Bouřlivý rozvoj dronů přivádí na svět pozoruhodné technologie. Společnost WaveAerospace z Connecticutu nedávno představila stroj, o němž mluví jako o nejrychlejším multirotorovém dronu na světě, který je prvním zástupcem nové třídy dronů. Je to masivní kvadrikoptéra, která má v ose proudový motor, díky němuž dosahuje extrémní rychlosti a létá za každého počasí.
Dron, který nese honosné jméno Huntress II Turbojet, měří diagonálně od rotoru k rotoru 4 metry. Jeho maximální vzletová hmotnost je 165 kg a dron do toho může zahrnout značné množství nákladu. Stroj je navržený tak, že je připraven ke vzletu za méně než 90 sekund, ať vzlétá ze souše, z moře anebo je vypouštěný z letounu, který se pohybuje do výšky 6 kilometrů. Huntress vydrží ve vzduchu 2 hodiny, přičemž operátoři mohou sledovat video v reálném času do vzdálenosti 30 kilometrů.
Jakmile je dron ve vzduchu, může poletovat jako kvadrikoptéra. Nebo spustí tryskový pohon a odletí ďábelskou rychlostí. Zatím není jasné, jak v tryskovém módu mění směr letu.
Nabízejí se manipulace plochami rotorů nebo třeba změny směru trysky. Dron by měl dosahovat rychlosti 483 km/h (300 mph). Maximální rychlost je v současné době limitovaná elektronicky a WaveAerospace pracují na tom, aby dron mohl létat ještě mnohem rychleji.
Pro rozmanité aplikace, v nichž si lze takový dron představit, je podstatní, že může létat v opravdu širokém rozmezí podmínek. Zvládne bouře s rychlostí větru až 117 km/h a teploty od mínus 34 °C do plus 54 °C. Huntress může létat v podstatě kdekoliv jako běžná pilotovaná helikoptéra, ale s pouhými 5 procenty finančních nákladů a při mnohem menším objemu.
Kdo takovou bezpilotní bestii využije? V první řadě vojáci, bezpochyby. Mohl by to být výtečný bojový dron. WaveAerospace ale počítají i s pátracími a záchrannými misemi, logistikou v problematickém prostředí a s podobnými úkoly pro nevšední dron. V současnosti přijímají předběžné objednávky. První drony by měly dorazit k zákazníkům ještě letos. Všichni se každopádně těší na to, až uvidí Huntress II Turbojet v letu.
Video: WaveAerospace Trailer North Sea
Literatura
Tryskový dron JetQuad je jako kvadrikoptéra na pořádných steroidech
Autor: Stanislav Mihulka (30.11.2019)
Vylepšený tryskový dron AB6 JetQuad by měl zvládnout 644 km/h
Autor: Stanislav Mihulka (19.11.2021)
Ďábelsky rychlá kvadrikoptéra pokořila světový rekord rychlostí 360,5 km/h
Autor: Stanislav Mihulka (19.01.2023)
Diskuze:
Stroj?
Viktor L.,2024-02-01 08:11:53
Nevěnoval jsem se tomu moc dlouho, ale zdá se mi, že nepředstavili vůbec žádný stroj, jen video.
Gábor Vlkolinský,2024-02-01 07:18:43
Čo tak vírnik s dvoma protibežnými rotormi vedľa seba a prúdovým motorom.
Gábor Vlkolinský,2024-02-01 07:15:34
S takými srandovnými vrtulkami a ťažkým prúdovým motorom s príslušenstvom sotva uvezie "spoustu nákladu".
Riadenie
Otakar Ištvánfy,2024-01-31 23:34:11
Myslím, že pri reaktívnom pohone je možné dron riadiť brzdením jednotlivých vrtuliek. Súčasne by sa dala dobíjať baterka.
Re: Riadenie
Petr Jeřábek,2024-02-01 07:22:25
To ovladani vrtulema asi ne, spis bych rek ze se pri tryskovem letu vrtule sklopi nebo nastavi na praporovani (nebo jak se to spravne pise). Vrtule pro vertikalni pohyb dronu a 'poletovani' nebudou delane na tak, aby vydrzely odpor vzduchu pri tryskove rychlosti. Pokud by byly tak odolne muselo by se vsechno masivne zesilit - vrtule snasejici odpor vzduchu pri tryskovem letu -> zatizeni se prenasi na rameno -> a dale na centralni konstrukci.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce