DARPA vyvíjí bezdrátové nabíjení na velkou vzdálenost pro velké drony  
Představte si, že by se velké bojové nebo průzkumné drony nemusely vracet na základnu, kde by čerpaly energii nebo palivo. Pozemní systém by jim posílal energii bezdrátově, na velkou dálku, v podobě elektromagnetických vln. Drony by mohly operovat skoro donekonečna. Přesně na tomhle teď DARPA pracuje.
Výzkumný tým Mahbubové. Kredit: University of Texas, Dallas.
Výzkumný tým Mahbubové. Kredit: University of Texas, Dallas.

Bezdrátové nabíjení chytrých telefonů a podobných zařízení vypadá jako kouzlo. Ve skutečnosti je ale docela jednoduché. Nabíjecí jednotka je vlastně cívka, která vytváří elektromagnetické pole. Přijímač, cívka v telefonu, zachycuje elektromagnetické vlny, které vytvářejí elektrický proud a nabíjejí baterii.

 

DARPA chce nabíjet na dálku drony jako je MQ9 Reaper, momentálně se spalovacím pohonem. Kredit: General Atomics.
DARPA chce nabíjet na dálku drony jako je MQ9 Reaper, momentálně se spalovacím pohonem. Kredit: General Atomics.

Ifana Mahbubová z University of Texas a její kolegové mají mnohem větší ambice. Hodlají nabíjet velké drony na velkou vzdálenost. Pokud uspějí, mohlo by to mít podstatný vliv na operační nasazení dronů. Nemusely by se vracet na základnu pro nové baterie nebo pro jejich nabití. To by šetřilo cenný čas a zdroje, nemluvě o tom, že by se zvýšily šance na úspěch mise.

 


Mahbubová v detailu. Kredit: University of Texas, Dallas.
Mahbubová v detailu. Kredit: University of Texas, Dallas.

DARPA má tyto technologie v zorném poli. V roce 2021 udělila Mahbubové Young Faculty Award v hodnotě 500 tisíc dolarů na dva roky práce. A nedávno Mahbubová dostala dalších 250 tisíc dolarů na pokračování. Vyvíjí se to slibně, ale není to jednoduché.

 

Jednou z největších překážek, na kterou Mahbubová naráží, je, vcelku očekávaně, rozptyl elektromagnetického záření a ztráta energie při vysílání na velkou vzdálenost. Řeší to použitím fázované soustavy antén (phased-array antennas). Vznikající technologie využívá telemetrie dronů v reálném čase, aby zajistila neustálé zaměření dronu a maximální nabíjení. Jinými slovy, nabíjecí systém co nejpřesněji sleduje dron a posílá mu energii s chirurgickou přesností.

 

Bezdrátové dobíjení dronů v horkých zónách by mohlo podstatně změnit situaci na bojištích, i když protivníci jistě nebudou váhat s protiopatřeními. Zároveň je jasné, že by takový systém mohl mít daleko širší využití. Mohl by nabíjet elektrická vozidla a podobná zařízení. Nebo třeba implantáty v pacientech, pochopitelně na nižších frekvencích. Mahbubová současně pracuje i na takovém systému, který by byl bezpečný pro lidské uživatele.

 

Video: IEEE VTS Webinar on AAM: Beam Steering & Beam-tracking Systems for Vehicle-to-Vehicle Communication

 

Literatura

New Atlas 28. 5. 2024.

Datum: 04.06.2024
Tisk článku



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz