Pokud si rádi stavíte z kostek LEGO, budou pro vás pozoruhodné cihly Plaex (PL-astic, A-ggregate and EX-truder) důvěrně známé. Vypadají hodně podobně a podobně se s nimi také zachází. Jsou z pevného materiálu, který je téměř všechen recyklovaný. Vzhledem k těmto vlastnostem je obtížné je přehlédnout.
Cihly Plaex jsou vyrobeny z „Plaex-tonu“ (Plaex-crete), což je pevný kompozit, vyrobený z recyklovaného plastu, který tvoří více než 90 procent. Plast se rozemele, vyčistí a protlačí extrudérem, aby vznikla pasta podobná cementu. Výsledný produkt obsahuje ještě barviva a inhibitory UV záření a hoření. Cihla z tohoto materiálu je asi o 35 procent lehčí než tradiční cihla stejné velikosti.
Fascinující je, že s cihlami Plaex opravdu staví jako se stavebnicí. Cihly zapadnou na místo bez řezání a bez použití malty. Podle startupu Plaex zabere stavba dvoupatrové budovy asi 11–12 dní s minimálním vybavením.
Je to jako stvořené pro kutily nebo pro budoucí humanoidní robotické zedníky. Vzhledem k pokroku ve vývoji autonomních lidem podobných robotů, který teď probíhá přímo před našima očima, to už není science-fiction.
Plasty používané pro cihly Plaex zahrnují například PETE, LDPE, PP a HDPE, ale nikoliv PVC nebo PS. Podle startupu Plaex nejčastěji pocházejí z odpadu, který vzniká v zemědělství. Jak ukazují přiložená videa, cihly Plaex jsou slušně odolné, jak vůči kladivu, tak i bagru.
V současné době jsou už tyto cihly na trhu. V USA jim prozatím schází povolení pro stavbu obytných domů. Už se ale smějí používat pro skladovací prostory, venkovní zdi nebo stavební prvky v krajině. Startup Plaex spolupracuje se společností JOT Design a usiluje o zbývající certifikace. Třeba se časem s Lego stavebnictvím setkáme i u nás.
Video: Build with Confidence: Discover the Quality and Ease of PLAEX Bricks!
Video: Discover the Unmatched Strength of Our Sustainable Bricks!
Video: Watch as we put our PLAEX Bricks to the test against a tractor!
Literatura
Stavařina na Měsíci: 3D tištěné cihly z měsíčního prachu, vypálené Sluncem
Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2017)
Bakterie vyrábějí z lidské moči nové biocihly
Autor: Stanislav Mihulka (29.10.2018)
Pálené cihly ve funkci superkondenzátorů a úložiště energie
Autor: Josef Pazdera (18.08.2020)
Polymerové cihly z průmyslového odpadu na sobě drží bez malty
Autor: Stanislav Mihulka (02.08.2022)
Zednický autobot Hadrian X uspěl v outdoorovém testu
Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2023)
Cukrbeton z cukrové třtiny poráží tradiční beton
Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2024)
Diskuze: