V Dánsku spustili první továrnu na výrobu zeleného amoniaku  
Společnosti Topsoe, Skovgaard Energy a Vestas vybudovali první továrnu na světě, která je určená k výrobě zeleného amoniaku ze solární a větrné energie. Továrna v dánském Ramme by měla vyrobit asi 5 000 tun zeleného amoniaku ročně, čímž uspoří asi 8 200 tun emisí oxidu uhličitého.
První továrna na zelený amoniak na světě. Kredit: Topsoe.
První továrna na zelený amoniak na světě. Kredit: Topsoe.

Trio dánských energetických společností společnými silami vybudovalo v dánském Ramme první továrnu na světě, která produkuje zelený amoniak. Podle dostupných zpráv zvládne vyrábět 5 tisíc tun zeleného amoniaku ročně, v plném rozsahu ze solární a větrné energie. Provoz této továrny by měl uspořit asi 8,2 tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně.

 

Zelený amoniak. Kredit: World Economic Forum.
Zelený amoniak. Kredit: World Economic Forum.

Cílem projektu je vyladit procesy elektrolýzy a syntézy amoniaku a zlepšit efektivitu finančních nákladů, které je nutné do vybudování a provozování těchto technologií vložit. Díky tomuto přístupu trojice, kterou tvoří společnosti Topsoe, Skovgaard Energy a Vestas, porazila další projekty, zabývající se produkcí amoniaku ve větším měřítku.

 

Továrna na amoniak v Ramme získala podporu Danish Energy Technology Development and Demonstration Program, v celkové výši přes 12 milionů amerických dolarů. Výroba amoniaku je v současné době zodpovědná za asi 1,2 procenta globálních emisí oxidu uhličitého.

 

Výstavba továrny na amoniak. Kredit: Skovgaard Energy.
Výstavba továrny na amoniak. Kredit: Skovgaard Energy.

Zelená varianta se může stát přímou náhradou za „fosilní“ amoniak při výrobě hnojiv i v dalších odvětvích průmyslu. Podle konzultační společnosti McKinsey & Company je výměna fosilního amoniak za zelený jednou ze snazších cest pro omezení emisí uhlíku v zemědělství.

 

S tím, jak se ekonomiky jednotlivých zemí posouvají k zelené energetice, lze předpokládat, že cena výroby zeleného amoniaku bude dál klesat. Dnes se zelený amoniak využívá především při výrobě hnojiv, což představuje asi 70 procent spotřeby amoniaku, uplatňuje se i jako médium k bezpečnému a levnému transportu vodíku. Do budoucna by se mohl amoniak využívat také jako palivo.

 

Dánský projekt je ukázkou technologie typu Power-to-X. Jde o technologie přeměny elektrické energie na uhlíkově neutrální syntetická paliva, jako je vodík, syntetický zemní plyn, kapalná paliva nebo další chemikálie. Takto vyrobená paliva lze používat tam, kde je jinak obtížné dosáhnout snížení emisí uhlíku anebo jako médium pro dlouhodobé uskladnění energie. Ve světě vznikají další velké projekty tohoto typu, které by měly být v dohledné době v provozu.

 

Video: The world's first dynamic ammonia plant in Ramme, Denmark

 

Video: Explainer: Why we're unfolding the potential of green ammonia

 

Literatura

New Atlas 28. 8. 2024.

Datum: 01.09.2024
Tisk článku

Související články:

Hlubokomořští mikrobi hltají skleníkové plyny i ropu     Autor: Josef Pazdera (01.12.2018)
Britští Reaction Engines vyvíjejí amoniakové reaktory pro letadla     Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2021)
Výroba amoniaku elektrolýzou by mohla konečně vyřadit Haber-Boschovu syntézu     Autor: Stanislav Mihulka (03.12.2021)
Věřte, nevěřte     Autor: Tomáš Hluska (01.04.2022)
Důmyslný modernizační systém předělá dieselový motor na 90% vodíkový pohon     Autor: Stanislav Mihulka (16.10.2022)
Japonští vědci objevili nový postup pro snadné a bezpečné skladování vodíku     Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2023)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz