Wi-Fi systém start-upu Gamgee zajišťuje internet a funguje jako domácí radar  
Důmyslný Wi-Fi Home Alarm System využívá předivo Wi-Fi signálů nejen k přenosu internetu, jak je zvykem, ale také ho čte a detekuje v něm pohyby objektů v domácnosti, které dokáže navzájem rozlišit. Kromě internetu má na starosti i zabezpečení, jako chytrý alarm.
Wi-Fi signálů je plná domácnost. Kredit: AI generated pic.
Wi-Fi signálů je plná domácnost. Kredit: AI generated pic.

Ačkoliv to není při zběžném pohledu patrné, naše domovy jsou plné neviditelných Wi-Fi signálů. Propojují počítače a chytré telefony, ale také celou řadu ostatních zařízení, podle toho, jak „chytrá“ je dotyčná domácnost. Pikantní je, že ačkoliv my tyto signály nevnímáme, Wi-Fi signály vnímají nás a projevuje se to na nich.

 

Výzkumy z minulých let ukázaly, že Wi-Fi signály odrážené od postav v místnostech je možné detekovat a následně analyzovat. Tímto způsobem je možné detekovat osoby skrz zdi, rozlišovat jednotlivé postavy nebo také spočítat postavy v místnosti.

 

Jak funguje Wi-Fi radar. Kredit: Gamgee/Indiegogo.
Jak funguje Wi-Fi radar. Kredit: Gamgee/Indiegogo.

Na uvedené výzkumy navazuje nizozemský start-up Gamgee, který na jejich základě vyvinul komerční technologii. Jejich Wi-Fi Home Alarm System se skládá ze soustavy routerů, tvořících navzájem propojenou síť. Tyto routery obstarávají v domácnosti internet, jak je u Wi-Fi routerů zvykem. Kromě toho ale také fungují jako bezpečnostní radar, který pomocí zabudovaných algoritmů detekuje v domácnosti pohyb.

 

Wi-Fi Home Alarm System. Kredit: Gamgee.
Wi-Fi Home Alarm System. Kredit: Gamgee.

Jak se zdá Wi-Fi Home Alarm System je jako další člen domácnosti. Během dvou týdnů ho lze naučit rozeznávat Wi-Fi „otisky“ členů domácnosti, domácích mazlíčků i pravidelných návštěv. Po tomto výcviku se systém chopí ostrahy domácnosti. Kdykoliv detekuje neznámý pohyb, upozorní na něj majitele. Buď jde o novou návštěvu anebo o vetřelce.

 

Dalším možným využitím Wi-Fi Home Alarm System by mohlo být sledování členů domácnosti, kteří potřebují dohled, například seniorů nebo malých dětí. Pokud by se dělo něco nežádoucího, systém upozorní majitele a ti mohou pohotově zasáhnout. Jak by se dalo čekat, systém je ovládaný aplikací na chytrém telefonu. Wi-Fi radar může pracovat neustále nebo třeba jen v době, kdy by nikdo neměl být doma.

Gamgee kladou důraz na bezpečnost a ochranu soukromí domácnosti a upozorňují, že veškerá data o pohybech objektů jsou ukládána na samotné routery. Neputují nikam do cloudu. Stejně ale asi nelze úplně vyloučit, že by se k takovým datům mohl někdo dostat a nějakým způsobem využít. Nakolik je to vážná hrozba ukáže čas.

 

Tvůrci momentálně usilují o financování na platformě Indiegogo. V této kampani nabízejí systém se 3 routery za cca 320 dolarů nebo se 4 routery za 374 dolarů. První zákazníci by se měli dočkat v lednu 2025, pokud vše půjde podle plánu.

 

Video: Gamgee Wi-Fi Sensing - Indiegogo

 

Literatura

New Atlas 5. 7. 2024.

Indiegogo

Datum: 06.07.2024
Tisk článku

Související články:

Budeme hledat výbušniny a zbraně pomocí WiFi?     Autor: Stanislav Mihulka (21.08.2018)
Identifikace osoby za zdí pomocí WiFi     Autor: Josef Pazdera (04.10.2019)
Nová grafenová technologie by mohla těžit elektrický proud z Wi-Fi signálů     Autor: Stanislav Mihulka (08.04.2020)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz