Děti poznávají svět. Nasávají ho jako houba. Zároveň ale vnímají různé informace různým způsobem. Rebecca Stowerová ze švédského institutu KTH (Kungliga Tekniska högskolan) a její kolegové zjišťovali, jak malé děti vnímají informace z různých zdrojů, které přitom mohou být v rozporu. Aby toho nebylo málo, zapojili roboty.
Badatelé k tomu využili 111 dětí ve věku 3 až 6 let. Rozdělili je do skupin a pouštěli jim videa s lidmi a roboty, jak pojmenovávají objekty. Některé z těchto objektů děti znali, jiné nikoliv. Roboti a lidé v experimentu byli různě spolehliví. V některých případech dávali známým objektům chybná jména. Například říkali talíři lžíce a podobně. To byl pro vědce způsob, jak ovlivňovat pohled dětí na to, jak je kdo spolehlivý.
Jak to dopadlo? Malé děti vcelku přesvědčivě dávají přednost robotům. Když byli lidé a roboti prezentováni jako stejně spolehliví, děti se raději ptali na jména objektů robotů a jejich odpověď spíše přijali jako správnou. Stejně tak by děti měli raději za důvěrníka, s nímž sdílejí tajemství, za kamaráda a také za učitele – robota, nikoliv člověka.
Velmi zajímavé bylo, že když byli nespolehliví lidé i roboti, děti měli tendenci považovat lidi za aktéry, kteří dělají chyby schválně, kdežto roboty nikoliv. Zdá se, že vnímání spolehlivosti robotů dětmi je oddělené od jejich hodnocení jako sociálního partnera. Jednoduše řečeno, děti jsou ochotné kamarádit s robotem, i když nevypadá spolehlivě.
Mezi dětmi byly určité rozdíly. Starší ze studovaných dětí důvěřovali lidem více než mladší děti, ale jen tehdy, když byli roboti prezentováni jako méně spolehliví než lidé. Celkově ale děti zastávaly názor, že spolehliví roboti jsou důvěryhodnější než spolehliví lidé.
Jak badatelé zdůrazňují, ve výzkumu se nezabývali tím, proč vlastně děti upřednostňují roboty. Další věc je, že počet zkoumaných dětí nebyl oslnivě vysoký a interakce založené na videu nemusejí úplně odrážet skutečný život. Takže, jako obvykle, to bude chtít další výzkum. Každopádně se ale ukazuje, že fascinace roboty u malých dětí má velký pedagogický potenciál. Proč to nevyužít?
Video: Embodied AI talk series - Rebecca Stower
Literatura
Necháme si poradit od robota?
Autor: Stanislav Mihulka (26.10.2015)
Sanctuary AI představili humanoidního robota Phoenixe s inteligencí Carbon
Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2023)
Humanoidní robot Figure 01 se autonomně učí napodobováním lidí
Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2024)
Roboti Figure 01 nastupují jako zaměstnanci továrny BMW v Jižní Karolíně
Autor: Stanislav Mihulka (21.01.2024)
Diskuze:
Když jsem pozoroval
Marcel Brokát,2024-06-02 23:38:04
děti ve školce (v rámci doprovázení syna do školky) jak spolu mluví je to neuvěřitelně přímočaré, jednoduché a jasné sdělování informací a postojů. Včetně mimiky a gest. Děti jsou navzájem mezi sebou velmi dobře čitelné jednotky. Podle mne roboti budou vzhledem k absenci mimiky pro děti jasně čitelní "tvorové". Navíc mimiku nemění, takže děcka po pár setkáních pochopí, že to k němu patří a očekávají stejného tvora i příště. To je jistota, a to znamená větší důvěra.
Re: Když jsem pozoroval
Travmyš Polní,2024-06-03 09:10:30
Znepokojivé, protože dnes už víme, že AI nejenže může podvádět, ale může to dělat velice efektivně a bez těch ošklivých výčitek, které tu a tam postihnou i špatného člověka.
Re: Re: Když jsem pozoroval
F M,2024-06-03 14:59:59
Spíše bych měl strach z těch lidí stojících za tou AI. Ale to není nic moc nového, zneužívá/využívá se to již od pradávna. V modernější verzi se tento princip používá ve velkém v různých televizních pořadech pro děti, zahrnuji sem i různé postavičky plyšové/kreslené/animované. Tam je ten přístup dětí obdobný, považují je za "nemanipulativní" i v této studii je vidět, že až starší (6let), zkušenější děti začínají být trochu kritičtější, dříve to bylo spíše o pár let později.
PS zkuste se podívat (objektivně) na některé z videí, které si děti (klidně ani ne 2 leté) přehrávají na tabletech, to již nemá absolutně nic společného s realitou, tedy hodně mírně řečeno.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce