Diskuze:
Alkohol
Jaroslav P.,2024-10-19 13:36:43
Možná to je tak, že nejsou nemocní, protože pijí alkohol, ale pijí alkohol, protože jsou nemocní. Možná by se ta úmrtnost u těchto lidí o hodně zvětšila, kdyby nepili alkohol.
Re: Alkohol
Mirek Sintak,2024-10-21 21:33:47
Nechápu, jak mnoho přispěvatelů obhajuje alkohol, který je jasný karcinogen (WHO zařadilo do 1. třídy), způsobuje obrovské škody jak na zdraví, tak v sociální a mezilidské oblasti. Z hlediska odvykání patří na úroveň tvrdých drog (heroin). S lehkou dostupností v ČR jak pro děti tak dospívající. Poukazování na popíjení Italů, Francouzů...stačí se podívat na statistiky spotřeby alkoholu v roce 2019 : ČR 13,3l čistého alkoholu/rok/osoby starší 18let. FR 11,3litrů a Italie 8litrů. Přitom, když zde byl příspěvek o THC (konopných látkách), tak se v diskuzi zvedla vlna odsudků a nesmyslných vyjádření o vlivu konzumace na DOSPĚLÉ jedince. https://www.zpmvcr.cz/system/files/dokumenty/2021-02/TZ_Alkohol%20neni%20jen%20cirhoza%20zpusobuje%20i%20rakovinu.pdf, https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/alcohol-and-cancer;https://www.researchgate.net/publication/6424313_Development_of_a_rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_of_potential_misuse
Příčina zvýšené úmrtnosti může být jiná
Richard Vacek,2024-10-19 13:27:30
než pravidelné popíjení alkoholu. Příčinou (a rizikovým faktorem) ,může být třeba to, že člověk přestane řídit auto (tím mozek přichází o podněty během řízení, o adrenalinové situace, o uspokojení, jak to nandal řidiči v sousedním pruhu).
Takový člověk pak může bez hrozby ztráty řidičáku popíjet neškodný alkohol a ve statistikách se bude zdát, že více alkoholu = zdravotní riziko.
odkud byli a "etnicita"
Eva M,2024-10-17 11:01:37
tak ono je klidne mozne, ze si alkohol "vyselektoval" jakesi populace...
ovsem, hmmm, :) populace alkoholu holdujici se treba mohou lip mnozit (?)... nez se tedy "upiji".... :)
secteno podtrzeno -- je to tak trosku na...kocku, takova prace
alkohol
Josef Nýč,2024-10-16 10:51:30
Dobrý den. Studie jsou jedna věc a život skutečný druhá. Všichni jsme v maličkostech různorodí tak, že jen v DNA jsou šimpanzi různorodější. A proto nedávejte 100 procent na studie. Takových studií na vše možné bylo. Maminka mé ženy se dožila 84 let - nepila, nekouřila, ani kávu si nedala a posledních asi 5 let s německým strejdou v hlavě. Její sestra o rok starší žila skoro do sta a dopřála víno, tvrdý, pivo každou neděli nebo oslavu (a věděla, kdy skončit). A jiný je závislý po pár sklenkách. Všechny jedy v malém množství jsou v malém množství lék (u kyanidu v opravdu malém). A ať se přestane tak silně podporovat legalizace marihuany. Je nebezpečnější, protože je to nebezpečnější jako psychotropní s dosahem trvalým i při tzv. rekreační spotřebě. Ověřené s kontaktem těchto osob. Vyjádření, nejsem závislý jsem slyšel od mnohých a viděl jsem, jejich reakci při pokusu bránění dát si.
Re: alkohol
Jerry Atom,2024-10-16 12:40:19
No to je úžasné! Skoro bychom si mohli myslet, že statistika odvozená ze 135000 lidí bude mít nějakou váhu, ale vaši příbuzní ji úplně vyvrátili. Ještě že vás máme, pane Nýči.
Re: Re: alkohol
Josef Nýč,2024-10-16 17:33:54
Ta vaše ironie je jasná, ale je zajímavé, že v širokém okolí se dozvídám, že umřel mladý, nepil, nekouřil, sportoval a jeho starší bratr ( ne že by holdoval, ale rád se napije, kouří a je tu dodnes) a mohu pokračovat. Je to také o tom, jak člověk žije a o spoustě dalších zdánlivě nepodstatných věcí. A příkladů o ,,pijácích alkoholu,, - jeden za vše : Pierre Richard oslavil 90. Ta statistika mi připomíná boj proti kuřákům ( já přitom skoro 30 let nekouřím).
Re: Re: Re: alkohol
Petrox Petrox,2024-10-17 12:31:55
Tak já vám tu "statistiku" založenou na informacích ze širokého okolí trochu nabourám. Sice se to nebude týkat alkoholu, alébrž kouření, nicméně..... :)
Jeden můj děda nekouřil a dožil de 92. Jeho sestra, tedy moje prateta, kouřila od mládí 2 krabičky denně... bylo jí 54, když v brněnské onkologii zemřela na rakovinu plic.
Můj druhý děda taky nekouřil...a dožil se 87 let. Jeho brácha, tedy můj prastrejda, byl náruživým kuřákem údajně už od patnácti let... zemřel kolem padesátky....na rakovinu plic.
Tak tohle jsou "statistiky" založené na osudech mojí rodiny. :)
Re: Re: Re: alkohol
F M,2024-10-20 01:05:28
O takových věcech se povídá právě proto, že nejsou úplně standartní a odporují tomu co se očekává. Třeba běžně se u nás (okolní obce) mluví o obětech nehod, přestože je to velmi výjimečná smrt tak se probírá velmi často a narozdíl od "běžných" se to téměř každý dozví. Zkrátka u vás kombinace malého vzorku a výběrového efektu.
Ty hodnoty v článku jsou vysoké, ale stále je to statistika a navýšení v řádu nižších desítek procent. Tedy něco čeho si všímavý objektivní pozorovatel po delším životě je schopen všimnout, ale k "zákonu" to má daleko.
Re: Re: alkohol
Josef Nýč,2024-10-16 17:36:39
a dodávám v minulosti dle statistik škodilo mléko, máslo, sádlo, tak se nedivte, že to beru na lehkou váhu
Re: Re: Re: alkohol
Petrox Petrox,2024-10-17 12:47:36
Pochopitelně nikdo soudnej netvrdí, že ten kdo nekouří, nepije alkohol, sportuje,.... nemůže zemřít mladej a naopak lenoch žijící nezdravě, že se nemůže dožít i poměrně vysokého věku. Nicméně statistika a pravděpodobnost v tomhle případě hovoří naprosto jasně. Ten, kdo žije zdravě (sportuje, jí střídmě, nepije alkohol, nekouří, nebere drogy,...) má podstatně vyšší pravděpodobnost toho, že se v dobré fyzické a mentální kondici dožije znatelně vyššího věku než člověk, který je vyznavačem opačného životního stylu. A alkohol je toxickou chemikálií, to je prostě neokecatelný fakt.
Re: Re: alkohol
Jaroslav Gutvirth,2024-10-18 07:03:02
Pan Josef je prostě rodinný statistik první třídy.
( Ale nechme jej: nějak je třeba vyřešit ty nešťastné důchody. Vždyť tady důchodci zmírají hladem a zimou a kdyby je zlé děti neposílaly, chudáky, do samoobsluh nakupovat pro vnuky plné košíky, ani bychom je v obchodech nezahlédli.)
Re: Re: Re: alkohol
Ludvík Urban,2024-10-18 10:23:58
Si dělate šoufky, ale právě takovéto rodinné poznatky jsou pohonem a důvodem existence statistiky.
Kdybychom věřili, že v každé rodině mají devadesátiletou tetku, co to do sebe láme jako Zeman, nedělali bychom statistiky na statisícových vzorcích populace a nedozvěděli bychom se, že to je fskutečsti opačně.
Skvělá zpráva
Martin Dolejš,2024-10-16 10:35:04
Taky hledám důvod jak se v neproduktivním, senilním věku zachovat co nejdéle a užívat si života na plno sportem, sexem, apod. :D
Děkuji za návod, ocení to moje budoucí vnoučata, milenky, děti a další osoby, které budu oblažovat svou vitální přítomností, opravovat jim baráky, a životní úspory prošustruji za sex drogy a rock and roll. :D
Profesor Hegglin
Pavel Gašperík,2024-10-16 07:57:57
Autor asi celosvetovo najznámejšej publikácie "Diferenciálna diagnostika vnútorných chorôb" napísal - "cirhózu nedostane každý kto chce... " V súvislosti vyššie uvedeným disk.príspevkom o Francuzoch a Talianoch pre výskyt hepatopatií u týchto národov použil pojem " slabá játra "...
Karel Klement,2024-10-15 22:22:29
Ve studii je uvedeno: Zajímavé je, že u účastníků studie bez zdravotních nebo socioekonomických rizikových faktorů nebyly zjištěny žádné souvislosti v úmrtnosti u účastníků s nízkým nebo středním přijmem alkoholu.
"Interestingly, while no associations with mortality were found in participants without health-related or socioeconomic risk factors among low- or moderate-risk drinkers,"
Studie uvádí tyto úrovně:
Nízká úroveň je pro muže max 20g (15,78ml) a ženy 10g (7,89ml) etanolu.
Střední úroveň je pro muže max 40g (31,56ml) a ženy 20g (15,78ml) etanolu.
Dvě skleničky vína nebo jeden panák whisky u zdravých lidí nemají vliv na úmrtnost podle studie.
Re:
Matej Čiernik,2024-10-16 07:11:59
Ďakujem za doplnenie, toto som tam mal uviesť. V článku je uvedených ešte veľa ďalších asociácii, zhoršený zdravotný stav a zlý socioekonomický status figurujú vo viacerých z nich.
Re:
Petr Galipoli,2024-10-16 17:51:06
Jen technická poznámka.
Nějak mi nesedí ty výpočty. Např. 20 g etanolu a v závorce 15,78 ml. Vážně má etanol hustotu (20/15,78= 1,267 [g/ml])? Hustata Etanolu je udávána 0,789 g/ml.
Takže objem 20 g etanolu (100 %) je 20/0,789 = 25,3 ml
a tak dále.
Re: Re:
D@1imi1 Hrušk@,2024-10-16 18:39:55
Viz. příspěvek hned nad Vámi ;)
Aby to sedělo, stačí přehodit mililitry a gramy. Akorát jsem nezkoumal, jestli je chyba už v originále nebo až v příspěvku pana Klementa. Není to řádový rozdíl, takže nic zásadního nemění, ale pokud by taková zjevná chyba byla v originále, měl bych pochybnost o kvalitě celé té práce.
Hehe...
Many More,2024-10-15 21:35:41
A kdo by tad chtěl smrdět věčně, že jo? :-)
A krom toho, Matěji, statistika je pěkná, ale nějaká jasná a nezpochybnitelná příčinná souvislost by neuškodila :-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce