Nejvýkonnější superpočítač vymyslel recept na mimořádně extrémní diamant  
Superdiamant BC8 by měl být nejtvrdším materiálem ze všech, co známe. Vědci předpokládají, že se vyskytuje uvnitř planet minimálně dvakrát větších než Země. Superpočítač Frontier se zapotil, ale dal dohromady recept, s nímž snad vědci vybavení výkonnými lasery National Ignition Facility dovedou superdiamant vyrobit.
Superpočítač a diamant. Kredit: generative image via New Atlas.
Superpočítač a diamant. Kredit: generative image via New Atlas.

Diamanty jsou nejen blyštivými drahokamy, ale také představují velmi užitečný materiál, z běžně dostupných nejtvrdší na světě, pro rozmanité aplikace, od vrtných souprav až po polovodiče v jaderných bateriích. Jsou ale i tvrdší možnosti.

 

Superdiamanty BC8 (eight-atom body-centered cubic) by měly být tvrdší než cokoliv z toho, co známe. Vědci je vlastně předpověděli už dávno, velmi extrémní formu diamantu, v němž se nachází 8 atomů uhlíku tam, kde má běžný diamant jen 4 uhlíky. Potíž byla v tom, že superdiamantový materiál by měl existovat za tak vysokých tlaků a teplot, jaké panují v centru planet nejméně dvakrát větších než Země.

 

Ivan Oleynik. Kredit: University of South Florida.
Ivan Oleynik. Kredit: University of South Florida.

Přesto je v zásadě možné vytvořit superdiamanty BC8 v laboratoři, pokud se jim tam povede dosáhnout ohromného tlaku a velice vysoké teploty. Ukázalo se, že je to skvělá příležitost pro americký superpočítač Frontier, momentálně nejvýkonnější na světě, který jede na 1,7 exaFLOPS v zařízení Oak Ridge Leadership Computing Facility v Tennessee. Fyzik Ivan Oleynik z americké University of South Florida a jeho tým sehnali strojový čas na Frontieru a zkusili s ním udělat praktičtější recept na superdiamant BC8.

 

Frontier. Kredit: OLCF at ORNL, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Frontier. Kredit: OLCF at ORNL, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Jak skromně poukazuje Oleynik, jde o ultimátní výzvu fyziky vysokých tlaků. Podle něj jde o moderní verzi Kamene mudrců, který hledali středověcí alchymisté. Jenomže ti neměli Frontier. Vědci nakrmili Frontier ohromným množstvím dat, aby trénovali modul LAMMPS (Large-scale Atomic/Molecular Massively Parallel Simulator), který byl pro účely hledání receptu na superdiamant vhodný.

 

Bylo to výpočetně náročné. LAMMPS běžel 24 hodin na 8 tisících z 9 400 výpočetních jader Frontieru. Analýzy ukázaly, že je možné přeměnit běžné diamanty na superdiamanty, ale vyžaduje to zvláštní krok. Je nutné nejprve roztavit běžné diamanty a jejich strukturu pak lze přestavět na superdiamanty. Takový proces pochopitelně vyžaduje velmi extrémní podmínky – tlak cca 12 milionů atmosfér a teplotu přes 4 700 °C, blížící se teplotě na povrchu Slunce.

 

Jsou to pekelné požadavky. Nicméně, Frontier vědcům napověděl, že je možné takových podmínek dosáhnout sériemi vhodně uspořádaných rázových vln. Oleynik s kolegy zahajují testování uvedeného receptu na superdiamant v zařízení National Ignition Facility laboratoří Lawrence Livermore National Laboratory. Tam jsou na to vybaveni více než dobře. Jejich 192 laserů dokáže vytvořit teplotu 100 milionů °C a tlak vyšší než 100 miliard atmosfér. Podle Oleynika to sice není zaručené, ale s Frontierem prý mají solidní naději na úspěch.

 

Video: Could Frontier help build a better diamond?

 

Literatura

New Atlas 30. 7. 2024.

Journal of Physical Chemistry Letters 15(4).

Datum: 01.08.2024
Tisk článku



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz