Elektrické včely: Jak roj včel zvládne vyvolat větší náboj než bouřkový mrak  
Vědci z Bristolské univerzity nedávno odhalili fascinující objev – roje včel mohou generovat intenzitu elektrického pole až 1 000 voltů na metr, což je více než při bouřkových mracích nebo elektrifikovaných prachových bouřích. Tým vědců sledoval včelí roje pomocí monitorů elektrického pole a zjistil, že hustota roje významně ovlivňuje velikost generovaného náboje. Experimentální data přinesla nejen nové otázky o chování včel, ale také důležité poznatky o roli biotických zdrojů elektrické energie v atmosféře.
Elektrické pole roje včel dosahuje až kolem 1 000 voltů na metr. Kredit: Autor článku ve spolupráci s AI.
Elektrické pole roje včel dosahuje až kolem 1 000 voltů na metr. Kredit: Autor článku ve spolupráci s AI.

Když si většina lidí představí roj včel, přemýšlí o opylování rostlin nebo se obává bolestivých žihadel. Ale co kdybychom vám řekli, že včely jsou také malými elektrárnami, které mohou trumfnout i bouřkové mraky? Vědci z Univerzity v Bristolu odhalili, že včelí roje mohou generovat elektrický náboj tak silný, že by se před nimi mohl stydět i samotný Thor.

 

Včely jsou známé tím, že během letu nesou malý elektrický náboj. Tento náboj vzniká díky tření křídel o vzduch a interakci s ionty v atmosféře. Přesto však nikdo netušil, jak velký potenciál by mohl mít celý roj, dokud tým vědců z Bristolu nevykonal sérii experimentů. Během jejich výzkumu se ukázalo, že roj včel může produkovat intenzitu el. pole až 1 000 voltů na metr – to je více než typický bouřkový mrak!

 

Ellard R. Hunting, vedoucí projektu, University of Bristol. Kredit: UB
Ellard R. Hunting, vedoucí projektu, University of Bristol. Kredit: UB

Ellard Hunting, který výzkum vedl, popsal, jak tým začal monitorovat atmosférické elektrické pole v okolí univerzity pomocí citlivých přístrojů. "Když jsem viděl, co naše data ukazují, byl jsem překvapen. Náboj, který jsme naměřili, byl enormní," řekl Hunting. Během této doby bylo okolí klidné, žádné známky bouře nebo blesků, ale v těsné blízkosti výzkumného stanoviště právě roj včel hledal nové místo k životu. To přivedlo tým na myšlenku, že by včely mohly být příčinou tohoto elektrického fenoménu.

 

Pro přesné měření náboje včelího roje vědci použili sofistikované metody, kombinujíc monitorování elektrického pole s vizuálním sledováním roje pomocí kamer. Experiment byl proveden na výzkumné stanici School of Veterinary Sciences na Univerzitě v Bristolu, která disponuje několika včelími úly. Tyto úly jsou často využívány pro výzkumné účely a poskytují tak ideální prostředí pro studium včelích rojů.

Vliv roje včel na gradient atmosférického potenciálu.  
(A) Roj včel prolétající monitorem elektrického pole na experimentálním místě. 
(B) Model ilustrující potenciální vliv roje včel na gradient atmosférického potenciálu (ve V/m). 
(C) Vztah mezi atmosférickým potenciálovým gradientem a hustotou roje včel, která je vyjádřena jako hustota pixelů. Graf ukazuje dynamiku gradientu pro oba případy: roj včel (červeně) a podmínky otevřeného pole (modře). Graf srovnává, jak se gradient atmosférického potenciálu mění v přítomnosti roje včel ve srovnání s otevřeným polem bez včel. Zeleně relativní hustota včel koreluje s gradientem potenciálu (černě).
(D) Analýza vzájemné korelace mezi gradientem atmosférického potenciálu a hustotou včelího roje.
Kredit: Hunting et al. (2022).
Vliv roje včel na gradient atmosférického potenciálu.
(A) Roj včel prolétající monitorem elektrického pole na experimentálním místě.
(B) Model ilustrující potenciální vliv roje včel na gradient atmosférického potenciálu (ve V/m).
(C) Vztah mezi atmosférickým potenciálovým gradientem a hustotou roje včel, která je vyjádřena jako hustota pixelů.
Graf ukazuje dynamiku gradientu pro oba případy: roj včel (červeně) a podmínky otevřeného pole (modře). Graf srovnává, jak se gradient atmosférického potenciálu mění v přítomnosti roje včel ve srovnání s otevřeným polem bez včel. Zeleně relativní hustota včel koreluje s gradientem potenciálu (černě).
(D) Analýza vzájemné korelace mezi gradientem atmosférického potenciálu a hustotou včelího roje. Kredit: Hunting et al. (2022).

 

Ve chvíli, kdy se roj včel rozhodne opustit úl, který je převčelený, původní včelí matka spolu s částí dělnic vyletí a vytvoří roj. Tento roj poté nějaký čas tráví hledáním nového útočiště, přičemž se dočasně shlukuje na větvích stromů, než se rozhodne k dalšímu přesunu. To poskytlo týmu vědců ideální příležitost k měření elektrického náboje generovaného včelami.

 

V rámci experimentu byly umístěny monitory elektrického pole (Boltek EFM 100) přímo pod trasu, kterou roj přelétal. Kromě toho byla použita kamera AKASO V503, která nahrávala roj v reálném čase. Pro srovnání byl stejný monitor umístěn i na otevřeném poli 50 metrů od roje, aby bylo možné odlišit náboj generovaný rojem od jiných možných zdrojů. Výsledky byly více než zajímavé.

 

Data ukázala, že ve chvíli, kdy roj přeletěl nad monitorem, došlo k výraznému nárůstu gradientu potenciálu. Hustota roje byla měřena jako poměr černých pixelů (odpovídajících včelám) k bílým pixelům (pozadí) ve videu, což umožnilo vědcům odhadnout přibližný počet včel v roji. Měření odhalila, že elektrické pole roje dosahovalo maxima kolem 1 000 voltů na metr, což je více než osmkrát větší náboj než typický bouřkový mrak.

 

Tyto výsledky byly analyzovány pomocí lineární regrese, která ukázala vysokou korelaci mezi hustotou roje a sílou elektrického pole (R² = 0,85). Čím hustší byl roj, tím silnější bylo elektrické pole. Tato zjištění podporují hypotézu, že roj včel může mít významný vliv na lokální atmosférické elektrické pole. Jedním z hlavních zjištění studie bylo, že hustota náboje generovaná včelím rojem je srovnatelná s běžnými meteorologickými jevy, jako jsou bouřkové mraky nebo elektrizované prachové bouře. Výzkumný tým provedl analýzu, ve které porovnal náboj včelího roje s těmito jevy. Výsledky ukázaly, že náboj včelího roje byl v některých případech až osmkrát vyšší než u bouřkového mraku.

 

To je fascinující zjištění, protože včelí roje by mohly být jedním z dosud neprobádaných zdrojů elektrických polí v atmosféře. Vědci spekulují, že podobný fenomén by mohl nastávat i u jiných druhů hmyzu, jako jsou sarančata, která se často shlukují do obrovských rojů. Výzkumníci dokonce použili trojrozměrný model, aby simulovali, jak by mohly různé hustoty roje ovlivnit místní elektrické pole. Tento model potvrdil, že roj včel má dostatečnou hustotu náboje na to, aby měl měřitelný vliv na atmosférické podmínky.

 

Ačkoli ještě není jasné, jaký praktický význam má tento elektrický fenomén pro samotné včely, existuje několik teorií. Jednou z možností je, že tento náboj může hrát roli v orientaci včel při hledání potravy, protože je známo, že se včely orientují podle elektrických polí květin. Další možností je, že náboj vzniká jako vedlejší produkt jejich letu a tření křídel o vzduch.

 

Objev, že včelí roje mohou generovat elektrické pole srovnatelné s bouřkovými mraky, je dalším důkazem toho, jak složitá a fascinující příroda dokáže být. Tento fenomén nám připomíná, že i ty nejmenší tvory nelze podceňovat, a otevírá nové možnosti pro výzkum v oblasti atmosférické elektřiny a interakce mezi biotickými a abiotickými faktory v atmosféře.

 

Literatura

Hunting, E. R., O'Reilly, L. J., Harrison, R. G., Manser, K., England, S. J., Harris, B. H., & Robert, D. (2022). Observed electric charge of insect swarms and their contribution to atmospheric electricity. iScience, 25(11), 105241. 

 


Poznámka redakce

Při případném ověřování výsledků pokusu se včelami doporučujeme obezřetnost

Datum: 07.10.2024
Tisk článku

Související články:

Obyčejně očesat, nebo zabzučet?     Autor: Josef Pazdera (05.07.2017)
V porovnání se čmeláky jsou včely neefektivní     Autor: Josef Pazdera (01.07.2018)
Láska je slepá a u včel to platí doslovně     Autor: Josef Pazdera (11.09.2019)
Řekl jí lásko, mě ubývá včel     Autor: Miloslav Pouzar (06.10.2019)
Geneticky modifikované bakterie zachraňují včely     Autor: Magda Zrzavá (11.02.2020)
Kůrovcová kalamita prospívá včelám     Autor: Josef Pazdera (16.10.2020)
Nově objevené druhy včel sbírají nektar v noci     Autor: Josef Pazdera (31.10.2020)
Včely a mravenci v éře dinosaurů     Autor: Vladimír Socha (10.08.2021)
Včela jako živý detektor rakoviny plic?     Autor: Dagmar Gregorová (01.07.2024)



Diskuze:

Konečně jsem to pochopil

Jarda Ticháček,2024-10-12 12:30:30

Kdysi dávno mi za jízdy do auta vnikla část roje.
A já byl dodnes přesvědčen o tom, že mi motor zhasl kvůli tomu, že jsem dupnul na brzdu a na nějakou spojku jsem se vykašlal.
A teď je mi to jasné. Ty mrchy elektrické mi to auto chcíply pomocí EMP.

Odpovědět

:)

Eva M,2024-10-09 02:18:45

ze by prispevek do energeticke diskuze? :)

Odpovědět

Pole na polích

Hans Voralberg,2024-10-08 12:04:56

To, že včely vnímají elektrický náboj květu je známo už nějakou dobu a v článku je to i naznačeno. Včela dokáže vnímat elektrický náboj na dálku (snad v řádu decimetrů) a usednutím na tento květ ho dokáže změnit. Význam spočívá v tom, že včela pozná květ, kde už někdo vysál nektar od květu, kde se tak ještě nestalo. Nemusí tedy zkoušet sosákem každý květ zvlášť, včetně těch prázdných.
Mám za to, že se opravdu nakonec zjistí, že elektrická pole vytvářejí i jiné druhy hmyzu a že rovněž dokáží změnit náboj květu.

Odpovědět


Re: Pole na polích

F M,2024-10-12 00:37:19

Oni to právě k jiným druhům hmyzu směřují je to takové "slovo do pranice", že ten biogenní vliv na ten "prostorový náboj/gradient potenciálu" může mít nějaký dopad. Ty včely zkoumají protože se zkoumají relativně lehce "Zde je roj včel zkoumán jako symbolický příklad takové agregace hmyzu". Především poukazují na ty kobylky, tam to právě srovnávají s těmi povětrnostními vlivy: "jsou schopny překročit hustoty náboje uváděné pro elektrické bouře a mraky", u dalších je to mnohem slabší (odhady, motýly komáři). Snaží se říct/dokázat na těch včelách, že se to týká všech organismů v atmosféře a že ji tím ovlivňují. Má to možná mít vliv třeba na transport prachu, kde by to mělo kromě zvýšení schopnosti atmosféry ten prach vynášet "atmosférický prostorový náboj zvyšuje agregaci a pohyb vzdušných částic", navíc umožnit vynesení větších zrníček než je normálně možno (i Sahara). Ale má to mít vliv na pohyb i různých látek "pro způsobování migrace biologicky relevantních iontů (např. dusičnanů, síranů, radonu)".

Odpovědět

Bouře ve sklenici vody?

Radim Polášek,2024-10-08 07:04:57

Podle mne je článek "bouře ve sklenici vody". Vrstva atmosféry, ve které se "dělá" počasí jsou jednotky kilometrů, ale letící roj včel ovlivňuje gradient elektrického pole od výšky 1 - 2 metrů do výšky odhaduji 5 metrů. Větší výšky by letící roj včel neměl dosáhnout mimo překonávání nějakých lineárních terénních překážek, které nejdou obletět.
Takže jediný vliv, který letící roj má, může být jedině pod bouřkovými mraky, ze kterých ještě neprší přilákáním výboje - blesku.
A jinak se v případě včelího roje jedná o množství samostatných vodivých těles oddělených nevodivým prostředím. Každé takové těleso - včela se ve vhodném prostředí nabíjí elektrickým nábojem daným velikostí tělesa - včely. A jak jsou včely v roji nabité, dá se velmi jednoduše měnit elektrický gradient v místě, kde roj letí změnou rozestupu včel od sebe. Když včely letí blízko vedle sebe, elektrický gradientr se zmenšuje, když dál od sebe, elektrický gradient v ovzduší se zvyšuje. Zhruba jako u vzduchového nabitého kondenzátoru. Když desky kondenzátoru přiblížíme k sobě, napětí n něm se sníží, když oddálíme, napětí na něm se zvýší.

Odpovědět


Re: Bouře ve sklenici vody?

Igor Druhý,2024-10-08 16:59:49

Tá úvaha o včelách bude nesprávna, nahusto letiace včely predsa musia vytvoriť vyšši gradient elekrického poľa, nie opačne.
Celkové elektrické napätie medzi 2 včelami síce môže teorericky pri ich vzďaľovaní nakrátko stúpnuť, no "bodový" gradient el. poľa v prietore medzi nimi musí výrazne klesať.

Odpovědět

Článek moc zajimavý, ale ...

František Kroupa,2024-10-07 15:52:42

... ty fyzikální jednotky, pojmy a překlad :-(. Elektrický náboj má rozměr coulomb (A.s), tedy ne "náboj až 1 000 voltů na metr". Naopak ve V/m popisujeme intenzitu elektrického pole. Intenzitu, nikoliv sílu. Dále "došlo k výraznému nárůstu elektrického pole" - v originálním článku se ale píše gradientu potenciálu (PG).

Odpovědět


Re: Článek moc zajimavý, ale ...

Redakce .,2024-10-07 19:22:25

Opraveno, díky za echo.

Odpovědět


Re: Článek moc zajimavý, ale ...

Igor Druhý,2024-10-08 16:42:36

Intenzita elektrického poľa a gradient elektrického potenciálu je to isté, teda snáď až na opačný smer.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz