Díky paleogenetice a paleogenomice je už dneska nad slunce jasnější, že se naši předci – pravěcí Homo sapiens – křížili s neandrtálci, denisovany a zřejmě i dalšími pravěkými lidmi.
Pro nás Evropany je asi nejzajímavější křížení s neandrtálci, protože nám dodnes kolují žilami až 4 % jejich krve. V DNA současného lidstva se tak nachází více neandrtálské DNA, než kolik ji nosili v dané době všichni příslušníci neandrtálské populace. Nerozluštěná zůstává otázka, kde ke křížení Homo sapiens a Homo neanderthalensis došlo.
Křížení se odehrálo v pozdním pleistocénu. Tým Vedený Elham Ghasidianovou z univerzity v Kolíně nad Rýnem nyní v časopise Scientific Reports představil výsledky modelování ekologických nik z tohoto období v jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropě. Získali tak představu o areálu rozšíření neandrtálců a také o postupu pravěkých Homo sapiens z Afriky do Asie a Evropy. Nejvíce vědce zajímaly oblasti, kde se areály obou druhů pravěkých lidí překrývaly. Za potenciální místo jejich střetu určili pohoří Zagros, které se táhne dnešním Íránem, Irákem a Tureckem.
Ghasidianová a spol. se domnívají, že přes Zagros vedl koridor spojující palearktickou domovinu neandrtálců, s afrotropickou oblastí, odkud pocházeli pravěcí Homo sapiens. Vysoká biologická rozmanitost oblasti Zagrosu dovolovala v té době existenci poměrně velké populace lovců a sběračů. Panovalo zde však poměrně drsné glaciální klima, a to mohlo natlačit oba druhy lidí do „malých kapes“, kde vládly příhodnější podmínky. Neandrtálci a Homo sapiens se tak dostávali do kontaktu, což vyústilo ve vzájemné křížení.
Modely biotopové vhodnosti dvou druhů Homo a jejich potenciální kontaktní a křížící se zóny v jihozápadní Asii a jihovýchodní Evropě. Vygenerováno v QGIS 3.14.1 ( www.qgis.org ). Postavy neandrtálců (vlevo) a moderního člověka (vpravo) jsou převzaty z www.demorgen.be . Kredit: Saman H. Guran, et al., Scientific Reports 14 (2024) |
Teoretickému modelu dodává na věrohodnosti skutečnost, že se ve vytipované oblasti našly důkazy o osídlení jak neandrtálci, tak i pravěkými Homo sapiens. Patří sem i známá severoirácká jeskyně Šanidar s pohřebištěm neandrtálců. O tom, že ke křížení Homo sapiens a neandrtálců došlo právě v Zagrosu svědčí nepřímo i studie, které prokázaly podobné rysy obličeje neandrtálců a moderních lidí z této oblasti. Ke křížení obou druhů pravěkých lidí tu zřejmě došlo před 80 až 120 tisíci lety.
Video: Shanadar Cave, Kurdistan
q
Prameny:
Guran, S. H., Yousefi, M., Kafash, A., & Ghasidian, E. (2024). Reconstructing contact and a potential interbreeding geographical zone between Neanderthals and anatomically modern humans. Scientific Reports, 14(1), 20475.
Churchill, S. E., Keys, K., & Ross, A. H. (2022). Midfacial Morphology and Neandertal–Modern Human Interbreeding. Biology, 11(8), 1163.
Jak denisované pomohli Homo sapiens zabydlit Tibet
Autor: Jaroslav Petr (09.12.2021)
Úspěšná amputace stará 31 000 roků
Autor: Jaroslav Petr (10.09.2022)
Odkrývání tajemství sociálního života neandertálských skupin
Autor: Dagmar Gregorová (04.11.2022)
Diskuze:
neandrtálci
Jaroslav Mitlener,2024-09-22 20:36:56
zajímalo by mě, kde mají neandrtálci původ. Jsou "paleoarktického původu"? Nepamatuji se, že bych někdy četl o původu a jejich vývoji. děkuji mitlener
Dokument na Netflixe
Štefan Židek,2024-09-19 19:45:11
O nálezoch v jaskyni Šanidár má Netflix zaujímavý dokument, myslím, že sa volá "Secrets of the Neanderthals". Je tam popísané ako sa s jednotlivými nálezmi menili teórie o správaní nenadertálcov, dokonca sa jeden z nálezov dlho považoval za dôkaz prvých pohrebných obradov.
Ďakujem za článok, veľmi zaujímavá téma.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce