Za alergie na gumu mohou proteiny, které se v přirozeném latexu vyskytují. Vědci nyní dokáží tyto látky z povrchu gumy odstranit. Poznatek bude využit nejen při výrobě málo alergenních kondomů, ale též k výrobě chirurgických rukavic.
O jak významný problém se jedná, nám může napovědět statistika. Z té vyplývá, že 10 až 20% zdravých lidí pracujících ve zdravotnictví trpí alergií, která se u nich vytvořila na přirozenou gumu. Takto postižené osoby si přivodí alergickou reakci například jen pouhým kontaktem s chirurgickými rukavicemi. Syntetické náhrady, ze kterých se chemický průmysl snažil tyto pomůcky vyrobit, však nejsou tak pevné a rády se trhají. Proto se dál vyrábí z klasického latexu. Chemici z University of Sydney byli při hledání cesty jak snížit alergennost a zachovat pevnost a pružnost u těchto výrobků úspěšní. Zřejmě proto, že se nesnažili najít náhražku přirozené gumy, ale že šli na věc z opačné strany. Pokusili se odstranit z gumy alergii navozující proteiny.
Profesor Robert Gilbert, vedoucí Výzkumného centra polymerových koloidů, o procesu, který si nechali patentovat, pro ABC Science Online prohlásil: „ Nyní je možné použít chemicky modifikovaný latex a vyrábět z něj vysoce kvalitní chirurgické rukavice a kondomy. Ty již nebudou provokovat imunitní systém k reakci.
Odstranění proteinů
Běžné latexové výrobky jsou vyráběny namáčením formy do roztoku, jež je odvozen od přirozeného latexu – šťávy stromu gumovníku, obsahující kaučuk. Následnou vulkanizací se již jen upravují pevnostní parametry.
Problém u výrobků, se kterými přichází do styku lidská pokožka, spočívá v tom, že se některé proteiny, které způsobují alergie, dostávají na povrch. Tyto molekulární struktury vyčnívají nad povrch gumy a pro citlivé osoby a alergiky jsou příčinou navození nepříznivé imunologické reakce.
Tento nový způsob úpravy latexu představuje jakési překrytí molekul přirozené gumy syntetickým polymerem. Polymer, který se k tomu používá, je znám pod jménem polydimetylaminoetyl metakrylát, zkráceně poly DMAEMA.
Celý proces úpravy latexu probíhá za běžné pokojové teploty a účinek na snížení alergennosti by měl být výrazný. Svědčí o tom srovnání, kdy klasický latex má obsah alergenu 200 jednotek na mililitr, zatímco u nového modifikovaného latexu to je méně než jedna jednotka alergenu na mililitr.
Dobře naštěstí dopadají i testy pevnosti a pružnosti. Ukázalo se, že výrobky z modifikovaného latexu jsou v tomto směru srovnatelné s těmi z latexu klasického.
Pramen: Australian Journal of Chemistry 58(6) 461–467, ABC Science Online
Diskuze: