Monstrózní dvojturbína OceanX může pracovat v tropické cyklóně  
Plovoucí platforma OceanX je novým behemotem větrné energetiky. Se dvěma rotory o průměru 182 metrů a výkonu 2× 8,3 MW může těžit vítr na širém oceánu i v cyklónách s větrem o rychlosti 260 km/h a s 30metrovými vlnami. Ročně by měla natočit asi 54 tisíc MWh, což by stačilo asi pro 30 tisíc čínských domácností.
OceanX v Kantonu. Kredit: MingYang Smart Energy.
OceanX v Kantonu. Kredit: MingYang Smart Energy.

Čínská společnost Mingyang Smart Energy vyrábí jedny z největších větrných turbín na světě. Nedávno představili svou nejnovější plovoucí větrnou turbínu pro širý oceán, kterou příznačně pojmenovali OceanX. Je to monstrum, které by se mělo dokázat poprat s hurikánem kategorie 5 nebo jak by řekli v Číně, s pořádně silným tajfunem. Je to specialista na velmi silné tropické cyklóny.

 

Rotory v detailu. Kredit: MingYang Smart Energy.
Rotory v detailu. Kredit: MingYang Smart Energy.

Jde o první plovoucí platformu, která nese současně dva rotory, tedy vlastně 2 větrné turbíny. Každá z nich má výkon 8,3 MW a celá platforma tedy úctyhodných 16,6 MW. Měla by generovat kolem 54 tisíc MWh ročně, což by vystačilo pro zhruba 30 tisíc čínských domácností. Anebo cca 5 150 amerických domácností.

 

MingYang Smart Energy, kteří vyvinuli design dvojturbíny, ji ve spolupráci s Huangpu Wenchong Shipbuilding Company a China State Shipbuilding Corp. oficiálně dokončili v sobotu 13. července (2024), v Kantonu, metropoli jihočínské provincie Kuang-tung.

 

Stavba plovoucí platformy. Kredit: MingYang Smart Energy.
Stavba plovoucí platformy. Kredit: MingYang Smart Energy.

Dvojice protisměrných turbín MySE16.6(T) je umístěna struktuře ve tvaru písmene „V.“ Jejich rotory mají průměr 182 metrů. Celá plovoucí platforma OceanX váží asi 15 tisíc tun a je navržená tak, aby operovala ve vodách hlubších než 35 metrů.

 

OceanX využívá ultrapevný beton a jednobodový kotevní systém, které podle výrobce zajišťuje stabilitu i v podmínkách tajfunu a současně omezuje dopad na životní prostředí. Platforma je navržena tak, aby odolala vichru do rychlosti 260 km/h. To je, byť jen těsně, za hranicí hurikánu kategorie 5 (252 km/h). A nejen odolala. Měla by při těchto podmínkách pracovat a těžit větrnou energii, zatímco bude sjíždět vlny o výšce až 30 metrů.

 

Společnost MingYang Smart Energy v roce 2020 postavila a úspěšně otestovala prototyp svého nového monstra v měřítku 1:10. Zatím není jasné, jak se OceanX v životní velikosti osvědčí, pokud jde o provoz, výkon nebo ekonomická návratnost. Plovoucí platformy jako tato nepochybně přinášejí výhody i komplikace. Každopádně to bude velmi zajímavé sledovat.

 

Video: Mingyang Southeast Asia Operations and Maintenance Center

 

Video: Mingyang's future energy island

 

Literatura

New Atlas 15. 7. 2024.

Datum: 16.07.2024
Tisk článku

Související články:

Větrná turbína se supravodivým rotorem obstála v testu     Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2019)
Plovoucí protiběžné turbíny slibují dramatický nárůst větrné energie     Autor: Stanislav Mihulka (30.08.2022)
T Omega testují unikátní plovoucí horizontální větrné turbíny     Autor: Stanislav Mihulka (11.09.2022)
Airloom Energy přinášejí radikální změnu do větrné energetiky     Autor: Stanislav Mihulka (11.11.2023)
Fascinující větrné zdi letos zahájí pilotní provoz u zákazníků     Autor: Stanislav Mihulka (16.06.2024)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz