Zázračné léky na diabetes, obezitu i Parkinsona současně?  
Snižují chuť k jídlu, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, potlačují záněty v některých orgánech těla včetně mozku, čímž působí proti neurodegenerativním procesům.

Fyziologické účinky glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), což je tělem produkovaný hormon. Stejně působí i lék s některým z agonistů jeho receptoru. Účinná látka se na něj váže a stejně jako hormon vyvolává příslušnou kaskádu biochemických reakcí. Kredit: Lthoms11, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Fyziologické účinky glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), což je tělem produkovaný hormon. Stejně působí i lék s některým z agonistů jeho receptoru. Účinná látka se na něj váže a stejně jako hormon vyvolává příslušnou kaskádu biochemických reakcí. Kredit: Lthoms11, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Nedávno se v přehledném zpravodajství časopisu Nature objevil článek s velmi přitažlivým názvem: Léky na obezitu mají další superschopnost: krotí zánět (zde). I ten, kdo se lékům raději vyhne, než ho závažnost zdravotního problému nepřinutí po nich přece jen sáhnout, si po přečtení textu asi řekne, že to zní velmi dobře a slibně. Možná až příliš dobře, téměř jako reklama. Stručně shrnuto: schválené – a navíc i účinné léky, které pomáhají snižovat tělesnou hmotnost a působí i proti diabetu 2. typu, mají současně protizánětlivé účinky, jež se projevují v různých orgánech, včetně mozku. Skýtají tak naději, že do nějaké míry jsou sto zpomalit rozvoj a zmírnit příznaky Parkinsonovy i Alzheimerovy nemoci. No neberte to…

 

Strukturní vzorec semaglutidu, jednoho z agonistů receptoru GLP-1, což značí, že se váže na stejné receptory jako tělem produkovaný hormon GLP-1 a vyvolává stejnou odezvu.  Třípísmenkové zkratky ve vzorci jsou kódy označující příslušné aminokyseliny vázané do řetězce. Kredit: Gimli21, Wikimedia Commons  CC BY-SA 4.0
Strukturní vzorec semaglutidu, jednoho z agonistů receptoru GLP-1, což značí, že se váže na stejné receptory jako tělem produkovaný hormon GLP-1 a vyvolává stejnou odezvu. Třípísmenkové zkratky ve vzorci jsou kódy označující příslušné aminokyseliny vázané do řetězce. Kredit: Gimli21, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Jde o léky, jejichž účinnou látkou jsou agonisté receptoru GLP-1. Jsou to sloučeniny, které stejně jako tělu vlastní GLP-1, tedy glucagon-like peptide-1 (glukagonu podobný peptid 1) aktivují jeho receptory, tedy spouštějí stejnou biochemickou kaskádu jako tento peptidový hormon. Při konzumaci potravy ho vylučují zejména specifické buňky epitelu střev – enteroendokrinní L-buňky, v menší míře pak jisté buňky slinivky břišní a určité neurony v jádře solitárního traktu mozkového kmene (zde). Mezi farmakologické agonisty GLP-1 patří například semaglutid (wiki), liraglutid, tirzepatid (wiki), nebo exenatid. Zpomalují vyprazdňování žaludku, tlumí uvolňování glukagonu a stimulují produkci inzulínu, čímž snižují hyperglykémii u lidí s diabetem 2. typu. Pomáhají regulovat nadměrnou tělesnou hmotnost nejen tím, že podporují odbourání cukrů z krve, ale také v hypotalamu navozují pocit nasycení a nepřímo tím omezují příjem potravy.

Ne vždy byla obezita považována za něco, za co bychom se měli stydět. Bartholomeus van der Helst: portrét Gerarda Andriesze Bickera (1639), syna regenta a starosty Amsterdamu Andriese Bicera. Rijksmuseum, Amsterdam. Volné dílo. 
Ne vždy byla obezita považována za něco, za co bychom se měli stydět. Bartholomeus van der Helst: portrét Gerarda Andriesze Bickera (1639), syna regenta a starosty Amsterdamu Andriese Bicera. Rijksmuseum, Amsterdam. Volné dílo.

Tirzepatid je účinnou látkou v léku Mounjaro na cukrovku 2. typu schváleném i u nás. Semaglitid obsahuje lék Wegovy, jenž je předepisován zejména při obezitě a přípravek Ozempic, který je určený spíše diabetikům. Liraglutid najdeme pod názvy Saxenda a Victoza, exenatid pak jako Bydureon, nebo Byetta. Všechna zmíněná léčiva mají formu injekčního roztoku a jsou na lékařský předpis. Podle několika studií by tyto a další látky imitující působení hormonu GLP-1 měly snižovat zánět v játrech, ledvinách, či srdci, a jak již bylo zmíněno, také v mozku, kam sice z léčiv podaných podkožně pomocí injekčního pera pronikne jen relativně malé množství účinné látky, nicméně je zde dostatek receptorů GLP-1, na které se váže. Tím tyto agonisti receptoru GLP-1 představují slibnou pomocnou terapii neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. U obou dochází k chronickým zánětům, které nelze současnými metodami dostatečně utlumit.

 

Čím vyšší míra obezity, tím obtížnější je hubnutí. Pohyb s velkou nadváhou zatěžuje klouby i srdce. V závažných případech jsou zdraví a život ohrožující důsledky obezity nepochybně vyšší než případná rizika ověřených léků, která pomáhají zhubnout. Kredit: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga), Wikimedia Commons,  CC BY-SA
Čím vyšší míra obezity, tím obtížnější je hubnutí. Pohyb s velkou nadváhou zatěžuje klouby i srdce. V závažných případech jsou zdraví a život ohrožující důsledky obezity nepochybně vyšší než případná rizika ověřených léků, která pomáhají zhubnout. Kredit: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga), Wikimedia Commons, CC BY-SA

Patologicky pozměněné proteiny, jako je beta-amyloid u Alzheimerovy choroby a alfa-synuklein u Parkinsonovy choroby vyvolávají kaskádu reakcí, jež vedou k zánětu. Ten, i když je odezvou vlastního imunitního systému, nemoc neléčí, nýbrž přispívá k jejímu dalšímu rozvoji. Kdyby se tento zánět podařilo účinněji potlačit, alespoň do jisté míry by byly před degradací chráněny funkční neurony a udržela by se tvorba nových.

 

"Příští generace léků by mohla být více zaměřena na potlačení těchto zánětlivých procesů, které jsme identifikovali. Možná by byly účinnější. Dosavadní studie na zvířatech i na lidech naznačují, že GLP-1 snižuje zánět téměř všude,“ říká Daniel Drucker, endokrinolog z Torontské univerzity v Kanadě, který je spoluautorem jednoho z recentního výzkumu vlivu zmíněných léků (zde).

Kromě rozsáhlejšího výzkumu na laboratorních hlodavcích, první nadějné výsledky poskytly také pokusy, do nichž byli zapojení i lidé. Například v jedné klinické studii podávání výše zmíněného exenatidu 31 pacientům se středně těžkou formou Parkinsonovy nemoci zlepšilo motorické schopnosti v porovnání s dalšími 29 pacienty v kontrolní skupině, kteří dostávali místo exenatidu placebo (zde). Studie nyní pokračuje na větší skupině lidí s Parkinsonem. Probíhají také klinické výzkumy, které testují například semaglutid jako terapii raného stadia Alzheimerovy choroby.


Než zatoužíte investovat do některého ze zmíněných přípravků, jenž by vám pomohl zhubnout a jako bonus vám potlačil případné záněty v orgánech – například srdci, játrech, ledvinách, či dokonce v mozku, kde by zároveň působil proti neurodegenerativním procesům, je dobré si uvědomit i případná negativa. Vědci nemuseli doposud odhalit všechny souvislosti, určité mechanizmy vlivu se zatím jen zkoumají. Některá studia naznačují, že agonisté receptoru GLP-1 zvyšují riziko rakoviny štítné žlázy, zánětu slinivky břišní (pankreatitidy) nebo dokonce rakoviny (viz první třetinu videa zde). Při delším užívání si organizmus na nadměrný přísun látky imitující působení hormonu GLP-1 navykne, účinnost léků bude časem klesat, což si vyžádá zvyšování dávek. Problém pak nastává při léčbě obezity, u níž po vysazení léku dochází k výraznému jo-jo efektu. Pokud tedy svůj zdravotní stav můžete ovlivnit tou notoricky propagovanou přirozenou cestou – lepší životosprávou a pohybem, pomůže vám to vypěstovat návyky, které jsou zdravější, dlouhodobější i levnější. Jen „sehnat“ pevnou vůli a čas…


Video: Co je glukagon a jak funguje? Kredit: Pharmacist Online (lze zapnout český překlad titulků)

 

Video: Co je glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1)? Kredit: Pharmacist Online(lze zapnout český překlad titulků)

 

Další videa:

Předepisování agonistů receptoru GLP-1 pro hubnutí (o kontraindikacích a aplikaci)

Glucagon like peptide 1 receptor agonist (jen anglické popisky)


Literatura: Nature News

Související odborné články: Cell Metabolism, The Lancet, Pharmacological Research,

Další studie: liraglutid zmírňuje zánět ztučněných jater u myší (Translational Research, 2020), obdobně u lidí (Hepatology Research, 2015), liraglutid zmírňuje zánět v ledvinách u myší (The American Journal of Pathology, 2019), zánět srdce u myší (Molecular Metabolism, 2022) a GLP-1 obecně snižují zánět tukové tkáně u obézních a diabetických myší (Diabetologia, 2012).

Datum: 19.02.2024
Tisk článku

Související články:

Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?     Autor: Matej Čiernik (14.03.2018)
Občasné hladovanie predlžuje život     Autor: Matej Čiernik (21.11.2019)
Časovo obmedzený príjem potravy – jednoduchá metóda liečby obezity     Autor: Matej Čiernik (03.08.2020)
Jak neurony mluví do tvorby našich faldů a schopnosti spalovat kalorie?     Autor: Josef Pazdera (09.08.2020)
Původ sytosti     Autor: Josef Pazdera (29.09.2020)
U sladkostí s fruktózou nejde jen o hmotnost     Autor: Josef Pazdera (10.10.2020)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin     Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?     Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz