Na první pohled to možná nevypadá, ale vesmír je hustě protkaný magnetickými poli. Jsou prakticky všude a jejich měřítko může být naprosto ohromující. Pokud jde ale o původ těchto vesmírných magnetických polí, to je stále záhada a námět pro ostré debaty mezi odborníky. Jednou fascinující možností je, že tato nezměrná magnetická pole pocházejí z doby krátce po Velkém třesku. V takovém případě by šlo o primordiální magnetická pole.
Pranjal Ralegankar z italského Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA) nedávno v teoretické studii zjistil, že pokud opravdu ve vesmíru existují primordiální magnetická pole, mělo by to vést k lokálním změnám hustoty temné hmoty v malém měřítku.
Výsledkem by pak měla být minihala temné hmoty.
Pokud se nám podaří taková minihala detekovat, měl by to být doklad primordiální povahy pozorovaných vesmírných magnetických polí. Zní to jako solidní paradox. Neviditelná část našeho vesmíru by měla přispět k objasnění povahy zcela viditelné, přímo nápadné součásti vesmíru.
Jak říká Ralegankar, magnetická pole jsou ve vesmíru všudypřítomná. Jedna z hypotéz o jejich vzniku počítá s tím, že jsou to magnetická pole, která vznikla nedlouho po Velkém třesku. Tato představa ale podle Ralegankara postrádá oporu ve standardním kosmologickém modelu. Proto navrhl metodu, s jejíž pomocí by bylo možné detekovat primordiální magnetická pole nepřímo. Je založená na tom, že temná hmota sice přímo neinteraguje s magnetickými poli, ale nepřímo s gravitací ano.
Ralegankar také zjistil, že četnost minihal temné hmoty není ani tak daná pouhou přítomností primordiálních magnetických polí, ale spíše jejich intenzitou v primordiálním vesmíru. Detekce minihal temné hmoty by podpořila představu, že vesmírná magnetická pole vznikla velice brzy, možná už během 1 sekundy po Velkém třesku.
Video: IACS (Kolkata) Webinar on Dark matter and cosmological perturbation therory by Pranjal Ralegankar
Literatura
Diskuze: