Toto není první studie potvrzující monogamii orlů, pozoruhodné na ní je ale to, že zde bylo poprvé použito neinvazivní metody. K získání DNA posloužilo peří. Předností této metody je, že není nutný odchyt ptáků k odběru jejich krve. Tento způsob získávání DNA je snadný. Umožňuje pracovat s mnoha rodinami a získávat ucelené informace na velkém souboru jedinců.
Od nové techniky se očekává, že poskytne data ochranářům, kteří získají informace, jak mnoho ptáků každoročně přežívá a jaký je poměr jejich pohlaví. Takové monitorovací údaje jsou pro zpracovávání programů na uchování ohrožených populací důležité. Na jejich základě lze například předpovědět nárůst genetické příbuznosti a s ní spojené nežádoucí účinky.
V komentářích k této publikaci se zatím nevyskytla žádná hanlivá slova. Všichni odborníci se shodují v tom, že se jedná o metodu, která dovoluje jednoduchý sběr vzorků. Získávání dat se stává nenáročné, a jak jsme již zmínili, není třeba zvířata chytat a provádět jim stresující zákroky. Jen málokdy se podaří, aby nová metoda byla současně levnější. V tomto případě se Toddu Katznerovi z Pittsburgu podařil husarský kousek – stačí sbírat vypadané peří.
Touto metodou Katzner potvrdil, že orli východní, tak jako většina velkých ptáků, jsou přinejmenším sociálně monogamní. Být sociálně monogamní znamená, že pár (samec – samice) zůstávají spolu po celou dobu rozmnožovací sezóny a že se společně starají o přípravu mláďat do života.
To, že se ptáci chovají jako pár a pečují společně o potomky, ale samo o sobě nic negarantuje. Neznamená to, že by ptáci nemohli mít tajnůstkářské sexuální pletky. Desetileté studium na menších druzích ptáků ukázalo, že v mnoha případech mají mláďata z jedné snášky a u jednoho pečujícího páru, dva i více otců. Na rozdíl od záletnických moresů zpěvného ptactva se rozborem peří u orlů východních prokázalo, že partneři jsou skutečně monogamní.
Získání údajů o orlech je produktem širšího projektu prováděného na severu Kazachstánu, kde se vyskytuje 24 druhů jestřábů, sokolů, orlů, motáků, sov... Snahou je porozumět neobvyklé rozmanitosti zdejší chráněné oblasti a uchovat ji pro další generace.
Pramen:
National Aviary, Pittsburg, USA, http://www.aviary.org/
Purdue University, IN, USA
http://news.uns.purdue.edu/UNS/html4ever/2005/050706.DeWoody.eagles.html
Diskuze: