Elektrony, tedy nabité částice se obvykle volně pohybují skrz kov. Když se setkají s neprostupnou překážkou, v typickém případě na ně působí tření a náhodně se rozptýlí, jako když se srážejí biliárové koule. Nicméně, v určitých exotických materiálech se mohou stávat zvláštní věci. Částice, jako jsou elektrony, mohou interagovat s okrajem takového materiálu, a pak plynout v určitém směru, jako když mravenci lezou po okraji chodníku.
Elektrony se v takovém případě ocitnou v exotickém „okrajovém stavu“ (edge state), v němž se mohou pohybovat bez vlivu tření. Dokud se drží hranice dotyčného materiálu, mohou bez námahy klouzat kolem překážek. Na rozdíl od chování elektronů v supravodičích, v nichž se všechny elektrony pohybují zcela bez odporu, se proud elektronů v „okrajovém stavu“ objevuje pouze na hranici materiálu.
Fyzici Massachusettského technologického institutu (MIT), které vedl Richard Fletcher, přímo pozorovali „okrajové stavy“ v oblaku ultrachladných atomů kvantového plynu. Jako první pořídili snímky částic, které plynou uvedeným způsobem, jako lezoucí mravenci, podél hranice materiálu, aniž by docházelo ke tření – i když se jim do cesty dostane překážka. Pro účely experimentu použili namísto elektronů ultrachladné atomy, které jsou pochopitelně mnohem větší , s jejichž pomocí napodobili fyziku elektronů v magnetickém poli.
Na první pohled to vypadá jako poněkud bezúčelné fyzikální hrátky. Tento výzkum by ale mohl vylepšit schopnosti fyziků manipulovat elektrony do pohybu v materiálech bez tření, což by pak, s trochou vědeckého štěstí, vedlo k super účinnému, bezztrátovému přenosu energie a dat.
Jak uvádí Fletcher, lze si představit, že se do budoucích zařízení budou vkládat kousky vhodného materiálu, kolem jejichž hranic pak budou putovat elektrony v „okrajovém stavu.“ Díky tomu se budou pohybovat mezi různými částmi elektroniky bezztrátovým přenosem. Fletcher je nadšený z toho, že na vlastní oči vidí exotickou materiálovou fyziku, která je neuvěřitelná, ale obvykle bývá skrytá v materiálech před našimi zraky.
Video: Anomalous edge states
Literatura
Máme první supravodič v pokojové teplotě. Jen potřebuje extrémní tlak
Autor: Stanislav Mihulka (18.10.2020)
Převratná studie o materiálu supravodivém za běžných podmínek sklízí kritiku
Autor: Dagmar Gregorová (02.08.2023)
Exotický supravodič je možné ovládat magnetickým polem
Autor: Stanislav Mihulka (20.04.2024)
Diskuze: