Zázračné léky na diabetes, obezitu i Parkinsona současně?  
Snižují chuť k jídlu, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, potlačují záněty v některých orgánech těla včetně mozku, čímž působí proti neurodegenerativním procesům.

Fyziologické účinky glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), což je tělem produkovaný hormon. Stejně působí i lék s některým z agonistů jeho receptoru. Účinná látka se na něj váže a stejně jako hormon vyvolává příslušnou kaskádu biochemických reakcí. Kredit: Lthoms11, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Fyziologické účinky glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), což je tělem produkovaný hormon. Stejně působí i lék s některým z agonistů jeho receptoru. Účinná látka se na něj váže a stejně jako hormon vyvolává příslušnou kaskádu biochemických reakcí. Kredit: Lthoms11, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Nedávno se v přehledném zpravodajství časopisu Nature objevil článek s velmi přitažlivým názvem: Léky na obezitu mají další superschopnost: krotí zánět (zde). I ten, kdo se lékům raději vyhne, než ho závažnost zdravotního problému nepřinutí po nich přece jen sáhnout, si po přečtení textu asi řekne, že to zní velmi dobře a slibně. Možná až příliš dobře, téměř jako reklama. Stručně shrnuto: schválené – a navíc i účinné léky, které pomáhají snižovat tělesnou hmotnost a působí i proti diabetu 2. typu, mají současně protizánětlivé účinky, jež se projevují v různých orgánech, včetně mozku. Skýtají tak naději, že do nějaké míry jsou sto zpomalit rozvoj a zmírnit příznaky Parkinsonovy i Alzheimerovy nemoci. No neberte to…

 

Strukturní vzorec semaglutidu, jednoho z agonistů receptoru GLP-1, což značí, že se váže na stejné receptory jako tělem produkovaný hormon GLP-1 a vyvolává stejnou odezvu.  Třípísmenkové zkratky ve vzorci jsou kódy označující příslušné aminokyseliny vázané do řetězce. Kredit: Gimli21, Wikimedia Commons  CC BY-SA 4.0
Strukturní vzorec semaglutidu, jednoho z agonistů receptoru GLP-1, což značí, že se váže na stejné receptory jako tělem produkovaný hormon GLP-1 a vyvolává stejnou odezvu. Třípísmenkové zkratky ve vzorci jsou kódy označující příslušné aminokyseliny vázané do řetězce. Kredit: Gimli21, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Jde o léky, jejichž účinnou látkou jsou agonisté receptoru GLP-1. Jsou to sloučeniny, které stejně jako tělu vlastní GLP-1, tedy glucagon-like peptide-1 (glukagonu podobný peptid 1) aktivují jeho receptory, tedy spouštějí stejnou biochemickou kaskádu jako tento peptidový hormon. Při konzumaci potravy ho vylučují zejména specifické buňky epitelu střev – enteroendokrinní L-buňky, v menší míře pak jisté buňky slinivky břišní a určité neurony v jádře solitárního traktu mozkového kmene (zde). Mezi farmakologické agonisty GLP-1 patří například semaglutid (wiki), liraglutid, tirzepatid (wiki), nebo exenatid. Zpomalují vyprazdňování žaludku, tlumí uvolňování glukagonu a stimulují produkci inzulínu, čímž snižují hyperglykémii u lidí s diabetem 2. typu. Pomáhají regulovat nadměrnou tělesnou hmotnost nejen tím, že podporují odbourání cukrů z krve, ale také v hypotalamu navozují pocit nasycení a nepřímo tím omezují příjem potravy.

Ne vždy byla obezita považována za něco, za co bychom se měli stydět. Bartholomeus van der Helst: portrét Gerarda Andriesze Bickera (1639), syna regenta a starosty Amsterdamu Andriese Bicera. Rijksmuseum, Amsterdam. Volné dílo. 
Ne vždy byla obezita považována za něco, za co bychom se měli stydět. Bartholomeus van der Helst: portrét Gerarda Andriesze Bickera (1639), syna regenta a starosty Amsterdamu Andriese Bicera. Rijksmuseum, Amsterdam. Volné dílo.

Tirzepatid je účinnou látkou v léku Mounjaro na cukrovku 2. typu schváleném i u nás. Semaglitid obsahuje lék Wegovy, jenž je předepisován zejména při obezitě a přípravek Ozempic, který je určený spíše diabetikům. Liraglutid najdeme pod názvy Saxenda a Victoza, exenatid pak jako Bydureon, nebo Byetta. Všechna zmíněná léčiva mají formu injekčního roztoku a jsou na lékařský předpis. Podle několika studií by tyto a další látky imitující působení hormonu GLP-1 měly snižovat zánět v játrech, ledvinách, či srdci, a jak již bylo zmíněno, také v mozku, kam sice z léčiv podaných podkožně pomocí injekčního pera pronikne jen relativně malé množství účinné látky, nicméně je zde dostatek receptorů GLP-1, na které se váže. Tím tyto agonisti receptoru GLP-1 představují slibnou pomocnou terapii neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. U obou dochází k chronickým zánětům, které nelze současnými metodami dostatečně utlumit.

 

Čím vyšší míra obezity, tím obtížnější je hubnutí. Pohyb s velkou nadváhou zatěžuje klouby i srdce. V závažných případech jsou zdraví a život ohrožující důsledky obezity nepochybně vyšší než případná rizika ověřených léků, která pomáhají zhubnout. Kredit: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga), Wikimedia Commons,  CC BY-SA
Čím vyšší míra obezity, tím obtížnější je hubnutí. Pohyb s velkou nadváhou zatěžuje klouby i srdce. V závažných případech jsou zdraví a život ohrožující důsledky obezity nepochybně vyšší než případná rizika ověřených léků, která pomáhají zhubnout. Kredit: Luis Miguel Bugallo Sánchez (Lmbuga), Wikimedia Commons, CC BY-SA

Patologicky pozměněné proteiny, jako je beta-amyloid u Alzheimerovy choroby a alfa-synuklein u Parkinsonovy choroby vyvolávají kaskádu reakcí, jež vedou k zánětu. Ten, i když je odezvou vlastního imunitního systému, nemoc neléčí, nýbrž přispívá k jejímu dalšímu rozvoji. Kdyby se tento zánět podařilo účinněji potlačit, alespoň do jisté míry by byly před degradací chráněny funkční neurony a udržela by se tvorba nových.

 

"Příští generace léků by mohla být více zaměřena na potlačení těchto zánětlivých procesů, které jsme identifikovali. Možná by byly účinnější. Dosavadní studie na zvířatech i na lidech naznačují, že GLP-1 snižuje zánět téměř všude,“ říká Daniel Drucker, endokrinolog z Torontské univerzity v Kanadě, který je spoluautorem jednoho z recentního výzkumu vlivu zmíněných léků (zde).

Kromě rozsáhlejšího výzkumu na laboratorních hlodavcích, první nadějné výsledky poskytly také pokusy, do nichž byli zapojení i lidé. Například v jedné klinické studii podávání výše zmíněného exenatidu 31 pacientům se středně těžkou formou Parkinsonovy nemoci zlepšilo motorické schopnosti v porovnání s dalšími 29 pacienty v kontrolní skupině, kteří dostávali místo exenatidu placebo (zde). Studie nyní pokračuje na větší skupině lidí s Parkinsonem. Probíhají také klinické výzkumy, které testují například semaglutid jako terapii raného stadia Alzheimerovy choroby.


Než zatoužíte investovat do některého ze zmíněných přípravků, jenž by vám pomohl zhubnout a jako bonus vám potlačil případné záněty v orgánech – například srdci, játrech, ledvinách, či dokonce v mozku, kde by zároveň působil proti neurodegenerativním procesům, je dobré si uvědomit i případná negativa. Vědci nemuseli doposud odhalit všechny souvislosti, určité mechanizmy vlivu se zatím jen zkoumají. Některá studia naznačují, že agonisté receptoru GLP-1 zvyšují riziko rakoviny štítné žlázy, zánětu slinivky břišní (pankreatitidy) nebo dokonce rakoviny (viz první třetinu videa zde). Při delším užívání si organizmus na nadměrný přísun látky imitující působení hormonu GLP-1 navykne, účinnost léků bude časem klesat, což si vyžádá zvyšování dávek. Problém pak nastává při léčbě obezity, u níž po vysazení léku dochází k výraznému jo-jo efektu. Pokud tedy svůj zdravotní stav můžete ovlivnit tou notoricky propagovanou přirozenou cestou – lepší životosprávou a pohybem, pomůže vám to vypěstovat návyky, které jsou zdravější, dlouhodobější i levnější. Jen „sehnat“ pevnou vůli a čas…


Video: Co je glukagon a jak funguje? Kredit: Pharmacist Online (lze zapnout český překlad titulků)

 

Video: Co je glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1)? Kredit: Pharmacist Online(lze zapnout český překlad titulků)

 

Další videa:

Předepisování agonistů receptoru GLP-1 pro hubnutí (o kontraindikacích a aplikaci)

Glucagon like peptide 1 receptor agonist (jen anglické popisky)


Literatura: Nature News

Související odborné články: Cell Metabolism, The Lancet, Pharmacological Research,

Další studie: liraglutid zmírňuje zánět ztučněných jater u myší (Translational Research, 2020), obdobně u lidí (Hepatology Research, 2015), liraglutid zmírňuje zánět v ledvinách u myší (The American Journal of Pathology, 2019), zánět srdce u myší (Molecular Metabolism, 2022) a GLP-1 obecně snižují zánět tukové tkáně u obézních a diabetických myší (Diabetologia, 2012).

Datum: 19.02.2024
Tisk článku

Související články:

Musíme mať normálny krvný tlak? A aký je vlastne normálny?     Autor: Matej Čiernik (14.03.2018)
Občasné hladovanie predlžuje život     Autor: Matej Čiernik (21.11.2019)
Časovo obmedzený príjem potravy – jednoduchá metóda liečby obezity     Autor: Matej Čiernik (03.08.2020)
Jak neurony mluví do tvorby našich faldů a schopnosti spalovat kalorie?     Autor: Josef Pazdera (09.08.2020)
Původ sytosti     Autor: Josef Pazdera (29.09.2020)
U sladkostí s fruktózou nejde jen o hmotnost     Autor: Josef Pazdera (10.10.2020)
Na důsledky obezity chlad nebo maresin     Autor: Dagmar Gregorová (05.07.2022)
Co a kdy rozhoduje o našem tloustnutí?     Autor: Josef Pazdera (19.08.2022)



Diskuze:

leky na obezitu

Zdeno Janeček,2024-02-19 14:12:35

Problem je hlavne v tom, ze pri uzivani techto leku dochazi k enormnimu premnozeni bakterii v zaludku a dochazi k obrovskym prujmum a zvraceni. Muj osobni dojem je, ze dochazi ku blokovani vyroby HCL, ktora by tyto bakteie mala likvidovat. Musel jsem to vyradit, protoze to bylo neskutecne otrvne a vysilujici. Zvratky neboli kysele, jak to je obcykle. Lecba bola mozna iba s zivocisnym uhlim nebo 62% alkohol.

Odpovědět


Re: leky na obezitu

Jitka B.,2024-02-19 14:20:29

U mne třetí měsíc. A v naprosté pohodě. Snad to vydrží :)

Odpovědět


Re: Re: leky na obezitu

Marika Trejbalova,2024-02-20 07:53:39

Táta to taky bere a nestěžuje si, až na to, že hubne jen málo.

Odpovědět


Re: Re: Re: leky na obezitu

Marcel Brokát,2024-02-23 09:45:49

Nevztahujte to co nyní napíši na sebe nebo Vašeho otce...chápu, že osobní příběhy lidí mohou být různé a nějak je kritizovat nebo hodnotit je faux pas.... ale nechat na sebe nakydnout za dlouhé roky třeba 70 kg sádla, "nevšimnout" si toho a potom si stěžovat že jeden nehubne dostatečně rychle ....? Není to spíše - myslím obecně - na každosekundovou nekonečnou vděčnost, a nekonečné podpoře vzdělávání, že díky lidskému přemýšlení, snaze objevovat a pomáhat existuje taková sloučenina a přidá člověku zcela určitě několik let života?

Jen se tak do éteru tak ptám... není třeba reagovat...

Odpovědět


Re: leky na obezitu

Daweedek Medweedek,2024-02-20 07:55:49

Bez průjmů. Lék (Rybelsus) beru několik měsíců. Zvracení akorát při přejezení…

Odpovědět


Re: leky na obezitu

Martin Novák2,2024-02-20 11:34:27

Nejezte a bakterie se přestanou přemnožovat :-)
Třeba jako týdenní půst. Další výhoda: za ten týden se vám zmenší žaludek takže potom nebudete tolik jíst ani po vysazení léčby. Určitě lepší než kudla a podvázání žaludku nebo zkrácení střev.
Třeba v cyklu týden půst, 3týdny normální bez léků a zase půst.

Odpovědět


Re: Re: leky na obezitu

D@1imi1 Hrušk@,2024-02-20 13:55:42

A to máte v boji s obezitou alespoň vyzkoušené, nebo jde jen o laickou dedukci? :-)
K nadváze nemám sklony vůbec, musel bych se snažit, abych se do ní dostal. Půsty v délce 1-7 dní jsem ale v minulosti několikrát držel a tělo reagovalo následovně: stejnou dobu, kterou trval půst, jsem po půstu jedl málo až normálně (zcvrklý žaludek, zpomalený metabolismus), potom třikrát tak dlouhou dobu jsem jedl hodně. Následně se příjem vrátil do normálu.

Takže mám pochybnosti, že to, co píšete, lze považovat za univerzální radu ;-)
Naopak přejídání má ve většině případů příčinu v hlavě. Hlavu je zaprvé potřeba něčím zaměstnat, aby nemyslela na jídlo, zadruhé je potřeba zajistit jiný zdroj uspokojení pro limbický systém. Takže je to spíš prostor pro psychoterapeuta než pro rady typu nežrat. Řešit to celostně, ne až předposlední problém v řetězci.
A pokud je primární příčinou obezity narušená produkce hormonů, půstem se pravděpodobně také nevyléčí.

Odpovědět


Re: Re: Re: leky na obezitu

Eva M,2024-02-20 14:45:48

potvrzuji. kdysi davno mne jedna kamaradka ukecala na takoveho rozsireneho :bobrika hladu: - 4 dny a noci jste v prirode se zasobou vody a soli, drzite se na 1 miste, nejite, akorat pijete a premyslite o zivote :)

pak se sejdete s ostatnimi a pokecate o zazitcich - melo to mit uzasny efekt na clovekuv dalsi zivot.........

............na muj teda melo, sezrala jsem po prichodu na co jsem prisla, po stihlosti veta :)

telo asi usoudilo, ze je treba zajistit zasoby na dobu, kdy ho budu otravovat blbostma...

Odpovědět


Re: Re: Re: leky na obezitu

Martin Novák2,2024-02-22 09:03:39

Nemám to vyzkoušené přímo v boji s obezitou jen s nadváhou, na to aby si člověk nevšiml že se mu pas zdvojnásobil musí být speciální druh slepoty.
A máte pravdu, první krok je přesvědčit sám sebe že mít hlad je normální a naopak nemít hlad je špatně a chtít zhubnout.

Odpovědět


Re: Re: leky na obezitu

Zdeno Janeček,2024-02-20 14:19:05

milujem hraběci rady !

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz