Královská mincovna otevřela zlatý důl s použitými plošnými spoji  
Elektronického odpadu je čím dál tím víc. Představuje ohromný poklad, protože obsahuje nemalé množství zlata a dalších cenných látek. V jeho těžbě hledá novou příležitost britská mincovna Royal Mint, které je jasné, že mince už zřejmě nečeká oslnivá budoucnost. Na rozdíl od recyklace a dalšího zpracování drahých kovů.
Zlatý prsten z e-odpadu, kolekce 886. Kredit: Royal Mint.
Zlatý prsten z e-odpadu, kolekce 886. Kredit: Royal Mint.

Britská Královská mincovna (Royal Mint), která dnes sídlí v malebném městě Llantrisant na jihu Walesu, má velmi dlouhou historii, kterou počítá od symbolického roku svého založení 886 našeho letopočtu. Po celou tu dobu se věnuje ražbě mincí a výrobě dalších předmětů z drahých kovů. Přestože je Královská mincovna stále předním britským výrobcem takových komodit, dnešní doba se stále více odvrací od mincí. Proto musí hledat nové příležitosti.

 

Plošné spoje jsou zlatý důl zítřka. Kredit: Royal Mint.
Plošné spoje jsou zlatý důl zítřka. Kredit: Royal Mint.

Jak se zdá, Královská mincovna teď zkouší štěstí ve stále ještě velmi mladém odvětví elektronického odpadu. Ve Velké Británii je to dobrá volba, protože jsou druhým největším producentem tohoto typu odpadu na světě, pokud jde o množství e-odpadu na hlavu. V roce 2022 bylo ve světě vyhozeno asi 62 milionů tun použitých elektronických zařízení. Přitom není tajemstvím, že elektronický odpad obsahuje jak toxické látky, tak i velmi cenné prvky. Množství elektronického odpadu navíc stále stoupá. V roce 2030 se očekává 82 milionů tun ročně.

 

Logo. Kredit: Royal Mint.
Logo. Kredit: Royal Mint.

Podle Královské mincovny se v dnešní době recykluje méně než 20 procent elektronického odpadu. Zároveň je téměř neuvěřitelných 7 procent veškerého zlata uloženo v elektronických zařízeních, většinou v deskách plošných spojů. V elektronickém odpadu by měly být k dispozici drahé kovy v hodnotě kolem 57 miliard dolarů.

 

Královská mincovna využívá svých zkušeností a snaží se nejen recyklovat elektronický odpad, ale také navázat dalším zpracováním recyklovaného zlata. V jižním Walesu nedávno otevřeli továrnu o rozloze 3 700 metrů čtverečních, která by měla zpracovat 4 tisíce tun desek plošných spojů ročně.

 

Tato továrna využívá ke zpracování elektronického odpadu proces vyvinutý kanadskou společností Excir. Zahrnuje rozlámání desek plošných spojů a jejich namáčení v chemikálii šetrné vůči životnímu prostředí, která uvolňuje zlato z odpadu při pokojové teplotě. Pak už jenom stačí získat částice zlata a recyklovat je. Podle společnosti Excir je tímto způsobem možné vytěžit přes 99 procent zlata z elektronického odpadu během pár sekund.

 

Královská mincovna vyrábí z recyklovaného zlata kolekci šperků 886, která zahrnuje dva přívěsky, náramek a pečetní prsten, zhruba v ceně 1 937 až 3 805 dolarů. Recyklují také stříbro, tentokrát z rentgenových filmů. Z něho rovněž vyrábějí šperky, které je možné pořídit od zhruba 285 dolarů. Generální ředitelka Anne Jessoppová doufá, že recyklace elektronického odpadu zajistí přežití společnosti, pracovních míst i dovedností jejich specialistů.

 

Video: The Royal Mint | Recovering gold from electronic waste

 

Literatura

New Atlas 7. 8. 2024.

Datum: 08.08.2024
Tisk článku

Související články:

Industrie kykladské rané doby bronzové     Autor: Zdeněk Kratochvíl (19.07.2020)
„Zelená“ těžba z vulkanických slaných pramenů poskytne měď, zlato nebo lithium     Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2021)
„Blesková“ recyklace účinně těží cenné kovy z elektronického odpadu     Autor: Stanislav Mihulka (07.10.2021)
Nanovláknový aerogel ze syrovátky velmi účinně těží zlato z e-odpadu     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2024)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz