Jak nejspíš všichni už dávno vědí, náš vesmír se rozpíná a jeho rozpínání se zrychluje. Astrofyziky to šokovalo a museli si vymyslet temnou energii, aby bylo čím pohánět pozorované zrychlování rozpínání. Potíž je v tom, že k objasnění takové temné energie nejsme o moc blíž, než když jsme si ji vymysleli. Což je samozřejmě stresující.
Máme sice standardní kosmologický model Lambda-CDM, který vysvětluje rozpínání vesmíru kosmologickou konstantou v Einsteinových rovnicích gravitačního pole, ale je to spíše řekněme politické prohlášení, než záplavou výpočtů a mořem potu fyziků vydřený výsledek.
Není divu, že se neustále objevují roztodivné alternativy k temné energii, počínaje kvintesencí a teoriemi modifikované gravitace (MOND). Indický astrofyzik Naman Kumar z Indian Institute of Technology v Bhuvanéšvaru nově nabízí alternativu, která je hodně exotická. Nevyžaduje žádnou formu temné energie, ani žádné kroucení gravitace, jako to dělají MOND.
Není to ale zadarmo. Kumar potřebuje antivesmír, který by byl partnerem, dvojčetem našeho vesmíru a čas by v něm plynul obráceně. Autor tohoto textu by si tipl, že oblíbeným Kumarovým seriálem je červený trpaslík.
Podle Kumara existují silné argumenty, které tento koncept podporují. Z pohledu kvantové mechaniky je docela přirozené, že by vesmíry vznikaly v párech. Kumar navazuje na práci týmu, který v roce 2022 vedl Latham Boyle z Perimeteru v kanadském Waterloo. Ti navrhli, že náš vesmír spontánně neporušuje CPT symetrii (symetrii obrácení náboje, parity a času), nýbrž že vesmír po Velkém třesku je CPT obrazem vesmíru před ním, což souvisí s existencí partnerského antivesmíru.
Kumar dle jeho slov namíchal koncepty kvantové mechaniky (relative entropy) a obecné relativity (null energy condition). Kupodivu z toho neupekl dort, nýbrž zajímavý pohled na zrychlování rozpínání vesmíru. Podle jeho výpočtů, má-li pravdu a vesmíry vznikají v párech se svým anti-protějškem, by zrychlování rozpínání vesmíru bylo nevyhnutelné. Výhodou Kumarovy exotické představy je její jednoduchost a to, že nevyžaduje žádnou zcela exotickou fyziku. Bude něco takového možné ověřit? To ukáže čas.
Video: The Symmetries of the universe
Literatura
Je temná energie skutečná? Zeptejte se neutronových hvězd
Autor: Stanislav Mihulka (05.03.2022)
Nové vysvětlení temné energie: Nafukování prázdnot ve vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (14.08.2022)
Zdrojem přízračné temné energie by mohly být supermasivní černé díry
Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2023)
Podle masivního výzkumu Dark Energy Survey temná energie slábne
Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2024)
Diskuze: