Ouroboros nebo též Uroboros, požírač ocasu, je podivuhodný symbol, který se objevil v podsvětních knihách a pohřební ikonografii Staré říše starověkého Egypta, a nejspíš ještě dřív. Představuje cyklickou podstatu věcí, nekonečné návraty, znovuzrození nebo také dualitu věcí a vzájemně se doplňující protikladné principy. Hada zakouslého do vlastního ocasu milovali alchymisté, hermetikové i gnostici. Biolog k tomu může dodat, že za to očividně mohou pozorování z přírody, protože třeba některé užovky občas požírají samy sebe.
Filozofií prošpikovaný symbol oslovil i raketové inženýry, kteří vyvíjejí raketový motor, co po zážehu spotřebovává sám sebe a šetří tím palivo. Jmenuje se Ouroboros-3 a je za ním tým University of Glasgow. Samotná myšlenka pochází už z konce 30tých let a v Glasgow na tomto motoru pracují delší dobu.
Jak vidět, postupně získává reálné obrysy.
Ouroboros-3 stravuje sám sebe, protože jeho konstrukci tvoří polyethylenový plast o vysoké hustotě. Tento plast se taví horkem ze spuštěného motoru. Tavenina se následně mísí s kapalným kyslíkem a propanem a směs proudí do spalovací komory motoru. Nebylo to samozřejmě úplně jednoduché. Inženýři museli například zajistit, aby se motor, jehož konstrukce se taví horkem, příliš nebortil.
Autofágní inženýrství vychází z toho, že většinu váhy dnešních nosných raket představuje palivo. Chemický pohon je účinný, ale potřebuje ohromné množství paliva, což z řady důvodů omezuje naše cesty na oběžnou dráhu i za hranice Země. Pokud bychom ale používali „strukturální palivo,“ můžeme částečně rozbít začarovaný kruh kosmické dopravy na chemický pohon. Lety do vesmíru by díky tomu mohly zlevnit.
Nejnovější testy motoru Ouroboros-3 se uskutečnily v zařízení MachLab na základně RAF Machrihanish, která se nachází na skotském poloostrovu Kintyre. Motor vytvořil tah 10 kilogramů. Není to úplně mnoho, ale každý začátek je těžký. Podle Patricka Harknesse z University of Glasgow jsou výsledky testů dobrým základem pro vývoj funkčního autofágního raketového pohonu. Pro ten by se pak mohlo nalézt velmi slušné uplatnění. Poptávka po levných letech do vesmíru bude nejspíš jen stoupat.
Video: Ouroboros-3 Hybrid Autophage Rocket Engine Test (Composite) - July 14 2023
Literatura
Airbus vyvíjí supravodivý letecký pohon, který bude chlazený palivem
Autor: Stanislav Mihulka (22.04.2021)
Důmyslný letecký motor Chimera zvládne pojíždění po ranveji i hypersonický let
Autor: Stanislav Mihulka (26.01.2023)
Polaris vyvíjí pro německý Bundeswehr raketový motor typu aerospike
Autor: Stanislav Mihulka (06.06.2023)
GE Aerospace spojili rotační detonační pohon s ramjetem do hypersonického pohonu
Autor: Stanislav Mihulka (19.12.2023)
NASA úspěšně testuje 3D tištěný rotační detonační pohon
Autor: Stanislav Mihulka (01.01.2024)
Diskuze: