Americký systém protiraketové obrany Ground-Based Midcourse Defense (GMD) v současnosti tvoří 44 interceptorů, tedy raket s interceptory, jejichž účelem je zničit případné přilétající rakety protivníka, rozmístěných na Aljašce a v Kalifornii. Dalších 20 je na wishlistu americké protiraketové obrany Missile Defense Agency (MDA). Klíčovým cílem GMD je zneškodnit jednu či několik raket případně vypálených technologicky méně vyspělým protivníkem. Zároveň přispívá k odrazování těch technologicky vyspělých.
V pondělí 11. prosince 2023 se za spolupráce společností Northrop Grumman, Boeing a Raytheon odehrál zásadní test protiraketové obrany GMD, který dostal označení FTG-12 (Flight Test Ground-Based Midcourse Defense-12). Účelem testu bylo prověřit systém GMD a jeho středisko řízení palby, především pokud jde o koordinaci soustav senzorů a jednotlivých velících center. Protivníkem pro raketu s interceptorem systému Ground-Based Interceptor (GBI) byl cvičný balistický cíl Intermediate Range Ballistic Missile (IRBM), který byl vypuštěný z letounu.
Dřívější systémy a postupy protiraketové obrany počítaly především s klasickými mezikontinentálními balistickými raketami ICBM, které během útoku vyletí prakticky až do kosmického prostoru, a pak zamíří k cíli na zemském povrchu. Uvedený cvičný cíl IRBM napodobuje jiný typ trajektorie balistického útoku, který je plošší. Současná protiraketová obrana má s takovými cíli problém, protože interceptory vynášejí trojstupňové rakety, a jsou pak natolik zrychlené, že cíl typu IRBM obvykle „přestřelí“.
Kvůli tomu MDA vyvinula nový typ rakety pro interceptor, jejíž 2. a 3. stupeň mohou v případě potřeby fungovat jako jeden raketový stupeň a dosahovat o něco nižší rychlosti. Vlastní interceptor, tedy Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV), má pak větší šanci úspěšně zasáhnout. Obrana GMD má teď rovněž k dispozici vylepšený systém sledování cílů a řízení palby.
Během testu FTG-12 byl cvičný balistický cíl vypuštěn z letounu nad východní částí Havajských ostrovů. Vyrazil směrem ke Kalifornii. Během letu byl sledován soustavami pozemních, námořních i leteckých senzorů. Na základě jejich dat systém GMD spočítal ideální trajektorii pro obranný zákrok a vypustil raketu systému GBI s interceptorem EKV. Test dopadl skvěle a interceptor úspěšně narazil do cvičného cíle. Šlo o srážku v hypersonické rychlosti, takže z obou zařízení téměř nic nezbylo. Vývoj protiraketové obrany pokračuje.
Video: FTG-12 (Flight Test Ground-Based Midcourse Defense-12)
Literatura
Americká protiraketová obrana vyvíjí zbraň proti jaderným hlavicím
Autor: Stanislav Mihulka (02.12.2016)
Proti hypersonickým útokům by mohla fungovat hypersonická obrana
Autor: Stanislav Mihulka (28.11.2021)
Lockheed Martin vyvíjí nový systém proti mezikontinentálním střelám
Autor: Stanislav Mihulka (16.08.2023)
Diskuze: