Vztah mezi lidmi a psy se vyvíjí desítky tisíc let. Z původních pomocníků při lovu a hlídačů se v mnoha případech stali členové rodin, kteří poskytují emocionální podporu a dělají společnost. Psi se rovněž naučili číst lidské emoční stavy a komunikační signály, chápat je a reagovat na ně. Neurální mechanismy tohoto mezidruhového partnerství a komunikace, ale zůstávají z valné většiny neznámé.
Dřívější výzkum ukázal, že během sociálních interakcí v rámci stejného druhu dochází ke „sladění mozků“ (interbrain neural coupling). Vědci to pozorovali u lidí a poté i u dalších druhů primátů, myší nebo netopýrů. Až doposud šlo vždy o sociální interakce v rámci jednoho druhu.
Yong Zhang z Chinese Academy of Sciences v Pekingu a jeho kolegové použili neinvazivní bezdrátový elektroencefalogram (EEG) k současnému měření mozkové aktivity u laboratorních bíglů a pro ně neznámých lidí během vzájemných sociálních interakcí.
Jako první prokázali přímé „sladění“ či synchronizování mozků mezi lidmi a psy, především ve frontální a parietální části mozkové kůry, které se podílejí například na společné pozornosti při sociální interakci (joint attention). Frontální oblast většinou zpracovává vizuální vjemy, parietální zase somatosenzorické.
Vědci rovněž využili ve výzkumu psy s mutací genu Shank3. Tato nenápadně pojmenovaná mutace brání psům, aby se jejich mozky synchronizovaly při sociální interakci s lidmi. Pro vědce a lékaři jsou psi s touto mutací pozoruhodným modelem poruch autistického spektra. Zhang a spol. těmto psům podali halucinogen LSD, což mělo na jejich chování dramatický vliv. Jediná dávka LSD do značné míry napravila „autistické bígly,“ kteří pak byli schopni se sladit s lidmi na neurální úrovni.
Badatelé přiznávají, že konkrétní mechanismus, kterým LSD působí na autistické chování, zůstává nejasný. K tomu, aby se z tohoto objevu vyklubala nová terapie pro pacienty s autismem, ale ještě bude nutné celou věc důkladně prozkoumat a ověřit. Jak říká Zhang, jejich výzkum v tuto chvíli přinesl dva fascinující poznatky. Narušené neurální sladění mozků by se mohlo stát biomarkerem pro autismus a halucinogeny jako LSD mohou ulevit od sociálních symptomů autismu.
Video: "Neural coupling during cooperation as a biomarker for human social contact" — Edda Bilek
Literatura
Když mozek jinak vnímá svět
Autor: Dagmar Gregorová (04.05.2011)
Rain Manovi by předepsali extázi. MDMA se stává nadějí pro těžké autisty
Autor: Stanislav Mihulka (30.05.2015)
Budou se autistické děti léčit hormonem „sociability“ nebo pupečníkovou krví?
Autor: Josef Pazdera (21.10.2021)
Lysohlávky – nadějný zdroj léčiva na duševní nemoci?
Autor: Dagmar Gregorová (16.10.2023)
Neandertálská DNA má prsty v autismu
Autor: Stanislav Mihulka (19.06.2024)
Diskuze:
mariška
Zdeno Janeček,2024-09-13 08:35:35
nejak hodne se objevuji clanky o tom, ze mariska pomaha lidem s Alzhaimerem, Parkinsonem a mozna aj na ine dusevni choroby. Uz davno mela byt povolena uzivat mariska na lekarsky predpis.
---
Zase se vylila vanicka aj s ditetem, viz Greem Deal, kdy se to zvrhlo uplne do extremu.
Viz sodovkove napoje s CO2, ktere nikomu nevadi !! A ze to su miliony tun CO2!!
Re: mariška
Vít Výmola,2024-09-13 12:53:02
... snad je to s těm sodovkama myšleno jenom jako nadsázka. :D
Re: mariška
Eva M,2024-09-13 15:50:10
tos na chlastu a cigarech uz nevytriskate, volne prodejnyma lekama se vseci cpou jak cena dovoli, "nutne" nove a nejnovejsi mobily, displeje, televize si uz vseci koupili, aji si na ne pujcili, co jen muze ma henty kuhvitka, aby se ksefty hejbaly -- a ony se ne a ne roztocit tak, jak by rozpocet potreboval......................TOZ NA CO BYSTE SAKVA S MASLEM CHTEL MIT REKLAMU, ABY TO CHTEL OPRAVDU, ALE OPRAVDU KAZDEJ???
este zbyva to zdaneni prostituce, ale tam mam teorii ze se zjistilo, ze ten vydelek by nakonec byl mensi nez u fetu.....
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce