Když se v roce 2021 vynořil projekt plovoucí soustavy větrných turbín Windcatcher norských Wind Catching Systems, ihned se objevily pochyby. Není divu, v plné velikosti to je masivní monstrum o výšce 324 a téměř stejné šířce, které, jak píše Darren Quick na platformě New Atlas, napíná hranice proveditelnosti k prasknutí.
Zároveň je to ale velmi lákavý koncept. Windcatcher pokrytý desítkami malých turbín by měl generovat až 126 MW, v příhodných podmínkách snad ještě víc, čím dalece předčí gigantické turbíny s jedním (či dvěma) rotory.
Konstrukce rozkládá hmotnost turbín, stejně jako využití síly větru na velkou plochu.
Výhodou je i jednodušší instalace oproti masivním turbínám, snadnější přístup kvůli údržbě, flexibilnější design, a také delší životnost, kterou Wind Catching Systems odhadují na 50 let, ve srovnání se 30 lety konvenčních větrných turbín. Nemluvě o mnohem snadnější logistice ve všech fázích provozu Windcatcheru.
Píše se rok 2024 a Wind Catching Systems podle všeho s tímto projektem významně pokročili směrem k realizaci. V červenci 2022 sehnali 10 milionů dolarů od GM Ventures, investiční odnože General Motors. V září 2022 a únoru 2023 následovaly norské granty v hodnotě 2,1 milionů, respektive 0,9 milionů dolarů od norské vládní agentury Enova SF, která se zaměřuje na nové technologie související se snižováním emisí uhlíku.
Windcatcher nedávno pokořil další významný milník, když získal významné osvědčení od mezinárodní agentury DNV (Det Norske Veritas), která se zabývá standardy například v námořním a ropném průmyslu nebo v průmyslu obnovitelných technologií.
Mnohé standardy zavedené agenturou DNV mají ohlas v daném odvětví a slouží jako základ pro příslušný mezinárodní standard. Zmíněné osvědčení se vztahuje na 40 MW design Windcatcheru, který bude součástí pilotního projektu u Øygardenu na jihozápadním pobřeží Norska. Už teď se můžeme vsadit, že celý svět větrné energetiky bude tento pilotní projekt nadmíru pozorně sledovat. Pokud uspěje, bude to průlom ve větrných technologiích.
Video: Wind Catching Systems
Literatura
Plovoucí přílivová turbína O2 od Orbitalu je nejvýkonnější na světě
Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2021)
Mamutí plovoucí Windcatcher utáhne větrnou energií 80 tisíc domácností
Autor: Stanislav Mihulka (10.06.2021)
OceanEnergy testují nejvýkonnější plovoucí vlnový generátor světa
Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2022)
Monstrózní dvojturbína OceanX může pracovat v tropické cyklóně
Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2024)
Diskuze: