Čína používá produkty společnosti SpaceX jako seznam přání a zdatně kopíruje jednu technologii za druhou. Jednou z mnoha takových recyklovaných technologií je opětovně použitelný raketový stupeň. V Číně ho vyvíjí „soukromá“ společnost Deep Blue Aerospace z provincie Ťiang-su na východním pobřeží Číny.
Deep Blue Aerospace před pár dny, v neděli 22. září (2024) uskutečnili letový test raketového stupně Nebula-1, který až úsměvně připomíná prototyp rakety Falcon 9 „Grasshopper.“ Raketa nejprve úspěšně vzlétla, nakonec ji ale čekal tvrdý náraz, když nezvládla přistání. Deep Blue Aerospace vyvíjejí opětovně použitelné rakety od roku 2016. Nedělní test proběhl na jejich kosmodromu Ejin Banner Spaceport ve Vnitřním Mongolsku.
Cílem testu bylo prověřit funkčnost systémů raketového stupně, jeho schopnost operovat po oddělení od nosné rakety a návrat na zem při řízeném přistání. Nebula-1 je vybavená raketovým motorem na kapalné palivo (kerosin s kapalným kyslíkem) Leiting-20, který vyvine tah 20 tun.
Raketa Nebula-1 už má za sebou testy v nízkých výškách do 100 metrů. Teď už postoupila k letům ve výšce do 100 kilometrů. Podle informací Deep Blue Aerospace trval nedělní test 179 sekund a Nebula-1 při něm splnila 10 z 11 cílů. Bohužel, 11. cílem bylo přistání, které nedopadlo dobře.
Při startu Nebula-1 využila všechny tři své motory. Když se dostala do maximální výšky, která ale nebyla upřesněna, ponechala v chodu jen motor ve středu rakety. Poté klesala jen se středovým motorem a blížila se k přistávací ploše. Tam tvrdě narazila. Analýzy průběhu letu odhalily, že došlo k selhání řídicího systému. Nebula-1 provedla přistávací manévr a vypnula zbývající motor, když byla ještě ve vzduchu. Deep Blue Aerospace to berou sportovně a hodlají využít dat z nepovedeného testu při další letu rakety Nebula-1, který plánují na listopad.
Video: BOOM! Nebula-1 Landing Failure
Literatura
Úspěšný start soukromé nosné rakety Falcon 9
Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2010)
Svižné saranče od SpaceX má za sebou rekordní let do výšky 744 metrů
Autor: Stanislav Mihulka (14.10.2013)
Evoluce Falconu 9
Autor: Michael Voplatka (19.04.2016)
Diskuze: